star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Podatek od pożyczki. Kiedy należy go zapłacić?

Podatek od pożyczki. Kiedy należy go zapłacić?

Zgodnie z prawem, zawarcie umowy pożyczki wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Obowiązek ten nie dotyczy jednak klientów firm pozabankowych. Kiedy więc konsument powinien przygotować się na opłaty z tego tytułu? Sprawdzamy!

Umowa pożyczki podlega opodatkowaniu w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Aktualnie, wysokość takiego podatku wynosi 2% kwoty pożyczki. Obowiązek podatkowy dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, kiedy umowa pożyczki zawierana jest przez osoby prywatne, nie prowadzące w tym zakresie żadnej działalności. Tym samym, osoba, która korzysta ze wsparcia pożyczkowego udzielanego przez różnorakie instytucje finansowe, zwolniona jest z konieczności zapłaty podatku z tego tytułu.

Pożyczka od rodziny. Zasady zwolnienia z podatku

W myśl wspomnianych powyżej zasad, zaciągnięcie pożyczki u kogoś z rodziny teoretycznie rodzi więc obowiązek zapłaty podatku. W określonych sytuacjach, prawo przewiduje jednak zwolnienia z tego typu opłat także i w takim przypadku.

  • Zwolnione z opodatkowania są umowy pożyczki zawierane pomiędzy osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej. Do grupy tej zaliczamy natomiast małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Zniesienie obowiązku podatkowego w przypadku osób należących do pierwszej grupy podatkowej dotyczy jednak wyłącznie pożyczek do kwoty 9 637 zł. Co więcej, w limit ten wliczają się wszystkie zobowiązania, które uzyskaliśmy od danej osoby na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

A co w sytuacji, gdy pożyczka od najbliższych z pierwszej grupy podatkowej przekracza kwotę 9 637 zł? Wbrew pozorom także i w tym przypadku można liczyć na zwolnienie z podatku.

  • Jeśli pieniądze pożyczamy od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma bądź macochy, fakt zawarcia umowy pożyczki należy zgłosić we właściwym Urzędzie Skarbowym w terminie do 14 dni. Zgłoszenia tego dokonuje się za pomocą druku PCC-3. Dodatkowo, pożyczkobiorca musi także przedstawić dowód uzyskania środków, np. wyciąg z konta bankowego.

W przypadku innych osób wchodzących w skład pierwszej grupy podatkowej, pożyczka w kwocie przekraczającej wspomniany limit będzie rodziła obowiązek zapłaty podatku.

Pożyczka od znajomych. Zasady zwolnienia z podatku

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje także zwolnienia z opłat dla tych, którzy zaciągają pożyczkę od osób innych niż członkowie rodziny, bądź instytucji nie prowadzących na co dzień działalności pożyczkowej. Zwolnienie z podatku przysługuje więc wszystkim osobom, które:

  • pożyczyły do 5 000 zł od jednej osoby bądź do 25 000 zł od kilku osób w ciągu trzech kolejnych lat;
  • skorzystały z pożyczki pochodzącej z kas bądź funduszów zakładowych.

Pamiętaj o udokumentowaniu pożyczki!

Zawarcie umowy pożyczki z osobą prywatną bądź instytucją zajmującą się inną działalnością niż pożyczanie, każdorazowo powinno zostać zgłoszone do Urzędu Skarbowego właściwego dla pożyczkobiorcy w terminie do 14 dni. W celu zgłoszenia pożyczki należy wypełnić druk PCC-3. Zasada ta obowiązuje zarówno w momencie, gdy należy zapłacić podatek, jak i w sytuacji gdy przysługuje Ci zwolnienie od tej opłaty. Dodatkowo, w przypadku pożyczek przekraczających 9 637 zł pożyczkobiorca powinien sam obliczyć podatek należy od zapłaty i opłacić go w ciągu dwóch tygodni od momentu uzyskania pożyczki.

Jeśli nie zgłosisz pożyczki i nie opłacisz obowiązkowego podatku, musisz liczyć się z możliwością nałożenia na Ciebie kary finansowej. W takich sytuacjach na pożyczkobiorcę narzuca się tzw. sankcyjną stawkę podatku, której wysokość wynosi 20% kwoty pożyczki. Jest to więc stawka dziesięć razy większa niż standardowy podatek od pożyczki. Lepiej więc nie uchylać się od podatku za pożyczkę, ponieważ konsekwencje wynikające z tego tytułu mogą być dla Ciebie bardzo bolesne finansowo.

 

Czytaj także:

Wzór wezwania do zapłaty. Jak wygląda?

Ile kosztuje porada prawna? Zaglądamy do cenników kancelarii adwokackich

Czy za długi można pójść do więzienia?

 

Ocena: 4.16 (25 głosów)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar