star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kiedy w spadku dostaniesz długi…. Kto spłaca pożyczkę pozabankową po śmierci dłużnika?

Kto spłaca pożyczkę pozabankową po śmierci dłużnika?

Pan Stanisław na kilka miesięcy przed swoją śmiercią wziął pożyczkę w firmie pozabankowej. Przy załatwianiu spraw spadkowych okazało, się że dług – i to w wysokości kilku tysięcy – pozostał. Czy to oznacza, że dziedzicząca po nim żona będzie musiała spłacać zobowiązanie zaciągnięte przez swojego nieżyjącego już męża?

Często zdarza się tak, że nawet najbliższe osoby nie wiedzą, że zmarły miała jakieś kredyty lub zobowiązania. I dopiero przy analizowaniu testamentu okazuje się, że zostawiono im nie tylko stratę i jakieś dobra materialne, ale i długi. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak mają się sprawy z pożyczką pozabankową pozostałą po zmarłym bliskim.

Prawo spadkowe a pożyczka pozabankowe. Czy długi się dziedziczy?

Śmierć niestety nie anuluje długów zaciągniętych przez nieżyjącą osobę. Obowiązek ich spłacenia jest regulowany prawnie. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi prawa spadkowego wraz z majątkiem odziedziczonym po zmarłym przejmuje się także jego niespłacone zobowiązania, wymagającego dalszego regulowania.

Kto dziedziczy długi po zmarłym?

W myśl tych przepisów długi może odziedziczyć spadkobierca testamentowy, czyli osoba ujęta w testamencie sporządzonym przez zmarłego (dziedziczyć mogą także osoby niepełnoletnie, dzieci poczęte, firmy, fundacje i inne osoby fizyczne oraz prawne) lub spadkobierca ustawowy (jeśli zmarły nie spisał testamentu dziedziczą w zależności od jego sytuacji: współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, pasierbowie). Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymaliśmy spadek obciążony niespłaconą pożyczką pozabankową? Mamy kilka możliwości.

Odpowiadamy na pytanie, kto spłaca pożyczkę pozabankową po śmierci dłużnika

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Jeśli w wymaganym czasie nie odrzucimy spadku ani go nie przyjmiemy, jest on automatycznie przyznawany nam z dobrodziejstwem inwentarza. Możemy też sami zadecydować, że przyjmujemy spadek właśnie w ten sposób. Co to oznacza w praktyce?

Dziedziczymy wówczas zarówno majątek pozostawiony po zmarłym, jak i przejmujemy jego długi. Ale uwaga! Odpowiadamy za nie tylko do wysokości dziedziczonego majątku. Przykładowo, żona pana Stanisława odziedziczyła po nim samochód o wartości 15 000 zł oraz długi na 30 000 zł, odpowiada za długi tylko wysokości 15 000 zł. Warto jednak wiedzieć, że wierzyciel może zająć na poczet długów nie tylko określoną wartość odziedziczonego majątku, ale również adekwatną część naszego własnego dobytku, zwłaszcza gdy otrzymane w spadku dobra są trudne do spieniężenia.

Zrzeczenie się lub odrzucenie spadku

Mamy pełne prawo do nieprzyjęcia spadku. Już za życia spadkodawcy możemy zrzec się przyszłego spadku – wystarczy w obecności notariusza sporządzić i podpisać akt notarialny. Jeśli odrzucamy spadek po śmierci spadkodawcy, możemy zrobić to ustnie lub pisemnie przed sądem lub notariuszem. Warto jednak pamiętać, że jeśli odrzucamy spadek, to przechodzi on na kolejną osobę, która wedle ustawy dziedziczy po zmarłym. I tak jeśli żona naszego pana Stanisława odrzuciłaby spadek, automatycznie przeszedłby on na ich dzieci. Dług więc się nie anuluje, a zostaną nim obciążone kolejne osoby.

Co jeśli przyjmiesz spadek z długami?

Nie ma na to innej rady – musisz regulować odziedziczone długi. Jeśli spadkobierców jest kilku, mogą się oni podzielić spłacanym zobowiązaniem między sobą. W przypadku zadłużeń przejętych przez firmy windykacyjne, warto się dogadać w celu rozłożenia płatności na określony czas. A co, jeśli nie będziesz spłacać otrzymanych w spadku długów? Z pewnością upomną się o nie wierzyciele, wysyłając monity i przynaglenia do spłaty, będą także naliczane kolejne odsetki. Lepiej tego uniknąć i regulować zobowiązania na bieżąco.

Remedium na dziedziczenie długów – ubezpieczenie pożyczki pozabankowej

W sytuacji, gdy nasz bliski zmarł i pozostawił nam niespłacone zobowiązania, nie mamy zbyt szerokiego pola manewru.  Za to, jeśli sami wnioskujemy o gotówkę, a chcemy na wszelki wypadek zabezpieczyć naszą rodzinę przed niechcianym długami, mamy na to szansę. Niektórzy pożyczkodawcy pozabankowi (zwykle przy pożyczkach ratalnych) oferują dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie zobowiązania. Opłacamy składkę i w razie naszej śmierci, niespłaconą pożyczkę zwróci ubezpieczyciel, a nie nasi bliscy.

avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
Jacek
Gość
Jacek

Polecam sprawdzić pełny majątek spadkodawcy i pełne zadłużenie przez jakispadek.pl