Większość z nas doświadczyła większych lub mniejszych problemów z długami. Obronną ręką z finansowych opresji wchodzą ci, którzy w takiej sytuacji reagują racjonalnie i konstruktywnie. Z każdym długiem można sobie poradzić – razem z Ferratum Bank podpowiadamy, jak to zrobić.
– Gdy mamy problemy ze spłatą, podstawą jest zachowanie zdrowego rozsądku i stawienie czoła problemowi – mówi Łukasz Kuleta, Marketing Country Coordinator z Ferratum Bank. – Chowanie głowy w piasek nie tylko go nie rozwiąże, ale przysporzy dodatkowych kłopotów.
Żeby pozbyć się długu, trzeba go spłacić – to oczywiste. W przypadku chwilówek bardzo ważna jest jednak szybka reakcja, ponieważ ze względu na krótki okres spłaty i większą częstotliwość rat (często tygodniowe zamiast miesięcznych) odsetki narastają w znacznie szybszym tempie. W tym wypadku o zwiększeniu długu decydować mogą nie miesiące, ale dni, dlatego trzeba reagować szybko.
Działaj z wyprzedzeniem
Pojawieniu się problemów z płynnością finansową zazwyczaj towarzyszą poprzedzające je sygnały. Rzadko zdarza się, że z dnia na dzień zostajemy z pustym kontem i długiem na głowie. Z tego względu, jeśli przypuszczamy, że spłata rat już wkrótce może stać się problemem, zwróćmy się do firmy z propozycją zmiany harmonogramu spłaty – to pomoże uniknąć problemów.
Nie bagatelizuj problemu
Jeśli jednak dług zaczął się piętrzyć, nie ma mowy o profilaktyce, choć zachowanie powinno być takie samo. Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić w tej sytuacji, jest celowe ignorowanie problemu. Jeśli zlekceważymy kolejne wezwania do zapłaty, pod naszymi drzwiami może zjawić się windykator lub komornik, a konto obciążą kolejne opłaty.
Pożyczkodawca w pierwszej kolejności wysyła dłużnikowi upomnienie, za które również musimy zapłacić, zazwyczaj nie więcej niż 50 zł. Po upomnieniu do pożyczkobiorcy trafia wezwanie do zapłaty, będące „ostatnim dzwonkiem” dla dłużnika, który, jeśli zacznie spłacać zobowiązanie, uniknie dalszych konsekwencji. Jeśli tak się nie stanie, do gry wkracza windykator, a ostateczną instancją jest komornik, co jest równoznaczne z przekazaniem sprawy do sądu.
Ile mogą wynieść odsetki z tytułu niespłaconej chwilówki? Nawet czterokrotność stopy lombardowej NBP, która wynosi około 12-13 proc.
Pożyczkodawca jest po Twojej stronie
Firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, są przygotowanie na ewentualne problemy klientów ze spłatą zobowiązań. Z tego względu przewidują możliwość odroczenia spłaty, czasem nawet kilkukrotną – wszystko po to, żeby dłużnik mógł „stanąć na nogi” pod względem finansowym i spłacić zobowiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że odroczenie jest możliwe, tylko jeśli wystąpimy o nie z wyprzedzeniem. Zazwyczaj nie jest również bezpłatne, ale w tym wypadku dodatkowy koszt zwiększa szanse na spłatę zadłużenia.
Zaciśnij pasa
Po ustaleniu planu działania z firmą pozostaje jeszcze jeden problem – skąd wziąć pieniądze na spłatę? Z pewnością nie z kolejnej pożyczki – zadłużanie się tylko po to, żeby spłacić inne zobowiązanie tworzy spiralę zadłużenia, która czyni wyjście z długów znacznie trudniejszym.
Pierwszym krokiem powinno być poszukiwanie oszczędności tam, gdzie to możliwe. Sięganie po tańsze produkty w sklepie i rezygnacja z dodatkowych wydatków mogą być trudne, ale na początek powinny pozwolić na spłatę bieżącej raty. Ostatecznością jest sprzedaż lub zastaw części dobytku, ale wyłącznie tego, który nie jest niezbędny.
Walcz o swoje prawa
Dłużnik ma nie tylko obowiązek spłaty długu, ale również prawa, które chronią go przed ewentualnymi nadużyciami. Będąc w takiej sytuacji sprawdź, jak powinno przebiegać postępowanie egzekucyjne i w razie pojawienia się jakichkolwiek uchybień, zgłaszaj to. Możesz zgłosić skargę zarówno na postępowanie firmy, jak i windykatora czy komornika, jeśli ich działania wykraczają poza ogólnie przyjęte normy.
Materiał przygotowany we współpracy z Ferratum Bank