star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt na start firmy. Jakie wymagania trzeba spełnić?

kobieta zakładająca własną firmę

Firma, która dopiero zaczyna swoją działalność ma szansę na pozyskanie środków finansowych w banku. Kredyt na start to pomoc na początkowym etapie prowadzenia biznesu. Jednak aby otrzymać pieniądze, trzeba być przygotowanym na sporo formalności. 

Pomysł na biznes to dopiero pierwszy krok do realizacji marzeń o własnej działalności gospodarczej. Założenie firmy i jej rozwój wymaga znalezienia funduszy. Młody przedsiębiorca może posiłkować się kredytem lub pożyczką. Jednak, aby bank przyznał finansowanie trzeba udowodnić, że firma ma szansę na rozwój oraz będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Ocena zdolności kredytowej w przypadku kredytu na start – jak wygląda?

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zobowiązania finansowego w terminie i na warunkach określonych umową kredytu lub pożyczki. Jak banki oceniają zdolność kredytową firmy, która stawia pierwsze kroki w biznesie?

  • Pod uwagę brana jest wartość majątku firmy, dotychczas pozyskane źródła finansowania, potencjalne przychody oraz stałe koszty ponoszone przez przedsiębiorcę.
  • Dodatkowo liczy się pomysł na prowadzenie biznesu, jego konkurencyjność i możliwości rozwoju – czyli dobry biznesplan.
  • W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bank na pewno będzie zainteresowany ich dotychczasową historią kredytową.
  • Czasem dla zabezpieczenia spłaty kredytu na start konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie. Może to być poręczenie innej osoby fizycznej lub prawnej, gwarancja wydana przez inny bank czy konieczność podpisania weksla in blanco.

Jakie dokumenty przygotować składając wniosek o kredyt na start?

Podstawą złożenia wniosku o kredyt dla firm są dokumenty związane z rejestracją działalności. Dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą będzie to:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG),
  • zaświadczenie o numerze NIP i REGON.

W przypadku działalności prowadzonej w formie spółki prawa handlowego trzeba przedstawić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz umowę spółki.

Dodatkowo potrzebny jest również dobry biznesplan, który przekona bank, że firma ma realną szansę na rozwój i zyski. Jest to dokument, który zawiera nie tylko wizję rozwoju firmy na przestrzeni kilku miesięcy lub lat, ale przede wszystkim ocenę finansową prowadzonej działalności. Analiza progu rentowności, wysokość ponoszonych kosztów, zarówno aktualnych jak i przyszłych, stopa zwrotu zainwestowanego kapitału czy prognoza sprzedaży  – wszystkie te elementy będą przedmiotem dokładnej analizy prowadzonej przez pracownika banku przed udzieleniem finansowania.

Kredyt na start na rynku pozabankowym – gdzie szukać?

Alternatywą dla kredytu bankowego pozostają pożyczki dla firm oferowane na rynku pozabankowym. Co prawda głównym adresatem takich pożyczek są klienci indywidualni, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednak kilka z firm pożyczkowych posiada również ofertę dla przedsiębiorców. Wśród nich można m.in. wymienić firmy:

Provident – to pożyczka ratalna  dla firm do 15.000 zł. Kwota do spłaty może być rozłożona na okres od 6 do 24 miesięcy. Klient otrzyma decyzję o przyznaniu pożyczki nawet w jeden dzień od złożenia wniosku. Pożyczka dla firm ma wspomóc prowadzenie biznesu, dlatego pieniądze można przeznaczyć na cel związany z prowadzeniem działalności.

Mondeo Now – oferuje pożyczki dla firm od 3050 zł do 10.000 zł z maksymalnym okresem spłaty do 24 miesięcy. Szybka decyzja o przyznaniu finansowania i formalności ograniczone do minimum stanowią remedium na brak płynności finansowej czy zakup materiałów potrzebnych do prowadzenia działalności.

Podsumowanie

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, oprócz pomysłu na biznes, wymaga posiadania pieniędzy. Finanse są potrzebne nie tylko na rozwój firmy, ale również na pokrycie stałych wydatków: jak składki ZUS czy koszty najmu lokalu użytkowego. Zarówno banki jak i firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie kredyt na start dla firm.  Decyzja o przyznaniu finansowania zależy jednak od wielu czynników. Dlatego przed złożeniem wniosku warto poznać wymagania kilku instytucji finansowych, przygotować wszystkie dokumenty i realnie ocenić swoje możliwości spłaty zadłużenia.

Nie ma jeszcze głosów
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments