star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt na PIT. Jak działa to rozwiązanie?

deklaracja pit i długopis

Kredyt na PIT to szczególny rodzaj kredytu gotówkowego. Jest odpowiedzią na finansowe trendy zmierzające do maksymalnego uproszczenia procedur kredytowych. Dzięki niemu możemy w szybki i łatwy sposób otrzymać pieniądze, bez konieczności uzyskania zaświadczeń od pracodawcy.

 Popularność kredytów udzielanych na PIT rośnie z roku na rok. Dziś oferty uwzględniające takie rozwiązanie proponowane są przez większość banków funkcjonujących w Polsce. Co więcej, takie oferty są zunifikowane, co oznacza, że na PIT możemy pożyczyć na takich samych warunkach, jak przy normalnym kredycie. Jest to więc bardzo korzystne, ale – UWAGA – nie jest przeznaczone dla wszystkich konsumentów i także podlega pewnym ograniczeniom. Sprawdźmy więc, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt na PIT i jakie banki nam go udzielą.

Kredyt na PIT – kto i jak może go otrzymać?

Wymagania stawiane przez banki w przypadku kredytu na PIT są takie same, jak w przypadku innych ofert. Taki kredyt – jak i każdy inny – może otrzymać osoba, która jest pełnoletnia i posiada ważny dowód osobisty. Oczywiście największe znaczenie będzie miała wspomniana wcześniej zdolność kredytowa oraz wiarygodność finansowa osoby wnioskującej. Aby ją ustalić zostanie sprawdzona baza BIK oraz rejestry dłużników – KRD, ERIF, KBIG oraz BIG Infomonitor. Z dużym prawdopodobieństwem, kredytodawca sięgnie również po informacje zgromadzone w rejestrze Związku Banków Polskich.

Deklaracjami podatkowymi najczęściej akceptowanymi przez banki są:

 • PIT-11 – dokument, który otrzymujemy od pracodawcy będącego płatnikiem naszych podatków; na jego podstawie uzupełnia się PIT-37
 • PIT-37 – dokument, który rozliczają osoby zatrudnione na etacie (nie są bezpośrednimi płatnikami podatków)
 • PIT-40a – rozliczenie podatku dokonywanego przez ZUS lub KRUS w przypadku emerytów i rencistów;
 • PIT-36 – rozliczają go osoby, które przynajmniej część dochodów rozliczają samodzielnie, bez pośrednictwa pracodawcy;
 • PIT-38 – dla osób rozliczających przychody kapitałowe (papierów wartościowych), aczkolwiek jest to opcja występująca bardzo rzadko i będzie to po prostu dokument dodatkowy.

Niestety, nie zawsze dane z PIT-u będą dla banku informacjami wystarczającymi. Z założenia jest to bowiem dokument, który poświadcza zarobki za zeszły rok podatkowy, a więc niekoniecznie będzie wiadomo, czy sytuacja zarobkowa nie uległa zmianie. Mogliśmy przecież zmienić miejsce pracy lub je stracić. Dodatkowo w PIT-cie nie są zawarte informacje, jaka część wynagrodzenia rocznego to tzw. podstawa, a jaka to premie uznaniowe lub wynagrodzenia prowizyjne. Może to dość znacznie wpłynąć na poziom zdolności kredytowej, a w efekcie także wysokości udzielonego kredytu. Często możemy także zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowego dokumentu poświadczającego dochody – najczęściej historii wpływów na konto bankowe.

Dodatkowym ograniczeniem takich ofert jest ich czasowość. Nie będzie to widoczne w każdym przypadku, ale w większości PIT-y będą przyjmowane tylko w pierwszej połowie roku, czyli w okresie niezbyt odległym od sytuacji zawodowej, którą opisuje deklaracja podatkowa.

Kredyt na PIT a kredyt gotówkowy – czym się różnią? 

Krótko mówiąc: kredyt na PIT tak naprawdę niewiele różni się od tradycyjnego kredytu gotówkowego, o jaki składa wniosek wielu klientów banków. Główna różnica jest jednak bardzo znacząca z ich punktu widzenia. Wszystko dlatego, że kredyt o PIT to produkt finansowy z o wiele mniejszą liczbą formalności do spełnienia, a co za tym idzie krótszym czasem potrzebnym na zweryfikowanie wniosku i podjęcie decyzji kredytowej. Z uwagi na to część banków ogranicza kwotę maksymalną kwotę takiego zobowiązania albo skraca okres kredytowania, jednak – jak wynika to z danych, które przedstawiliśmy poniżej – nie zawsze jest to regułą. Część instytucji bankowych udostępnia ten wariant pożyczania pieniędzy wyłącznie stałym lub – dla odmiany – nowym klientom. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty warto zapoznać się z kilkoma ofertami, spośród których wybierze się tę najkorzystniejszą, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację finansową. 

Gdzie udzielą mi kredytu na PIT – oferta bankowa

Pomimo czasowości ofert i dość widocznych ograniczeń, kredyt na PIT możemy zaciągnąć w wielu wiodących placówkach bankowych. Dostępny jest on między innymi w:

Kredyt na PIT w Volkswagen Bank 

Kredyt gotówkowy do 50 000 zł bez poręczeń i jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń. Okres kredytowania: 3-84 miesiące. RRSO: 9,37%. 0% prowizji za udzielenie i wcześniejszą spłatę zobowiązania. Proces wnioskowania odbywa się w 100% online. Bank przyjmie PIT 36 i 37. [tutaj w sieci są sprzeczne informacje: na promowanej stronie wygląda na to, że dotyczy to kredytu gotówkowego, na innej [nieco niżej w wyszukiwarce], że dotyczy to leasingu. Dodaję, ponieważ oferta znajduje się w wyszukiwarce Sowy Finansowej]. 

Kredyt na PIT w Getin Bank 

Kredyt gotówkowy do 200 000 zł na maksymalnie 120 miesięcy. RRSO: 9,4%. Bank przyjmuje PIT-11 (od osób zatrudnionych na umowę o pracę). Na etapie wnioskowania trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość, wykonując selfie. W przeciwnym razie klient musi odwiedzić placówkę stacjonarną banku w celu zakończenia procesu kredytowego.  

Kredyt na PIT w Citi Handlowy 

Pożyczysz tu do 150 000 zł nawet na 96 miesięcy na dowolny cel. Bez zbędnych formalności i konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że przygotujesz PIT-11 lub PIT 36 lub 37. Oferta jest dostępna wyłącznie dla stałych klientów banku.  

Kredyt na PIT w Pekao 

Kredyt do 200 000 zł, przyznawany nawet na 10 lat, z którego środki można przeznaczyć na dowolny cel. RRSO: 9,62%. Gwarancja otrzymania decyzji w ciągu 1 dnia od złożenia wniosku. Oferta obowiązuje tylko dla nowych klientów banku.  

Kredyt na PIT w BNP Paribas 

W tym banku pożyczymy do 200 tysięcy złotych na 120 miesięcy bez prowizji za udzielenie kredytu, przy RRSO zaczynającym się od 9,93%. Akceptowanym dokumentem jest PIT-11. 

Kredyt na PIT w Alior Bank 

Można tutaj pożyczyć do 70189 000 zł na nie więcej niż 6120 miesięcy. Bank może nam przy tym zaoferować relatywnie niskie koszty dodatkowe – RRSO wynosi ok. 13%. Jeśli pożyczamy więcej niż 70 000 zł, bank wymaga zawarcia ubezpieczenia od utraty pracy oraz ubezpieczenia NNW. W banku możemy przedstawić PIT-11, 40a, 37, 36. Nowi klienci mogą sfinalizować proces kredytowy bez konieczności wizyty w oddziale. 

PIT sposobem na potwierdzenie zdolności kredytowej

Zgodnie z literą ustawy prawo bankowe, instytucje uprawnione do udzielania kredytów (czyli banki oraz SKOK-i) są zobowiązane do sprawdzenia zdolności kredytowej wnioskującego. Zrobią to dwutorowo:

 • dokonując analizy jakościowej – składają się na nią między innymi wiek wnioskodawcy, jego wykształcenie, stan cywilny oraz ogólny status majątkowy; najważniejsza jest jednak historia kredytowa w BIK (czyli sumienność w spłatach) oraz wyniki raportów z rejestrów dłużników;
 • dokonując analizy ilościowej – mówiąc prosto, bank po prostu policzy wysokość dochodów, uwzględniając stałe wydatki i inne zobowiązania finansowe; wyliczy dzięki temu, czy wnioskodawca jest w stanie regularnie spłacać raty kredytu.

Nie ma natomiast sprecyzowanej formy potwierdzenia dochodów. Najważniejsze, by był to dokument wiarygodny i wyjaśniający kwestię zarobków wnioskującego. Bez wątpienia PIT jest takim dokumentem.

Kredyt na PIT bez BIK

Uzyskanie pożyczki gotówkowej w banku z wpisem w BIK może być kłopotliwe i należy liczyć się z odmową przyznania kredytu. Szansą i ratunkiem osób zadłużonych może być pożyczka ratalna w jednej z firm pozabankowych.

Pożyczki na raty to uproszczone procedury (całkowicie online) i szansa na szybką gotówkę na dowolny cel nawet powyżej 50 000 zł. Firmy pożyczkowe wymagają najczęściej wskazania źródła dochodu we wniosku i informacji o zatrudnieniu. Niekiedy używają jedynie skanu rachunku z konta bankowego w celu oceny zdolności kredytowej klienta. Poniżej przedstawiamy kilka ofert takich firm. 

wyróżniona
Pożyczasz 5 000
od 500 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 5 do 48 mies.
Rata 267,50 zł/mies.
Koszt 1 420
RRSO: 28,39%
NEW!
Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 200000 zł
Okres 24 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 227,71 zł/mies.
Koszt 465,04
RRSO: 9,07%
Pożyczasz 5 000
od 200 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 3 do 48 mies.
Rata 256,62 zł/mies.
Koszt 1 171,60
RRSO: 22,99%
Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 30000 zł
Okres 24 mies.
od 4 do 50 mies.
Rata 343,54 zł/mies.
Koszt 1 751,27
RRSO: 35,38%
Pożyczasz 5 000
od 2000 zł do 60000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 96 mies.
Rata 298,40 zł/mies.
Koszt 2 165,15
RRSO: 44,15%

Kredyt na PIT dla firm 

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kredyt obrotowy (przeznaczony na bieżące koszty działalności) legitymując się PIT-em. Z tą różnicą, że PIT zazwyczaj figuruje wtedy wśród niezbędnych dokumentów. Banki mogą wymagać takiego poświadczenia od osób fizycznych czy spółek. Najczęściej wymagane jest przedstawienie deklaracji PIT 36/36-L. O kredyt obrotowy na PIT można się ubiegać np. w Alior Banku.

Kredyt na PIT nie dla osób nieterminowych

Wnioskowanie o kredyt na PIT w żadnym wypadku nie oznacza, że nie ma konieczności spełnienia innych warunków stawianych przez bank. Dobra historia kredytowa w BIK i brak opóźnień w spłatach poprzednich zobowiązań jest kluczowa. Sygnalizuje bowiem bankowi wysoką kulturę płatniczą wnioskodawcy i jest czynnikiem minimalizującym ryzyko pożyczenia pieniędzy osobie, która kredytu nie spłaci. Zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania to także uchronienie konsumentów przed spiralą zadłużenia i kłopotami finansowymi.

Widać więc, że choć kredyt na PIT jest atrakcyjną formą finansowania i pozwala pożyczyć pieniądze szybko i bez zbędnych formalności, to mimo wszystko podlega dość znacznym ograniczeniom. W dzisiejszych czasach łatwiejsze może okazać się wzięcie kredytu na wyciąg z historii bankowej. Mimo wszystko warto śledzić takie opcje kredytowe – gdyż okresowo mogą pojawiać się bardzo korzystne finansowo warunki przy takim rozwiązaniu.

Kredyt na PIT – czy warto go brać?

Odpowiedź jest jedna – jeżeli i tak chcesz uzyskać finansowanie w postaci pożyczki gotówkowej – to kredyt na PIT jest świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeżeli jesteś osobą na umowie o pracę to procedura wnioskowania o kredyt na PIT może być znacznie łatwiejsza i szybsza. 

Minusem kredytów na PIT jest ich dostępność (najczęściej są one ograniczone czasowo). Bankom bardziej opłaca się tworzyć oferty, które są dostępne dla klienta cały rok.

Podsumowanie

 1. Na pierwszy rzut oka kredyt na PIT niewiele różni się od kredytu gotówkowego. Z punktu widzenia klienta wiąże się jednak z minimum formalności i krótszym czasem oczekiwania na decyzję kredytową. 
 2. Niektóre banki honorują PIT-11, 40a, 37, 36 jako podstawy do uznania wniosku o kredyt. Niekiedy oferta „kredytu na PIT” jest dostępna jedynie sezonowo.
 3. Zamiast PIT-a instytucje bankowe najczęściej w celu potwierdzenia dochodów mogą prosić o załączenie wyciągu z konta bankowego.
 4. Największe znaczenie dla banku podczas udzielania kredytu gotówkowego na PIT ma zdolność kredytowa klienta oraz jego wiarygodność finansowa.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można wziąć kredyt na PIT?

  Niektóre banki honorują deklarację PIT jako podstawę do udzielenia kredytu. Najwięcej takich ofert skierowanych jest do osób zatrudnionych na umowie o pracę i otrzymujących PIT 11. Jednak w standardowej ofercie zazwyczaj sam dokument PIT nie wystarczy, żeby dostać pożyczkę gotówkową, ponieważ zawiera informacje o zeszłym roku podatkowym. W związku z tym na przykład bank może mieć problem z ustaleniem obecnej sytuacji zawodowej pożyczkobiorcy. W tym celu banki proszą swoich klientów o dołączenie do wniosku o kredyt wyciągu z konta bankowego (najczęściej z okresu poprzedzających kilku miesięcy).

 2. Kiedy można składać wniosek o kredyt na PIT?

  Banki honorują PIT najczęściej najdalej do końca czerwca. Z największą liczbą zapytań o kredyt na PIT można spotkać się na przełomie lutego i marca, czyli wtedy kiedy upływa termin doręczenia rozliczenia PIT od pracodawcy.

 3. Czy warto brać kredyt na PIT?

  Jeśli jest taka możliwość, to oczywiście warto z niej skorzystać. Przed wyborem konkretnej oferty warto skorzystać np. z porównywarki internetowej, w której z łatwością można zestawić ze sobą poszczególne propozycje banków i wybrać tę, która okaże się dla nas najlepsza z finansowego punktu widzenia.

 4. Czy kredyt na PIT można dostać online bez wychodzenia z domu?

  Bardzo często taki kredyt udzielany jest całkowicie przez Internet. W przypadku niektórych ofert trzeba jednak liczyć się z koniecznością wizyty w oddziale banku. Sytuacja wygląda inaczej w firmach pozabankowych, które umożliwiają załatwienie wszelkich formalności w 100% online.

Ocena: 4.25 (4 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments