star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Zanim weźmiesz pożyczkę, sprawdź firmę. Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF i kto na nią trafia?

lista ostrzeżeń publicznych KNF

Planujesz wziąć szybką pożyczkę, już nawet wypełniłeś wniosek, ale przed wysłaniem naszły Cię wątpliwości. Co jeśli to firma-krzak? A może to jacyś oszuści, naciągacze? Skąd mamy mieć pewność, że dana firma działa legalnie i zgodnie z polskim prawem? Możemy sprawdzić, czy nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF.

Czym jest owa lista? To spis przygotowywany i aktualizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, w którym znajdują się firmy i podmioty wobec których toczy się postępowanie w prokuraturze. Można więc sprawdzić, czy interesujący nas pożyczkodawca znajduje się na takiej liście – jeśli nie, możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest to firma działająca uczciwie i legalnie. Oprócz nazwy podmiotu wpisanego na listę znajdziemy także informacje o prowadzonym wobec niego postępowaniu, akcie oskarżenia i etapie, na jakim sprawa aktualnie się znajduje.

Kto trafia na listę ostrzeżeń publicznych?

lista ostrzeżeń publicznych KNF - kto na ni trafia?Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje działalność banków, instytucji inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeniowych, a także od niedawna – firm pożyczkowych poprzez Rejestr Firm Pożyczkowych. W przypadku podmiotów w żaden sposób niepodlegających pod jej kontrolę  (czyli działających nielegalnie, nie rejestrujących swojej działalności w żadnych instytucjach) – KNF ma prawo prowadzić czynności sprawdzające lub postępowanie wyjaśniające.

Można więc powiedzieć, że na listę ostrzeżeń publicznych trafiają wszelkie podmioty prowadzące działalność  bądź inwestycyjną w sposób niezgodny z polskim prawem i działające na szkodę konsumentów. W spisie takich firm i instytucji znajdziemy więc podejrzanych o wyłudzanie danych, pieniędzy, oszustów finansowych i  malwersantów.

Skąd KNF bierze informacje, czyli źródła ostrzeżeń

Komisja Nadzoru Finansowego analizuje wszystkie zgłoszenia wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa – zarówno od samych pokrzywdzonych, osób prywatnych, firm oraz instytucji, a nawet mediów, samych dziennikarzy. Przeprowadza postępowanie we własnym zakresie i w razie ewidentnych poszlak – zgłasza sprawę do prokuratury. Pod uwagę brane są wszystkie zgłoszenia otrzymywane przez Urząd komisji Nadzoru Finansowego, jak również sygnały zgłaszane policji, Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy KRS-owi.

Powody ostrzeżeń, czyli za co trafia się na czarną listę KNF?

Malwersanci finansowi mają w swoim arsenale szereg nieczystych zagrań, ciężko wymienić je wszystkie. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera osoby prywatne, firmy i inne podmioty, które w jakikolwiek sposób działały niezgodnie z prawem, np. wyłudzając pieniądze,  nie posiadając odpowiednich zezwoleń, kradnąc dane, nie dotrzymując warunków umów itd. Każde zgłoszone i sprawdzone przestępstwo lub podejrzenie o popełnienie przestępstwa finansowego zostanie odnotowane z odpowiednim komentarzem.

Sprawdź listę ostrzeżeń publicznych KNF

Sprawdzaj listę ostrzeżeń publicznych i porównuj oferty

Warto sprawdzić listę ostrzeżeń publicznych zanim podejmie się decyzję o wzięciu pożyczki czy zainwestowaniu lista ostrzeżeń publicznych KNF - jak sprawdzić?swoich pieniędzy w jakiś mało znany fundusz czy projekt. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko trafienia na oszustów i naciągaczy. Warto też porównywać sprawdzone oferty – a takie znajdują się w naszym rankingu szybkich pożyczek. Są to rzetelne instytucje, cieszące się renomą (w naszym artykułach można znaleźć faktyczne opinie klientów danych firm) wśród klientów oraz w branży.

Porównaj sprawdzone oferty

Czujność nie zaszkodzi

Warto jednak trzymać rękę na pulsie. Lista ostrzeżeń KNF powstała, by nas zabezpieczyć przed oszustwami finansowymi. Skoro więc mamy takie narzędzia, warto z nich korzystać. Zwłaszcza, że wejście na stronę KNF nic nas nie kosztuje i zajmie nam parę minut. A dzięki temu unikniemy pożyczki w firmie działającej nielegalnie i ochronimy swoje finanse.

Ocena: 4.18 (17 głosów)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar