star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt oddłużeniowy. Na czym polega to rozwiązanie?

ludzie, którzy mają problem ze spłatą kredytu

Niespłacone pożyczki, narastające z każdym dniem odsetki i coraz wyższa kwota do oddania. Do tego negatywna historia kredytowa, telefony od firmy windykacyjnej, a może nawet komornik. To wyjątkowo trudne okoliczności, ale na pewno nie sytuacja bez wyjścia. W takim wypadku zdecydowanie warto przyjrzeć się opcji, jaką jest kredyt oddłużeniowy.

Kredyt oddłużeniowy umożliwia uregulowanie przeterminowanych zobowiązań finansowych, m.in. takich jak kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, ratalne pożyczki bankowe i pozabankowe, chwilówki, karty kredytowe. Środki pozyskane w ramach takiego kredytu zostają przeznaczone na ich spłatę. W efekcie, zamiast kilku pożyczek w różnych miejscach, dłużnik ma do uregulowania jedno zobowiązanie i płaci miesięczną ratę o stałej wysokości w jednej instytucji. Co ważne, najczęściej jest to kwota niższa niż suma dotychczas spłacanych rat.

Kredyt oddłużeniowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt oddłużeniowy może okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej, które straciły kontrolę nad swoim zadłużeniem – mają kilka (lub więcej) niespłaconych w terminie zobowiązań (w tym wobec ZUS-u czy Urzędu Skarbowego) i nie są w stanie regulować swoich należności, a oprócz tego zostały wpisane do któregokolwiek rejestru dłużników (BIK, BIG, KRD, ERIF). Warto wiedzieć, że o kredyt oddłużeniowy mogą wnioskować również osoby, których pensję zajął komornik (na rynku bez trudu da się znaleźć firmy zajmujące się udzielaniem kredytów oddłużeniowych z komornikiem bądź kredytów oddłużeniowych bez BIK).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt oddłużeniowy?

Instytucja zajmująca się udzielaniem kredytów oddłużeniowych musi dokładnie sprawdzić indywidualną sytuację osoby składającej wniosek i upewnić się, że będzie ona w stanie spłacać należność w terminie. Z tego powodu do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od pracodawcy lub wyciąg z konta stanowiący potwierdzenie otrzymywania stałych dochodów. Niezbędny będzie też dokument poświadczający opłacanie składek ZUS oraz lista wszystkich zadłużeń, na której znajdą się dane wierzycieli, całkowita kwota do spłaty i wysokość rat.

Kredyty oddłużeniowe – ich zalety i wady

Podobnie jak w przypadku każdego innego dostępnego na rynku produktu finansowego, można wymienić zarówno plusy, jak i minusy kredytu oddłużeniowego.

Zalety:

  1. Możliwość połączenia kilku(nastu) zadłużeń w jedno.
  2. Negatywna historia kredytowa nie przekreśla możliwości otrzymania finansowego wsparcia.

Wady:

  1. Wysokie koszty. Możliwość spłacania jednej, niższej raty najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, a co za tym idzie – wzrostem kosztów kredytu oddłużeniowego. Samo wzięcie takiego kredytu wymaga też zapłacenia dodatkowej prowizji firmie, która go udziela.
  2. Zazwyczaj konieczność zabezpieczenia kredytu oddłużeniowego nieruchomością. Wyjątek stanowią kredyty oddłużeniowe bez zabezpieczeń, które udzielane są zazwyczaj na maksymalnie 30 000 zł.

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny – podobieństwa  i różnice

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kredyt oddłużeniowy to określenie stosowane zamiennie z pożyczką konsolidacyjną. Nic bardziej mylnego! W zasadzie można wskazać tu tylko jedno podobieństwo: zarówno kredyt oddłużeniowy, jak i kredyt konsolidacyjny zaciągane są w tym samym celu – połączenia kwot wszystkich pożyczek w jedną, korzystniejszą do spłacania dla dłużnika ratę. Różnice między tymi dwoma produktami są naprawdę znaczące. Oto one:

  1. Kredyt oddłużeniowy jest przeznaczony dla osób z negatywną historią kredytową. W przypadku kredytu konsolidacyjnego ocena zdolności kredytowej nie może budzić wątpliwości.
  2. Kredyt oddłużeniowy jest rozwiązaniem znacznie droższym niż kredyt konsolidacyjny. Z perspektywy instytucji oferującej ten produkt finansowy, podpisanie umowy z klientem, który wcześniej miał problem z dotrzymaniem terminów spłaty, wiąże się z ponoszeniem podwyższonego ryzyka kredytowego. Właśnie dlatego jest to rozwiązanie o wiele droższe.
  3. W udzielaniu kredytów oddłużeniowych specjalizują się instytucje pozabankowe. Kredyt konsolidacyjny można otrzymać tylko i wyłącznie w banku.

Gdzie można dostać kredyt oddłużeniowy?

Kredyty oddłużeniowe znajdują się głównie w ofercie pozabankowych firm pożyczkowych. Proponują je także Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (tzw. SKOK-i). Jak wiadomo, banki stronią od pożyczania pieniędzy klientom z negatywnym scoringiem BIK, których sytuacja finansowa nie jest stabilna, więc próżno szukać tam tego rodzaju produktów.

Kredyt oddłużeniowy – tak czy nie?

Decyzja dotycząca złożenia wniosku o kredyt oddłużeniowy musi być przemyślana. Chociaż bez wątpienia mówimy tu o rozwiązaniu, które może pomóc rozprawić się z długami, trzeba pamiętać również o tym, że im wyższa kwota zadłużenia, tym większe ryzyko w przypadku utraty płynności finansowej.(ab)

Ocena: 4.30 (64 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments