star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pilnuj swojego dowodu. Jak nie stać się ofiarą wyłudzenia pożyczki?

pełny portfel

Coraz częściej media informują o ofiarach defraudacji finansowych i oszustw podatkowych. Dlatego wraz z FerratumBank opracowaliśmy krótki poradnik o tym, jak nie stać się ofiarą wyłudzenia pożyczki. Warto sprawdzić, jak skutecznie zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem.

Na własne życzenie

Lato to czas błogiego wypoczynku, najczęściej nad morzem lub w górach. Nie zawsze jednak wozimy ze sobą kosztowne sprzęty do uprawiania sportów wodnych, skoro wypożyczalnie oferują je za niewielką sumę na miejscu. Tam, gdzie królują sporty wodne, można wypożyczyć rowerek wodny, kajak, sprzęt do windsurfingu czy innych bardziej ekstremalnych dyscyplin sportowych. Najczęściej wypożyczenie wiąże się z pozostawieniem w zastaw dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, a opłatę za użytkowanie sprzętu uiszcza się przy zwrocie sprzętu.

Niewiele osób wie, jakie konsekwencje niesie za sobą pozostawienie dowodu osobistego obcej osobie i że jest to niezgodne z prawem. Firmy pożyczkowe oferują zaciągnięcie pożyczki w 15 minut, bez wychodzenia z domu. Do zaciągnięcia takiej pożyczki potrzebne są jedynie dane zawarte w dowodzie osobistym, takie jak jego seria, numer, numer PESEL i adres zamieszkania. Niektóre wymagają weryfikacji konta bankowego, lecz jego założenie przez internet także nie trwa długo.

Nie znaczy to oczywiście, że każdy kto prowadzi wypożyczalnię sprzętu jest oszustem i chce zaciągnąć na nas pożyczkę lub zakupić sprzęt na raty. Należy jednak mieć ograniczone zaufanie ponieważ komornik może zająć konto szybciej niż się tego spodziewamy. Zatrzymywanie dowodu osobistego jest wykroczeniem, za które grozi kara. Może ją nałożyć jedynie policja i inne podmioty wymienione w przepisach prawa, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zamiast dokumentu możemy zaproponować właścicielowi wypożyczalni spisanie swoich danych osobowych lub kaucję. Pilnujmy swoich dokumentów, aby nie stać się ofiarami oszustwa.

Okazja czyni złodzieja

Jeśli skradziono ci dowód osobisty musisz koniecznie udać się na najbliższy komisariat policji i zgłosić kradzież dokumentu. Powinieneś otrzymać pisemne potwierdzenie złożenia zawiadomienia o kradzieży. Będzie to dla ciebie pewne zabezpieczenie przed konsekwencjami potencjalnych wyłudzeń. Następne kroki możesz skierować do banku w celu zastrzeżenia swojego konta bankowego. Bank zastrzeże twoje konto w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ. Powinieneś też udać się do najbliższego urzędu gminy lub do konsulatu i wyrobić sobie nowy dokument.

Zguba

W przypadku zgubienia dowodu procedury są takie same, nie ma jednak potrzeby informowania policji o zajściu. Jeśli przypadkiem znajdziesz stary dowód osobisty w zeszłorocznej kurtce, lepiej z niego nie korzystaj, ponieważ figuruje on w bazie jako skradziony i możesz mieć z tego powodu nieprzyjemności. Najlepiej zwrócić go do urzędu miasta w którym został wydany. Jeśli znajdziesz czyjś dowód osobisty, zwróć go tej osobie, zanieś na policję lub do najbliższego urzędu gminy.

Jeśli nie chcesz pewnego dnia otrzymać wezwania do zapłaty za nieswoją pożyczkę lub martwić się egzekucją komorniczą z powodu czyichś długów, lepiej dobrze pilnuj swoich dokumentów i nie powierzaj ich osobom trzecim, nawet jeśli sądzisz, że nic złego nie może się stać.

Materiał przygotowany we współpracy z FerratumBank

Ocena: 4.50 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments