star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Nauka oszczędzania – jak wyrobić w dzieciach nawyk odkładania pieniędzy?

Nauka oszczędzania dla najmłodszych

Wakacje są już tylko wspomnieniem, a dzieci wracają do szkoły – to dobry czas na tematy edukacyjnej. Chcesz nauczyć swoje dziecko oszczędzania pieniędzy? Najlepiej zacząć to jak najwcześniej. Wówczas odkładanie gotówki stanie się czymś naturalnym i najzupełniej normalnym. Nie masz pojęcia, jak się za to zabrać? Podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać skuteczna nauka oszczędzania u najmłodszych.

Po co w ogóle wyrabiać w dzieciach nawyk odkładania pieniędzy? Przede wszystkim po to, by nie musiały się tego uczyć w dorosłym życiu – a wtedy (choć na naukę nigdy nie jest za późno) jest już z tym znacznie trudniej. Po drugie, dzieci powinny jak najwcześniej docenić wartość pieniądza – zrozumieją, że rodzice nie są kopalnią „złotych monet”, nauczą się odpowiedzialności i rozsądnego gospodarowania swoimi finansami, choćby najmniejszymi. Pięknie powiedziane, co? Tylko, jak to zrobić w praktyce? Spokojnie – jest kilka prostych, a skutecznych sposobów.

Nazbieraj sam. Skarbonka uczy oszczędzania

Najprostszy, najłatwiej dostępny i niewymagający sposób odkładania pieniędzy, który pozwoli wyrobić w dziecku nawyk oszczędzania. Warto podarować maluchowi (już nawet kilkulatkowi) skarbonkę (tych w sklepach mamy do wyboru, do koloru) i zachęcić go do wrzucania tam pierwszych pieniędzy – czy to otrzymanych od dziadków, ciotek i wujków, czy zarobionych za wyprowadzanie psa sąsiadki. Dziecko może odkładać tam swoje „drobniaki” ot tak, bez żadnego powodu, ale warto też zmotywować je do zbierania na konkretny cel, np. wymarzoną grę, wakacyjną wycieczkę czy nową hulajnogę. Maluch nie musi oczywiście sam w 100% zafundować sobie tej czy innej zabawki – ważne, żeby poczuł, że to odkładanie gotówki przyczyniło się do tego zakupu. Zobaczysz, jak chętnie zacznie teraz oszczędzać na inny cel. I tak już mu zostanie.

Nauka przez zabawę

Nauka oszczędzania dla najmłodszych przez zabawę Metoda „uczyć, bawiąc” sprawdza się od pokoleń. Dlaczego nie wykorzystać, by jej do nauki oszczędzania? Weźmy na to Monopoly czy nasz rodzimy Eurobiznes – najmłodsi poznają wartość pieniądza, uczą się gromadzenia kapitału, inwestowania, poznają sztukę rozsądnego wydawania, poznają zgubne skutki braku „zaskórniaków”. W sklepach internetowych i księgarniach można znaleźć całe mnóstwo innych gier, które nawiązują do odkładania gotówki albo są typowo nastawione na edukację finansową najmłodszych. Warto z nich korzystać – nauka oszczędzania przez zabawę zaprocentuje, może nie od razu, ale na pewno.

Pierwsze kroki w bankowości

Nastolatków można do oszczędzania zachęcić jeszcze mocniej, otwierając bankowe konto młodzieżowe. Można na nie przelewać kieszonkowe i wpłacać pieniądze uzbierane w skarbonce czy otrzymane w prezencie. Nastolatek może więc sam gospodarować swoimi środkami, wydawać je i oszczędzać na wybrany cel. Warto zadbać, by konto młodzieżowe miało dostęp do bankowości internetowej i mobilnej – wówczas młody adept finansów nauczy się wykonywać przelewy, np. robiąc zakupy online czy doładowując swoje konto w telefonie czy będzie mógł na bieżąco kontrolować stan swojego budżetu.

Praca też popłaca

Nic tak nie uczy wartości pieniądza, jak praca zarobkowa. Warto zachęcać dzieci – i te starsze, i te młodsze do zapracowania sobie na kieszonkowe lub do dorobienia sobie do niego. Prace w ogrodzie, pomoc sąsiadom itp. (ważne, żeby nie były to naturalne obowiązki dziecka, jak np. sprzątanie swojego pokoju czy wynoszenie śmieci) mogą być szansą na dorobienie sobie kilku groszy – groszy, które można odłożyć na konto nowego tableta, wymarzonej sukienki czy wycieczki do Disneylandu.Najlepsza nauka oszczędzania dla dzieci

Świeć przykładem

Żadna nauka oszczędzania nie przynosi takich efektów jak przykład rodziców, którzy chętnie i z powodzeniem odkładają swoje ciężko zarobione pieniądze. Dla dziecka wówczas oszczędzanie staje się drugą naturą, czymś niemalże wyssane z mlekiem matki. Warto z dzieci o finansach rozmawiać, nie unikać trudnych tematów, wyjaśniać wątpliwości. A widok rodziców, którzy kupują wymarzony samochód bądź budują dom z odłożonych środków będzie najlepszą motywacją do oszczędzania. Jeśli więc masz jakieś zaległości w tym temacie, polecamy nasz Poradnik. Wrzesień to najlepszy czas na naukę – również dla rodziców. Zobacz, jak oszczędzać pieniądze w sposób łatwy, skuteczny i nieobciążający domowego budżetu. Jeśli Ty będziesz mistrzem oszczędzania, to dziecko pójdzie śladem. I będzie to najefektywniejsza nauka oszczędzania ever!  

Ocena: 4.13 (8 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments