star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt i pożyczka – to nie to samo!

Kredyt i pożyczka – to nie to samo!

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie. Choć oba terminy wiążą się z pożyczeniem gotówki, kredyt i pożyczka funkcjonują na zupełnie innych zasadach. Czym zatem się różnią? Rozwiążmy ten dylemat raz na zawsze.

Kredyt – w banku i na papierze

Choć pożyczkę w instytucjach pozabankowych często nazywa się roboczo kredytem, w rzeczywistości prawdziwy kredyt możemy dostać jedynie w banku. Podlega on bowiem pod przepisy Prawa bankowego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim. O ile ten drugi dokument reguluje też działania firm pozabankowych, tak w oparciu o prawo bankowe działają wyłącznie banki. Dlatego tylko one mają całkowite prawo do udzielania kredytów.

Ważne są szczegóły

Wspomniane wyżej prawo bankowe szczegółowo reguluje również sposób w jaki powinna być zawarta umowa kredytowa. Otóż aby miała ona moc prawną, należy ją sporządzić na piśmie. Co więcej, Raiffeisen Polbankmusi ona zawierać dokładne informacje o kwocie kredytu, jego całkowitych kosztach, oprocentowaniu oraz o wysokości prowizji. W umowie kredytowej należy zawrzeć także informacje o przeznaczeniu zaciągniętego kredytu (za wyjątkiem kredytów konsumenckich, które przeznacza się na zaspokojenie bieżących potrzeb pożyczającego) oraz zasadach jego zwrotu w wraz z dokładnym określeniem terminu spłaty.

Choć zaciągając kredyt dostajemy pieniądze na wybrany cel, tak naprawdę nigdy nie stają się one naszą własnością. Cały czas należą one do banku, a my możemy jedynie nimi dysponować przez określony w umowie czas. W związku z tym bank (jako właściciel gotówki) może kontrolować w jaki sposób korzystamy z kredytu i czy wydajemy go zgodnie z pierwotnym celem.

Prześwietlą zanim pożyczą

Mimo że pieniądze nie są naszą własnością, musimy płacić za ich użytkowanie. Każdy kredyt jest więc odpowiednio oprocentowany, a i bank często nalicza sobie sowitą prowizję za jego udzielenie. Co więcej, niektóre banki odliczają sobie prowizję od kwoty kredytu, przez co ostatecznie klient dostaje mniej, a spłacić i tak musi kwotę początkową. Czy tego chcemy czy nie, kredyt zawsze będzie więc kosztował, a my zwrócimy więcej niż pożyczyliśmy.

Zanim kredyt otrzymamy bank dokładnie prześwietli nasz dotychczasowy życiorys finansowy. Zostaniemy zatem sprawdzeni w bazach dłużników i poproszeni o wykazanie źródeł naszego wynagrodzenia. Jeśli posiadamy jakieś długi lub brak nam stałego zatrudnienia, możemy pożegnać się z marzeniem o kredycie.

Pożyczka – skąd chcesz i bez formalności

Pożyczka natomiast to pojęcie o wiele szersze niż kredyt. Można ją dostać w banku, w instytucji pozabankowej, a także otrzymać od innych osób (tzw. osób fizycznych).

W przeciwieństwie do kredytu pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe działają wyłącznie w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczek od osób fizycznych wszelkie regulacje prawne określa Kodeks cywilny.

Umowa pożyczki może być sporządzona na piśmie, ale nie musi. Tzw. umowa ustna również jest w przypadku pożyczek wiążąca. Jeśli jednak chodzi o firmy pożyczkowe, zazwyczaj sporządzają one ze swoimi klientami pisemną umowę pożyczki. Przygotowanie umowy na piśmie zaleca się także w przypadku każdej innej pożyczki powyżej 500 zł. W przypadku kwestii spornych umowa ta może bowiem stanowić podstawę w dochodzeniu swoich praw.

Darmowa pożyczka istnieje naprawdę!

osoby biorące pożyczkęJak widać w naszej porównywarce, coraz więcej firm pozabankowych udziela pożyczek za 0 zł. Osoby które korzystały wcześniej z kredytów często nie wierzą, że mogą otrzymać gotówkę za darmo. Tymczasem jest to możliwe dlatego, że pożyczka wcale nie musi być oprocentowana. Ten kto pożycza, może ustalić koszty takiej pożyczki, ale równie dobrze nie musi pobierać za nią żadnej opłaty. Wszystko zależy od warunków, jakie ustali z pożyczkobiorcą.

Co więcej, w przypadku pożyczek nie ma także obowiązku określenia terminu spłaty. Instytucje pozabankowe raczej taki termin wprowadzają, ale w przypadku pożyczek w rodzinie spokojnie można sobie pozwolić na powiedzenie „oddasz, kiedy będziesz mógł”.

Dają i nie pytają

Czynnikiem odróżniającym kredyt od pożyczki jest także przeznaczenie pożyczonej gotówki. O ile w banku musimy się tłumaczyć po co nam dodatkowe pieniądze, tak w przypadku pożyczki już niekoniecznie. Dlatego gdy bierzemy chwilówkę raczej nikt nie zapyta nas na co chcemy przeznaczyć te pieniądze. Możemy więc rozdysponować pożyczone pieniądze na różnorakie potrzeby bez konieczności informowania o tym kogokolwiek.

I wreszcie w przypadku pożyczek wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Pożyczkodawcy często nie wymagają dokumentów takich jak np. potwierdzenie źródła dochodu. Często nie sprawdzają także pożyczkobiorców w rejestrach dłużników, a jeśli już to robią, nie zawsze negatywne wpisy skutkują odmówieniem klientowi pożyczki. Pożyczenie gotówki w instytucji pozabankowej bywa więc dużo prostsze i szybsze niż wzięcie kredytu w banku.

Nie popełniaj błędów!

Jak zatem widać, kredyt i pożyczka rządzą się zupełnie innymi prawami. Skąd zatem błędne utożsamianie tych dwóch produktów jako tożsamych? Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że banki często mają w ofercie zarówno pożyczki, jak i kredyty, przy czym te drugie są zdecydowanie popularniejsze. Warto wnikliwie czytać umowy i dokładnie sprawdzać z jakim produktem mamy do czynienia. Kredyt i pożyczka pociągają za sobą różne skutki prawne, dlatego błędne nazywanie tych produktów i nieznajomość różnic może prowadzić do wielu nieprzyjemności, zwłaszcza wtedy gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia na czas.

Masz problem ze spłatą kredytu? Sprawdź co ci grozi!
Nie spłaciłeś pożyczki? Zobacz, jak reagować z głową!

Ocena: 4.74 (62 głosy)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar