star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Opłata przygotowawcza – co to takiego?

złotówki i polskie banknoty

Złożyłeś wniosek o pożyczkę i nagle okazało się, że zwrócić musisz o 200 zł więcej? Całkiem prawdopodobne, że pożyczkodawca naliczył ci opłatę przygotowawczą. Jeśli nie wiesz co to takiego, zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Dziś sprawdzamy bowiem o co chodzi w tego typu kosztach.

Z opłatą przygotowawczą prędzej czy później spotkają się osoby, które korzystają z pożyczek ratalnych. Marki chwilówkowe bowiem – jeśli stosowały taką praktykę – wycofały się z niej tuż po nowelizacji ustawy antylichiwarskiej. Nowe prawo ograniczyło maksymalne koszty pożyczek, przez co firmy oferujące zobowiązania krótkoterminowe musiały zrezygnować z naliczania dodatkowych opłat, np. ze wspomnianej opłaty przygotowawczej.

Firmy udzielające pożyczek w systemie ratalnym mają jednak większe pole manewru. Wszystko ze względu na dłuższy okres spłaty zobowiązania. Dopuszczalne opłaty za pożyczkę w takich instytucjach mogą po pierwsze być dużo wyższe, a po drugie przybierać różnoraką postać. Innymi słowy, pożyczkodawca może naliczać dopuszczalne przez ustawę koszty pod różnymi nazwami. Oprócz kosztów odsetkowych, opłaty za pożyczkę zwykle naliczane są w ramach prowizji. Jednak prowizja  to nie wszystko. Obok niej może wystąpić kilka innych rodzajów opłat – w tym właśnie opłata przygotowawcza.

Opłata przygotowawcza, czyli za co tak naprawdę płacisz?

obliczanie opłaty przygotowawczejPod pojęciem opłaty przygotowawczej, pożyczkodawcy ukryli wszystkie koszty związane z przygotowaniem twojej umowy pożyczki czy też sprawdzeniem zdolności kredytowej. Takie działania wymagają często dodatkowych nakładów pracy, dlatego pożyczkodawcy rekompensują sobie koszty poniesione na ten cel właśnie pod przykrywką opłaty przygotowawczej.

Teoretycznie, wysokość tego typu opłaty powinna być stała i niezależna od czynników takich jak kwota pożyczki. Praktyka pokazuje jednak, że często koszty te rosną adekwatnie do wysokości pożyczki, jaką planujesz zaciągnąć. Innymi słowy, im większej kwoty potrzebujesz, tym więcej będziesz musiał zapłacić w ramach opłaty przygotowawczej. Oczywiście, nie jest to reguła – niemniej jednak wiele jest na rynku pozabankowym firm, które stosują właśnie taką politykę.

Skąd natomiast wzięła się zależność wysokości opłaty przygotowawczej od kwoty pożyczki? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż sposób naliczania opłaty przygotowawczej wydaje się pilnie strzeżoną tajemnicą. Jako klientowi pozostaje ci zatem baczna lektura umowy pożyczki w celu wyłapania, ile wybrana instytucja pozabankowa zainkasuje w ramach opłaty przygotowawczej. Pozwoli to na porównanie tych kosztów z innymi ofertami na rynku, którego możesz dokonać np.na podstawie naszego rankingu.

Przejdź do rankingu pożyczek ratalnych

Jak sprawdzić wysokość opłaty przygotowawczej?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim pożyczkodawcy zobowiązani są do przedstawienia wszystkich kosztów wynikających z tytułu pożyczki. Informacje o ewentualnej opłacie przygotowawczej wraz z konkretną jej wysokością powinieneś znaleźć już na stronie głównej pożyczkodawcy, zaraz obok suwaków umożliwiających wybór parametrów pożyczki.

Niestety, taka informacja nie zawsze jest odpowiednio wyeksponowana, przez co łatwo ją przeoczyć. Dlatego kolosalne znaczenie ma uważna lektura umowy pożyczki oraz formularza informacyjnego. Warto również przejrzeć tabelę opłat – jeśli pożyczkodawca udostępnia ją na swojej stronie. W dokumentach powinna być zawarta informacja o wysokości opłaty przygotowawczej.

Opłata przygotowawcza a prowizja

Wiele osób opłatę przygotowawczą utożsamia z prowizją za udzielenie pożyczki. Jak już wspomnieliśmy, są to jednak dwa odrębne koszty. Opłata przygotowawcza a prowizjaWysokość każdego z nich powinna zostać wyszczególniona w dokumentach dotyczących potencjalnego zobowiązania.

Czym jednak różnią się te dwie opłaty? Otóż, prowizja to pewnego rodzaju zapłata za to, że dany pożyczkodawca decyduje się pożyczyć nam pieniądze. Opłatę przygotowawczą ponosimy natomiast za wszystkie czynności, które musi on wykonać, aby pieniądze mogły trafić do naszych rąk.

Różnicę pomiędzy opłatą przygotowawczą a prowizją widać także w przypadku rozwiązania umowy z pożyczkodawcą. W takich okolicznościach prowizja powinna być bowiem zwrócona klientowi. Opłata przygotowawcza z kolei takiemu zwrotowi nie podlega, gdyż wszystkie czynności związane z przygotowaniem pożyczki zostały już wykonane, a ich cofnięcie jest po prostu nierealne.

Podsumowując

W przypadku pożyczek ratalnych opłata przygotowawcza może zostać wliczona w comiesięczną ratę twojego zobowiązania. O wiele powszechniejszą praktyką jest jednak naliczenie tych kosztów już w momencie zawarcia umowy lub w dniu jej zakończenia. Niezależnie od tego, którą z metod wybierze twój pożyczkodawca, pamiętaj, że taka opłata zostanie naliczona dopiero wtedy, gdy zdecydujesz się podpisać umowę pożyczki.

Jeśli jakaś instytucja żąda jej od ciebie jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku, jest bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z nierzetelnym pożyczkodawcą. Omijaj z daleka tego typu firmy, a wiedzę o pożyczkach ratalnych czerp wyłącznie z zaufanych źródeł.

W stworzonym przez nas zestawieniu pożyczek płatnych w ratach znalazły się wyłącznie rzetelne i bezpieczne firmy pozabankowe. Możesz pożyczyć od nich pieniądze bez obaw o ich rzetelność i wiarygodność. Kliknij w link poniżej i znajdź ofertę dopasowaną do twoich potrzeb.

Weź pożyczkę i spłacaj w ratach!

Ocena: 4.06 (135 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments