star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt i pożyczka – to nie to samo!

Kredyt i pożyczka – to nie to samo!

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie. Choć oba terminy wiążą się z pożyczeniem gotówki, kredyt i pożyczka funkcjonują na zupełnie innych zasadach. Czym zatem się różnią? Rozwiążmy ten dylemat raz na zawsze.

Czym jest kredyt i co różni go od pożyczki?

Podstawową różnicą jest ta, że kredyt jest udzielany wyłącznie przez banki, nie przez firmy pożyczkowe. Wszystkie banki podlegają prawu bankowemu i działają w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim i  przepisy Prawa bankowego. O ile ustawa reguluje też działania firm pozabankowych, tak w oparciu o prawo bankowe działają wyłącznie banki. Dlatego tylko one mają całkowite prawo do udzielania kredytów.

Ważne są szczegóły

Wspomniane wyżej prawo bankowe szczegółowo reguluje również sposób w jaki powinna być zawarta umowa kredytowa. Otóż aby miała ona moc prawną, należy ją sporządzić na piśmie. Co więcej, Raiffeisen Polbankmusi ona zawierać dokładne informacje o kwocie kredytu, jego całkowitych kosztach, oprocentowaniu oraz o wysokości prowizji. W umowie kredytowej należy zawrzeć także informacje o przeznaczeniu zaciągniętego kredytu (za wyjątkiem kredytów konsumenckich, które przeznacza się na zaspokojenie bieżących potrzeb pożyczającego) oraz zasadach jego zwrotu w wraz z dokładnym określeniem terminu spłaty.

Kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem, z którego podobnie jak pożyczkę – można sfinansować każdy cel. Dodatkowo pieniądze można otrzymać nawet tego samego dnia. Natomiast zaciągając kredyt hipoteczny dostajemy pieniądze tylko na wybrany cel, tak naprawdę nigdy nie stają się one naszą własnością. Cały czas należą one do banku, a my możemy jedynie nimi dysponować przez określony w umowie czas. W związku z tym bank (jako właściciel gotówki) może kontrolować w jaki sposób korzystamy z kredytu i czy wydajemy go zgodnie z pierwotnym celem.

Prześwietlą zanim pożyczą

Każdy kredyt jest odpowiednio oprocentowany. Niektóre banki odliczają sobie prowizję od kwoty kredytu.

Zanim kredyt otrzymamy bank dokładnie prześwietli nasz dotychczasowy życiorys finansowy. Zostaniemy zatem sprawdzeni w bazach dłużników i poproszeni o wykazanie źródeł naszego wynagrodzenia. Jeśli posiadamy jakieś długi lub brak nam stałego zatrudnienia, możemy pożegnać się z marzeniem o kredycie.

Czym jest pożyczka i co różni ją od kredytu?

Pożyczka natomiast to pojęcie o wiele szersze niż kredyt. Można ją dostać w banku, w instytucji pozabankowej, a także otrzymać od innych osób (tzw. osób fizycznych).

W przeciwieństwie do kredytu pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe działają wyłącznie w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczek od osób fizycznych wszelkie regulacje prawne określa Kodeks cywilny.

Umowa pożyczki może być sporządzona na piśmie, ale nie musi. Tzw. umowa ustna również jest w przypadku pożyczek wiążąca. Jeśli jednak chodzi o firmy pożyczkowe, zazwyczaj sporządzają one ze swoimi klientami pisemną umowę pożyczki. Przygotowanie umowy na piśmie zaleca się także w przypadku każdej innej pożyczki powyżej 500 zł. W przypadku kwestii spornych umowa ta może bowiem stanowić podstawę w dochodzeniu swoich praw.

Darmowa pożyczka istnieje naprawdę!

osoby biorące pożyczkęJak widać w naszej porównywarce, coraz więcej firm pozabankowych udziela pożyczek za 0 zł. Osoby które korzystały wcześniej z kredytów często nie wierzą, że mogą otrzymać gotówkę za darmo. Tymczasem jest to możliwe dlatego, że pożyczka wcale nie musi być oprocentowana. Ten kto pożycza, może ustalić koszty takiej pożyczki, ale równie dobrze nie musi pobierać za nią żadnej opłaty. Wszystko zależy od warunków, jakie ustali z pożyczkobiorcą.

Co więcej, w przypadku pożyczek nie ma także obowiązku określenia terminu spłaty. Instytucje pozabankowe raczej taki termin wprowadzają, ale w przypadku pożyczek w rodzinie spokojnie można sobie pozwolić na powiedzenie „oddasz, kiedy będziesz mógł”.

Poniżej prezentujemy oferty darmowych pożyczek:

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 1000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Dają i nie pytają

Czynnikiem odróżniającym kredyt hipoteczny od pożyczki jest także przeznaczenie pożyczonej gotówki. O ile w banku przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego musimy się tłumaczyć po co nam dodatkowe pieniądze, tak w przypadku pożyczki już niekoniecznie. Wyjątkiem jak wspominaliśmy jest kredyt gotówkowy – przyznawany na każdy cel.

Gdy bierzemy chwilówkę raczej nikt nie zapyta nas na co chcemy przeznaczyć te pieniądze. Możemy więc rozdysponować pożyczone pieniądze na różnorakie potrzeby bez konieczności informowania o tym kogokolwiek.

I wreszcie w przypadku pożyczek wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Pożyczkodawcy często nie wymagają dokumentów takich jak np. potwierdzenie źródła dochodu. Często nie sprawdzają także pożyczkobiorców w rejestrach dłużników, a jeśli już to robią, nie zawsze negatywne wpisy skutkują odmówieniem klientowi pożyczki. Pożyczenie gotówki w instytucji pozabankowej bywa więc dużo prostsze i szybsze niż wzięcie kredytu w banku.

Dlaczego mylimy pożyczkę z kredytem?

Jak zatem widać, kredyt i pożyczka rządzą się zupełnie innymi prawami. Skąd zatem błędne utożsamianie tych dwóch produktów jako tożsamych? Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że banki często mają w ofercie zarówno pożyczki, jak i kredyty, przy czym te drugie są zdecydowanie popularniejsze. Warto wnikliwie czytać umowy i dokładnie sprawdzać z jakim produktem mamy do czynienia. Kredyt i pożyczka pociągają za sobą różne skutki prawne, dlatego błędne nazywanie tych produktów i nieznajomość różnic może prowadzić do wielu nieprzyjemności, zwłaszcza wtedy gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia na czas.

Przegląd wybranych ofert pożyczek ratalnych

Pożyczasz 5 000
od 2000 zł do 60000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 96 mies.
Rata 298,40 zł/mies.
Koszt 2 165,15
RRSO: 44,15%
wyróżniona
Pożyczasz 5 000
od 500 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 5 do 48 mies.
Rata 267,50 zł/mies.
Koszt 1 420
RRSO: 28,39%

Przegląd wybranych ofert kredytów gotówkowych

Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 40000 zł
Okres 48 mies.
od 10 do 60 mies.
Rata 136,39 zł/mies.
Koszt 2 547
RRSO: 30,19%
Pożyczasz 4 000
od 1500 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 131 zł/mies.
Koszt 2 286
RRSO: 27,14%
Pożyczasz 2 000
od 1000 zł do 3000 zł
Okres 30 mies.
od 4 do 36 mies.
Rata 73,77 zł/mies.
Koszt 212,83
RRSO: 8,28%

Podsumowanie

Pożyczka i kredyt jako pojęcia do dzisiaj są błędnie mylone. Oba produkty finansowe są dedykowane osobom, które potrzebują pożyczyć pieniądze. Kredyt zawsze udzielany jest banku, a pożyczka może być udzielana w banku lub firmie pożyczkowej (nazywanej czasem parabankiem bądź firmą pozabankową). W przypadku pożyczki – którą można otrzymać zarówno w firmie pozabankowej jak również w banku – formalności tych jest znacznie mniej, chociaż możliwe maksymalne kwoty chwilówek czy pożyczek na raty nie zawsze są wystarczające wysokie, aby sfinansować każdą z naszych potrzeb.

Masz problem ze spłatą kredytu? Sprawdź co ci grozi!
Nie spłaciłeś pożyczki? Zobacz, jak reagować z głową!

Ocena: 4.74 (62 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments