star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Zbieramy na własne „M”. Oszczędzanie na mieszkanie – jak to robić dobrze?

oszczędzanie na mieszkanie - jak to zrobić?

Mały, ale własny kąt to marzenie niejednego z nas. Gniecenie się u rodziny, wynajmowanie cudzych klitek czy przepuszczanie pieniędzy na gigantyczne opłaty za czynsz – kto tego nie zna? Warto marzenia o swoim mieszkaniu przekuć w konkretne czyny. Jeśli nie chcesz wiązać się kredytem hipotecznym, nie masz wyjścia – musisz zacząć odkładać i to solidnie. Jak zatem zabrać się za oszczędzanie na mieszkanie?

Sposobów na to jest całe mnóstwo. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, o tym że odłożenie tak dużej kwoty będzie wymagało samozaparcia, wytrwałości i rezygnacji z niektórych innych wydatków. Przykładowo, jeśli planujesz odłożyć 200 000 zł na zakup mieszkania w ciągu 5 lat, to miesięcznie będziesz musiał na ten cel przeznaczać około 3000 zł. To niemała kwota, prawda?

Oszczędzanie na mieszkanie to trudna sztuka, niemniej nie jest czymś niemożliwym. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, że rezygnujesz z kredytu na rzecz odkładania na zakup własnego M, oszacuj, ile czasu Ci to zajmie i jaką kwotę musisz miesięcznie zaoszczędzić. I sam odpowiedz sobie na pytanie, czy takie rozwiązanie Ci odpowiada i czy w ogóle się opłaca.

Kilka prostych sposób na oszczędzanie na mieszkanie

W naszym poradniku przedstawiliśmy praktycznie wszystkie metody na odłożenie gotówki. I to one posłużą nam teraz za inspirację. Oszczędzanie na mieszkanie niczym się przecież nie różni od oszczędzania na jakikolwiek inny cel. Jedynie wymaga więcej czasu, więcej środków i większej systematyczności, bo i kwota o której myślimy jest znacznie większa. Jak zatem najlepiej odkładać na zakup wymarzonego mieszkania czy domu?

Dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe

Najprostszy z wszystkich możliwych sposobów to oczywiście odkładanie gotówki na założone w tym celu konto oszczędnościowe. Wyznaczasz kwotę, którą co miesiąc będziesz przelewał na ten rachunek albo korzystasz z automatycznego oszczędzania. Nic więcej nie musisz robić, a sama metoda nie niesie żadnego ryzyka. Jak zacząć oszczędzanie na mieszkanie?Niestety, konta oszczędnościowe są dość nisko oprocentowane, więc i zysk będzie mizerny. Rachunek ten jest po prostu wygodniejszą i bezpieczniejsza formą skarbonki. Ta metoda oszczędzania na mieszkanie zajmie Ci co prawda najwięcej czasu, ale z drugiej strony jest najprostsza i najpopularniejsza. Warto przed rozpoczęciem odkładania pieniędzy zorientować się na rynku i znaleźć najkorzystniej oprocentowane konto oszczędnościowe – w tym celu zapoznaj się z rankingiem kont bankowych na Finanse Rankomat.

Oszczędzanie na mieszkanie z lokatą

Lokata daje szansę na lepszy zysk niż konto oszczędnościowe, oczywiście pod warunkiem, że ma się jakieś środki do zainwestowania. Im ich więcej, tym większa szansa na pomnożenie swoich zasobów. Aktualnie, lokaty bankowe nie są specjalnie wysoko oprocentowane, ale i tak przebijają pod tym względem konta oszczędnościowe. Jeśli więc decydujesz się na taki sposób odkładania gotówki na zakup mieszkania, musisz pamiętać, by lokatę odpowiednio wybrać – pod kątem oprocentowania, kapitalizacji odsetek, terminu czy dodatkowych warunków. Zobacz, jak wybrać najlepszą lokatę według naszego poradnika i oszczędzaj na mieszkanie bezpiecznie, ale opłacalnie.

Inwestuj z myślą o mieszkaniu

Najszybszym sposobem na pomnożenie swoich pieniędzy jest inwestycja – to jednak dość ryzykowne rozwiązanie i nie tak bezpieczne jak lokata czy konto oszczędnościowe. Polecamy rozmnażać swoje zasoby tylko w części, a najlepiej żeby robiły to osoby doświadczone, które znają się na rynku finansowym lub te, które korzystają z pomocy specjalistów. Akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, Giełda Papierów Wartościowych – sposobów na oszczędzanie gotówki w ten sposób jest wiele,  ale warto je dobrze poznać i dopiero potem z nich mądrze korzystać. Myślisz o inwestycjach? Zobacz od czego zacząćOpłacalną i nieryzykowną inwestycją jest inwestycja w siebie – w swój rozwój, zdobywanie nowych kompetencji, co przełoży się na lepsze zarobki, a te z kolei pozwolą na szybsze i skuteczniejsze oszczędzanie na mieszkanie.

Który sposób oszczędzania na mieszkanie jest najszybszy i najskuteczniejszy?

Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Wiele tu zależy od najróżniejszych czynników, a przy każdej metodzie odkładania pieniędzy jest ich tak wiele, że nie da się realnie zmierzyć czasu, jaki zaoszczędzanie na mieszkanie - najlepsze sposobyjmie odłożenie tej czy innej kwoty. Najlepiej samodzielnie określić, ile jest się w stanie oszczędzać miesięcznie, a wtedy już prościej będzie ustalić czas potrzebny do uzbierania gotówki niezbędnej na zakup mieszkania.

Oszczędzanie na mieszkanie + kredyt hipoteczny?

Jeśli już w tym momencie wiesz, że oszczędzanie na mieszkanie zajmie Ci kolejne 10, a nawet 15 lat, to nie załamuj się! Dobrym rozwiązaniem może być połączenie własnej gotówki z kredytem hipotecznym. Część pieniędzy uzbierasz sam, a część pożyczysz z banku. Grunt to wybrać najlepszą (i najtańszą) ofertę, np. w rankingu kredytów hipotecznych. Wybór należy do Ciebie – możesz oszczędzać dłużej, czekając na wymarzone mieszkanie albo nieco przyśpieszyć tempo. Jedno jest pewne: nie ma sensu robić czegokolwiek wbrew sobie!

Ocena: 4.02 (1197 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments