star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt na PIT. Jak działa to rozwiązanie?

deklaracja pit i długopis

Kredyt na PIT to szczególny rodzaj kredytu gotówkowego. Jest odpowiedzią na finansowe trendy zmierzające do maksymalnego uproszczenia procedur kredytowych. Dzięki niemu możemy w szybki i łatwy sposób otrzymać pieniądze, bez konieczności uzyskania zaświadczeń o pracodawcy.

 Popularność kredytów udzielanych na PIT rośnie z roku na rok. Dziś oferty uwzględniające takie rozwiązanie proponowane są przez większość banków funkcjonujących w Polsce. Co więcej, takie oferty są zunifikowane, co oznacza, że na PIT możemy pożyczyć na takich samych warunkach, jak przy normalnym kredycie. Jest to więc bardzo korzystne, ale – UWAGA – nie jest przeznaczone dla wszystkich konsumentów i także podlega pewnym ograniczeniom. Sprawdźmy więc, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt na PIT i jakie banki nam go udzielą.

PIT sposobem na potwierdzenie zdolności kredytowej

Zgodnie z literą ustawy prawo bankowe, instytucje uprawnione do udzielania kredytów (czyli banki oraz SKOK-i) są zobowiązane do sprawdzenia zdolności kredytowej wnioskującego. Zrobią to dwutorowo:

 • dokonując analizy jakościowej – składają się na nią między innymi wiek wnioskodawcy, jego wykształcenie, stan cywilny oraz ogólny status majątkowy; najważniejsza jest jednak historia kredytowa w BIK (czyli sumienność w spłatach) oraz wyniki raportów z rejestrów dłużników;
 • dokonując analizy ilościowej – mówiąc prosto, bank po prostu policzy wysokość dochodów, uwzględniając stałe wydatki i inne zobowiązania finansowe; wyliczy dzięki temu, czy wnioskodawca jest w stanie regularnie spłacać raty kredytu.

Nie ma natomiast sprecyzowanej formy potwierdzenia dochodów. Najważniejsze, by był to dokument wiarygodny i wyjaśniający kwestię zarobków wnioskującego. Bez wątpienia PIT jest takim dokumentem.

Kredyt na PIT – kto i jak może go otrzymać?

Wymagania stawiane przez banki w przypadku kredytu na PIT są takie same, jak w przypadku innych ofert. Taki kredyt – jak i każdy inny – może otrzymać osoba, która jest pełnoletnia i posiada ważny dowód osobisty. Oczywiście największe znaczenie będzie miała wspomniana wcześniej zdolność kredytowa oraz wiarygodność finansowa osoby wnioskującej. Aby ją ustalić zostanie sprawdzona baza BIK oraz rejestry dłużników – KRD, ERIF, KBIG oraz BIG Infomonitor. Z dużym prawdopodobieństwem, kredytodawca sięgnie również po informacje zgromadzone w rejestrze Związku Banków Polskich.

Deklaracjami podatkowymi najczęściej akceptowanymi przez banki są:

 • PIT-11 – dokument, który otrzymujemy od pracodawcy będącego płatnikiem naszych podatków; na jego podstawie uzupełnia się PIT-37
 • PIT-37 – dokument, który rozliczają osoby zatrudnione na etacie (nie są bezpośrednimi płatnikami podatków)
 • PIT-40a – rozliczenie podatku dokonywanego przez ZUS lub KRUS w przypadku emerytów i rencistów;
 • PIT-36 – rozliczają go osoby, które przynajmniej część dochodów rozliczają samodzielnie, bez pośrednictwa pracodawcy;
 • PIT-38 – dla osób rozliczających przychody kapitałowe (papierów wartościowych), aczkolwiek jest to opcja występująca bardzo rzadko i będzie to po prostu dokument dodatkowy.

Niestety, nie zawsze dane z PIT-u będą dla banku informacjami wystarczającymi. Z założenia jest to bowiem dokument, który poświadcza zarobki za zeszły rok podatkowy, a więc niekoniecznie będzie wiadomo, czy sytuacja zarobkowa nie uległa zmianie. Mogliśmy przecież zmienić miejsce pracy lub je stracić. Dodatkowo w PIT-cie nie są zawarte informacje, jaka część wynagrodzenia rocznego to tzw. podstawa, a jaka to premie uznaniowe lub wynagrodzenia prowizyjne. Może to dość znacznie wpłynąć na poziom zdolności kredytowej, a w efekcie także wysokości udzielonego kredytu. Często możemy także zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowego dokumentu poświadczającego dochody – najczęściej historii wpływów na konto bankowe.

Dodatkowym ograniczeniem takich ofert jest ich czasowość. Nie będzie to widoczne w każdym przypadku, ale w większości PIT-y będą przyjmowane tylko w pierwszej połowie roku, czyli w okresie niezbyt odległym od sytuacji zawodowej, którą opisuje deklaracja podatkowa.

Gdzie udzielą mi kredytu na PIT – oferta bankowa

Pomimo czasowości ofert i dość widocznych ograniczeń, kredyt na PIT możemy zaciągnąć w wielu wiodących placówkach bankowych. Dostępny jest on między innymi w:

 • Santander Bank. W tej instytucji kredyt gotówkowy można zaciągnąć na kwotę do 300 tysięcy zł na 120 miesięcy z RRSO już od 11,34%. Bank honoruje PIT-11, 40a, 37, 36. Tutaj też konieczne będzie jednak przedstawienie wyciągu z konta.
Pożyczasz 6 000
od 6000 zł do 35000 zł
Okres 48 mies.
od 3 do 60 mies.
Rata 151,16 zł/mies.
Koszt 1 255,68
RRSO: 10,14%
 • PKO BP. Kredyt gotówkowy w tym banku to oferta maksymalnie 104 412 zł przy rocznych kosztach na poziomie ok.15%. Bank przyjmie PIT-11, 40a, 37, 36.
Nowość!
Pożyczasz 4 000
od 1306 zł do 179220 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 111 zł/mies.
Koszt 1 305
RRSO: 15,63%
 • BNP Paribas. W tym banku pożyczymy do 200 tysięcy złotych na 120 miesięcy, przy RRSO zaczynającym się od 10,76%. Akceptowanym dokumentem jest PIT-11.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 200000 zł
Okres 48 mies.
od 6 do 120 mies.
Rata 96,16 zł/mies.
Koszt 615,68
RRSO: 7,43%
 • Kasa Stefczyka. W ramach tzw. „pożyczki zaratki” możemy pożyczyć nie więcej niż 4000 złotych do spłaty w ciągu maksymalnie 48 miesięcy. W ramach zrekompensowania relatywnie niskiej kwoty pożyczki, Kasa Stefczyka oferuje nam bardzo niskie koszty zobowiązania. Roczna stopa oprocentowania zaczyna się już od 7,23%. Akceptowane są PIT-11 lub PIT-36.
 • Alior Bank. Można tutaj pożyczyć do 185 000 zł na nie więcej niż 60 miesięcy. Bank może nam przy tym zaoferować relatywnie niskie koszty dodatkowe – RRSO wynosi ok. 13%. W banku możemy przedstawić PIT-11, 40a, 37, 36.
Pożyczasz 4 000
od 500 zł do 70000 zł
Okres 48 mies.
od 48 do 60 mies.
Rata 109,31 zł/mies.
Koszt 1 246,88
RRSO: 13,65%
 • Credit Agricole. Kredyt gotówkowy w tym banku to szansa na kwotę do 100 tysięcy zł ze spłatą w 120 ratach. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 13,28%. Bank akceptuje PIT 40a oraz PIT-11 lub 37. W drugim przypadku konieczne jest jednak dołączenie wyciągu z konta.

Kredyt na PIT nie dla osób nieterminowych

Wnioskowanie o kredyt na PIT w żadnym wypadku nie oznacza, że nie ma konieczności spełnienia innych warunków stawianych przez bank. Dobra historia kredytowa w BIK i brak opóźnień w spłatach poprzednich zobowiązań jest kluczowa. Sygnalizuje bowiem bankowi wysoką kulturę płatniczą wnioskodawcy i jest czynnikiem minimalizującym ryzyko pożyczenia pieniędzy osobie, która kredytu nie spłaci. Zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania to także uchronienie konsumentów przed spiralą zadłużenia i kłopotami finansowymi.

Podsumowanie

Widać więc, że choć kredyt na PIT jest atrakcyjną formą finansowania i pozwala pożyczyć pieniądze szybko i bez zbędnych formalności, to mimo wszystko podlega dość znacznym ograniczeniom. W dzisiejszych czasach łatwiejsze może okazać się wzięcie kredytu na wyciąg z historii bankowej. Mimo wszystko warto śledzić takie opcje kredytowe – gdyż okresowo mogą pojawiać się bardzo korzystne finansowo warunki przy takim rozwiązaniu.

Nie ma jeszcze głosów
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
trackback

[…] wolnej od podatku mogą korzystać płatnicy składający zeznanie podatkowe za pomocą formularzy PIT-36 i PIT-37.W których PIT-ach można wskazać kwotę wolną od […]

trackback

[…] PIT-36/36L za ubiegły rok obrachunkowy albo […]