star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Opłata administracyjna w pożyczkach – co to takiego?

polskie banknoty

Kiedy sięgamy po pożyczkę z opcją spłaty w ratach, może okazać się że koszty takiego zobowiązania będą dużo wyższe niż planowaliśmy. Wszystko to za sprawą opłaty administracyjnej która, choć niepozorna na pierwszy rzut oka, może podnieść cenę naszej pożyczki nawet o kilkaset złotych!

Jeszcze kilka lat temu opłata przygotowawcza była jednym z głównych składników ceny pożyczki pozabankowej. Nie było bowiem przepisu zabraniającego pożyczkodawcom naliczania takich kosztów. Co więcej, brakowało także wytycznych co do wysokości tej opłaty. Firmy pożyczkowe działały więc jak chciały, a opłata administracyjna bywała dla nich znakomitym źródłem dodatkowych zysków.

Proceder ten przerwała znowelizowana ustawa antylichwiarska, która weszła w życie 11 marca 2016 roku. W związku z narzuconym przez prawodawcę limitem kosztów, praktycznie wszystkie instytucje udzielające krótkoterminowych pożyczek zrezygnowały z pobierania tej opłaty. Aktualnie, opłata administracyjna pojawia się wyłącznie w pożyczkach ratalnych i wraz z opłatą przygotowawczą, prowizją i odsetkami wpływa na ostateczny koszt pożyczki.

Opłata administracyjna w teorii

Zapewne zastanawiacie się czym właściwie jest opłata administracyjna i czy firmy pożyczkowe koniecznie muszą ją naliczać. Otóż, zgodnie z definicją, opłata ta dotyczy kosztów związanych z obsługą naszej pożyczki. Innymi słowy, pożyczkodawcy w ten sposób naliczają sobie wynagrodzenie za wszystkie działania jakie wykonują w trakcie trwania naszej umowy pożyczkowej.

Opłata ta nie ma jednak charakteru jednorazowego. Koszty tego typu ponosimy zwykle co miesiąc aż do momentu zwrotu powstałego zadłużenia, a odpowiadająca im kwota wliczona jest w ratę naszej pożyczki.

Opłata administracyjna w praktyce

Główny czynnikiem, od którego zależy wysokość opłaty administracyjnej jest kwota naszego zobowiązania. W wielu firmach możemy jednak spotkać się z sytuacją, gdzie pożyczkodawca w przypadku mniejszych kwot pożyczki całkowicie rezygnuje z tego typu opłat. Koszty administracyjne zaczynają się natomiast pojawiać przy pożyczkach rzędu kilku tysięcy złotych. Zazwyczaj opłata ta wynosi od 25 zł w górę.

Jakie firmy naliczają opłatę administracyjną?

Z opłatą administracyjną musimy liczyć się w takich firmach jak:

Podsumowując

Czy opłata administracyjna rzeczywiście jest potrzeba? Z uwagi na fakt, że niektóre firmy pozabankowe dobrze radzą sobie bez tego typu kosztów, zapewne można by długo dyskutować na temat jej zasadności. Faktem jest jednak, że czynnik ten znacząco wpływa na atrakcyjność konkretnej oferty. Zanim więc zdecydujemy się na zawarcie umowy, warto sprawdzić co wchodzi w koszty naszej pożyczki i porównać daną ofertę z propozycjami konkurencji. Tylko ten sposób zagwarantuje nam wybór najkorzystniejszej na rynku opcji.(kg)

Ocena: 4.07 (131 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments