Wyobraź sobie, że wszystkie raty twoich kredytów nagle stają się mniejsze. Co więcej, łączą się w tylko jedno zobowiązanie. A teraz uświadom sobie, że twoje marzenie to rzeczywistość – rzeczywistość, którą określamy mianem kredytu konsolidacyjnego. Najnowszy ranking ebroker.pl podpowiada gdzie szukać takiego rozwiązania.
- Kredyt konsolidacyjny – czym jest i jak działa?
- Co można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym?
- Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
- Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego
- Zalety kredytu konsolidacyjnego
- Wady kredytu konsolidacyjnego
- Kredyt konsolidacyjny – przegląd ofert
- Kredyt konsolidacyjny w Santander Bank
- Kredyt konsolidacyjny w PKO BP
- Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas
- Kredyt konsolidacyjny w Banku Pekao
- O rankingu słów kilka
- Podsumowanie
Możesz mieć co tylko chcesz – tak w skrócie można określić współczesną ofertę banków w zakresie kredytów. Instytucje te pożyczą nam pieniądze niemal na każdy cel. A my coraz chętniej z tego korzystamy. Statystyki dowodzą, że po takie rozwiązanie sięga już przykładowo ponad pół miliona naszych rodaków w wieku od 18 do 24 lata.
Przez ograniczenie formalności do minimum kredyty stają się coraz bardziej dostępne, a pieniądze możemy mieć na koncie nawet w ciągu doby. Dlatego też bierzemy ich coraz więcej. W takiej sytuacji bardzo łatwo stracić kontrolę nad tym, ile i gdzie jesteśmy winni. Do tego spłacane raty zaczynają pochłaniać coraz większą część naszego domowego budżetu i niewiele brakuje do tego, abyśmy stracili kontrolę nad swoimi finansami.
Wybawieniem w takiej sytuacji wydaje się więc skumulowanie wszystkich zobowiązań w jedno, a do tego obniżenie miesięcznej raty. Takie warunki zapewnia właśnie kredyt konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny – czym jest i jak działa?
Najogólniej mówiąc kredyt konsolidacyjny to kredyt na konkretny cel jakim jest spłata dotychczasowych zadłużeń danego klienta. Posiadane raty kredytu hipotecznego, samochodowego czy na remont mieszkania możemy więc skumulować w jedno zobowiązanie z korzystnym oprocentowaniem i co miesiąc spłacać wyłącznie ratę ustaloną przez bank udzielający nam kredytu konsolidacyjnego.
Co więcej, taka rata zwykle jest dużo niższa niż łączna kwota miesięcznych zobowiązań wobec banku, które spłacaliśmy do tej pory. Jak to możliwe? Otóż, niższa rata kredytu konsolidacyjnego zwykle wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty. Musimy się więc przygotować, że taki kredyt będziemy spłacać dłużej, niż zakładały to nasze wyjściowe założenia. Niestety, często oznacza to automatycznie wzrost ostatecznej kwoty do spłaty. Ale za to nasz miesięczny budżet odczuje sporą ulgę, a my nie będziemy musieli juz ogarniać kilku planów spłat jednocześnie.
Wybierając kredyt konsolidacyjny możemy zatem poprawić zarówno swoją kondycję finansową, jak i psychiczną. Zanim jednak to zrobimy, warto przejrzeć oferty różnych banków w zakresie tego typu rozwiązań finansowych. Dzięki rankingowi kredytów konsolidacyjnych ebroker.pl znalezienie odpowiedniego produktu nie będzie tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać.
Sprawdź aktualny ranking kredytów konsolidacyjnych ebroker.pl
Co można skonsolidować kredytem konsolidacyjnym?
Po kredyt konsolidacyjny może sięgnąć każda osoba, która chce połączyć różne zobowiązania w jedno z niższą ratą. Skonsolidować możesz:
- kredyty gotówkowe
- raty na kartach kredytowych
- pożyczki ratalne
- chwilówki
Bank udzielający kredytu pomoże zapanować nad finansami. Zapozna się z sytuacją finansową klienta i zaproponuje znacznie niższą ratę kredytu z dłuższym okresem spłaty. Niektóre banku są gotowe udzielić kredytu konsolidacyjnego online.
Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?
Podstawą do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest odpowiednia zdolność kredytowa. Zwłaszcza mowa tu o braku dłuższych zaległości w spłatach dotychczasowych zobowiązań. Osobom z wpisem w bazach dłużników (np. BIK czy KRD) na pewno trudniej będzie otrzymać finansowanie, a nawet muszą liczyć się z odmowną decyzją dotyczącą udzielenia kredytu.
Dodatkowo bank może poprosić o:
- przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego)
- okazanie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie
- dołączenie wyciągu z konta bankowego (najczęściej z okresu kilku miesięcy) w celu potwierdzenia wysokości i stałości otrzymywanych dochodów
- potwierdzenie miejsca zameldowania oraz zamieszkania na terenie Polski
Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego
Tak jak każde rozwiązanie, tak i zobowiązanie kredytu konsolidacyjnego ma swoje zalety i wady. Postanowiliśmy pokazać kilka z nich.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
- szansa na uzyskanie stabilności finansowej i ucieczki przed spiralą zadłużenia – dla osób, które już pogubiły się, co i kiedy spłacać
- niższe raty – bank zaproponuje niższe raty kredytu konsolidacyjnego, aby klient mógł w terminie spłacić zaległości
- dodatkowa gotówka – tutaj w zależności od banku bank może zaoferować dodatkowe finansowanie na dowolny cel
Wady kredytu konsolidacyjnego
- wyższa cena całości zobowiązania – ponieważ oprócz samej kwoty całkowitej wcześniejszych zobowiązań, należy doliczyć same koszty kredytu konsolidacyjnego
- dłuższy okres spłaty kredytu – ponieważ rata wszystkich zobowiązań zostanie obniżona, wydłuży się też okres spłaty
- dodatkowa gotówka z nowego zobowiązania – która zamiast pomóc, może jedynie pogorszyć sytuację kredytobiorcy i zwiększyć jego zadłużenie
Kredyt konsolidacyjny – przegląd ofert
Postanowiliśmy przedstawić kilka ofert kredytów konsolidacyjnych dostępnych obecnie w różnych popularnych bankach.
Kredyt konsolidacyjny w Santander Bank
Kwota pożyczki: do 300 000 zł
Okres pożyczki: od 3 do 120 miesięcy
Czas wypłaty pożyczki: w dni robocze banku i jest liczony od chwili złożenia wniosku
RRSO 11,13%
Kredyt konsolidacyjny w PKO BP
Kwota pożyczki: do 200 000 zł
Okres pożyczki: do 120 miesięcy
0% prowizji dla umów od 50 000 zł
Dodatkowa gotówka na ekstra wydatki
RRSO 7,45%
Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas
Kwota kredytu: do 200 000 zł
Okres kredytowania: do 120 miesięcy
Dodatkowa gotówka na dowolny cel
RRSO: 7,44%
Kredyt konsolidacyjny w Banku Pekao
Kwota kredytu: do 200 000 zł
Okres kredytowania: do 120 miesięcy
Możliwe (ale nie obowiązkowe) ubezpieczenie kredytu
Dodatkowa gotówka na dowolny cel
RRSO: 7,45%
O rankingu słów kilka
Jak wiadomo, przy wyborze kredytu należy zwrócić uwagę na takie parametry jak oprocentowanie, prowizja, czy wysokość miesięcznej raty. Równie ważne jest także ubezpieczenie – to właśnie ten czynnik może bowiem znacząco wpłynąć na wysokość kwoty, którą ostatecznie będziemy spłacać. W rankingu kredytów konsolidacyjnych ebroker.pl uwzględniono wszystkie te składowe. Co więcej, aby ułatwić klientowi wybór najkorzystniejszej oferty, twórcy tego zestawienia posłużyli się przykładową kwotą 125 000 zł z opcją spłaty przez pięć lat. Na podstawie tego przykładu udało się wskazać banki, gdzie kredyt konsolidacyjny będzie kosztował nas najmniej.
Analizując przywołany tutaj ranking, możemy więc zobaczyć jak duża jest różnica pomiędzy bankami znajdującymi się na podium, a tymi zamykającymi zestawienie. Rozbieżność ta potwierdza tylko, że każda decyzja finansowa, którą podejmujemy, powinna zostać poprzedzona dokładnym porównaniem dostępnych na rynku opcji. W przeciwnym razie zapłacimy dużo więcej za coś, co gdzie indziej moglibyśmy zdobyć o wiele mniejszy kosztem.
Czytaj także:
Kredyt Konsolidacyjny – czy wiesz jak wybrać najlepszy?
Kredyt refinansowy – sposób na obniżenie dotychczasowych kosztów kredytu bankowego