star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Linia pożyczkowa – nowy sposób na pożyczki pozabankowe

Linia pożyczkowa – nowy sposób na pożyczki pozabankowe

Były już chwilówki, były pożyczki ratalne – teraz firmy bankowe wkraczają w zupełnie nowe obszary. Aby ułatwić klientom korzystanie z pożyczonych pieniędzy wprowadziły coś, co dobrze znamy już z oferty banków – linię kredytową. Choć w tym wypadku nazywać to będziemy linią pożyczkową.

 

 

Czym jest linia pożyczkowa?pożyczka w polskich banknotach

Najprościej mówiąc jest to ustalony na podstawie odpowiedniej umowy limit pożyczki, jaki pożyczkobiorca może wykorzystać na dowolny cel. Osoba biorąca pożyczkę ma stały dostęp do pieniędzy i sama decyduje kiedy i ile chce wypłacić bądź spłacić. Każda spłata zmniejsza zadłużenie i jednocześnie sprawia, że limit pożyczki znowu wraca do pierwotnej kwoty. Jeśli zatem limit pożyczkowy wynosił 2000 zł, klient wypłacił z niego 300 zł, które po miesiącu (wraz z odsetkami) oddał, do jego dyspozycji ponownie pozostaje wspomniane wcześniej 2000 zł.

Z linii pożyczkowej można korzystać przez cały okres trwania umowy. Dla przykładu, w firmie pozabankowej Banknot zawiera się taką umowę na 12 miesięcy.

Jak pożyczyć?

Aby uruchomić linię pożyczkową zwykle wystarczy rejestracja na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy oraz złożenie wniosku. Klient od razu wybiera też kwotę limitu oraz okres, w jakim chce użytkować pieniądze. Następnie wniosek trafia do firmy pożyczkowej, gdzie zostaje przeanalizowany, np. pod kątem zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę.

Po akceptacji wniosku klient otrzymuje informacje o przyznanym mu limicie pożyczkowym. Jeśli zdecyduje się z niego skorzystać i zaakceptuje warunki umowy, będzie mógł dokonać pierwszej wypłaty ze swojej linii pożyczkowej. W tym celu zwykle trzeba będzie zalogować się na utworzone w trakcie rejestracji konto oraz wybrać kwotę do wypłaty. Po potwierdzeniu swojego wyboru, wypłata dokonana przez klienta zostanie przelana na jego konto.

Nie zawsze jednak będzie można wypłacić wszystkie dostępne środki od razu. Niektóre firmy nie pozwalają klientom przy pierwszej wypłacie wziąć więcej niż 50% przyznanego limitu.
Wypłaty pożyczający może jednak dokonywać zawsze wtedy, kiedy potrzebuje pieniędzy. Środki finansowe są do jego dyspozycji przez cały czas.

Jak spłacić?

portfel z pieniędzmiChoć klient sam decyduje kiedy dokonać spłaty pożyczonych pieniędzy, pożyczkodawcy oferujący linię pożyczkową zwykle dzielą czas trwania limitu pożyczkowego na kilka okresów rozliczeniowych. Zazwyczaj jeden okres rozliczeniowy oznacza jeden miesiąc. W każdym okresie rozliczeniowym klient musi dokonać spłaty minimalnej.

Minimalna kwota określana jest zwykle przez umowę bądź osobny dokument wydawany przez pożyczkodawcę. Zwykle pod koniec każdego okresu rozliczeniowego firma pożyczkowa przesyła informacje dotyczące odpowiedniej spłaty. Spłaty dokonuje się natomiast na indywidualny rachunek bankowy utworzony dla klienta.

Klient może oczywiście spłacić więcej niż zakłada spłata minimalna. Taka nadpłata zostanie naliczona na poczet spłaty zadłużenia w kolejnym miesiącu. Czasami dzięki takiej dodatkowej opłacie zmniejsza się nie tylko zadłużenie, ale także wysokość naliczanej od niego dziennej prowizji.

Zmiana terminu spłaty

W dziedzinie chwilówek mieliśmy do czynienia z przedłużeniem terminu spłaty. W przypadku linii pożyczkowej możemy wnioskować o jego zmianę i dostosować go do własnych potrzeb. Zwykle wystarczy, że po spłacie dokonanej w pierwszym okresie rozliczeniowym poinformujemy pożyczkodawcę o zmianie terminu spłaty i wskażemy inną dogodną dla nas datę. Musimy się jednak liczyć z tym, że taka zmiana będzie nas odpowiednio kosztować – np. w firmie Euroloan będzie to 10 zł.

Zmiany tej zwykle można dokonywać nawet kilka razy, dlatego jest to odpowiednie wyjście dla tych, którzy chwilowo mają problemy ze spłatą zadłużenia.

Czy to się opłaca?kalkulator do obliczenia kosztów pożyczki

Linia pożyczkowa może stanowić ciekawą alternatywę dla chwilówek, jak i pożyczek ratalnych. Jak każdy produkt ma jednak swoje wady i zalety. Postanowiliśmy zatem wypunktować najważniejsze plusy oraz minusy tego produktu.

Zalety linii pożyczkowej

  • linia pożyczkowa daje możliwość stałego dostępu do pożyczonych pieniędzy (pożyczkobiorca wypłaca pieniądze kiedy tylko chce)
  • klient sam decyduje kiedy dokonuje spłaty w danym okresie rozliczeniowym. Spłata nie może być jednak niższa niż kwota minimalna
  • każda spłata zwiększa dostępne na limicie środki finansowe, z których można ponownie skorzystać
  • klient może swobodnie zmieniać dzień spłaty zadłużenia
  • z linii pożyczkowej można korzystać przez dłuższy okres (np. 12 miesięcy)
  • w niektórych przypadkach linia pożyczkowa może zostać podwyższona w trakcie jej trwania (jeśli np. polepszy się historia kredytowa klienta).

Wady linii pożyczkowej

  • aby otrzymać linię pożyczkową zwykle trzeba mieć pozytywną historię w Biurach Informacji Gospodarczej i Kredytowej, a wszystkie inne zobowiązania spłacać terminowo
  • mimo, że klient może spłacać linię pożyczkową w dowolnym czasie, zobowiązany jest dokonywać spłat minimalnych jeden raz w całym okresie rozliczeniowym (zwykle co miesiąc) wraz z dziennymi odsetkami
  • uruchomienie linii pożyczkowej na wysoką kwotę może doprowadzić do niekontrolowanego zadłużania się.

Podsumowując

Linia pożyczkowa z pewnością jest dobrym wyjściem dla tych, którzy potrzebują pożyczki z dłuższym terminem spłaty. Zanim jednak się na nią zdecydujemy należy rozważyć swoje możliwości finansowe. Czy na pewno będzie nas stać, aby co miesiąc oddawać pożyczkodawcy określoną w umowie kwotę wraz z odsetkami?

Pamiętajmy, że każda zwłoka ze spłatą linii pożyczkowej generuje dodatkowe koszty, np. w postaci opłat za monity. Zanim zatem zdecydujemy się na uruchomienie linii pożyczkowej dobrze sprawdźmy warunki oferowane przez pożyczkodawcę. Zerknijmy także do cennika (tabeli opłat) i dopiero wtedy oceńmy czy rzeczywiście stać nas na takie zobowiązanie.

(ks)

Ocena: 4.07 (30 głosów)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar