star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt dla rolników. Gdzie go otrzymać?

rolnik z dokumentami w dłoni a w tle pole i maszyny rolnicze

Rozwój gospodarstwa rolnego wymaga inwestycji, które często wiążą się z koniecznością uzyskania finansowania z zewnątrz. Kredyt dla rolników może pomóc w realizacji planów. Sprawdziliśmy, jakie możliwości oferuje w tym zakresie rynek finansowy. 

Według danych GUS w 2018 r. w Polsce funkcjonowało ponad 1,4 mln gospodarstw rolnych. Z uwagi na specyfikę działalności przychody rolników są zróżnicowane na przestrzeni  roku, co może być utrudnieniem w uzyskaniu finansowania. Rolnicy mogą starać się o udzielenie kredytu na zasadach komercyjnych, ale też ze wsparciem ze strony wyspecjalizowanych podmiotów. 

Wniosek o kredyt dla rolnika – wymagania

Udzielenie kredytu wiąże się z koniecznością posiadania zdolności kredytowej. Dla oceny czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami w terminie określonym umową, zwykle potrzebne będę dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. W przypadku rolników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, bank może zażądać przedstawienia:

 • zaświadczenia z Urzędu Gminy, które potwierdzi fakt posiadania czy dzierżawy gospodarstwa rolnego, 
 • dowód opłacenia składki KRUS lub zaświadczenie z KRUS o niezaleganiu ze składkami,
 • dowód opłacenia podatku rolnego  lub zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami podatku rolnego.

Dodatkowo w każdym przypadku potrzebny będzie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy. 

Inne dokumenty, które pomogą potwierdzić wysokość dochodów i wydatków rolnika to:

 • wyciąg z rachunku bankowego,
 • oświadczenie dotyczące szacunkowych dochodów w kolejnych latach,
 • decyzje o przyznaniu dopłat ze środków krajowych lub Unii Europejskiej,
 • rachunki i faktury dotyczące ponoszonych kosztów związanych z prowadzoną działalnością. 

Oprocentowanie a kredyt dla rolnika

Na oprocentowanie kredytu składa się wysokość stawki bazowej zwykle WIBOR 3M czy WIBOR 6M i marży banku. Wysokość marży zależy od polityki banku, jak i indywidualnej sytuacji finansowej klienta. Kredytobiorca, który posiada zdolność kredytową na wysokim poziomie, może liczyć na niższe oprocentowanie. Podobnie jest w przypadku oprocentowania przy kredycie oferowanym rolnikom. Na koszty kredytu dla rolnika wpływ będą miały także: wysokość posiadanego wkładu własnego, jeśli jest wymagany, czy wysokość zaciągniętego kredytu. 

Czy kredyt dla rolnika można dostać przez internet?

Wniosek o kredyt można złożyć na kilka sposobów: przez internet, przez telefon i oczywiście osobiście w placówce banku. Droga do uzyskania kredytu dla rolnika może zacząć się od wypełnienia wniosku online. W przypadku kredytu gotówkowego na niższe kwoty takie działanie może wystarczyć dla uzyskania finansowania. Dla kredytów przeznaczonych tylko dla rolników, procedura może być bardziej skomplikowana i będzie wymagała bezpośredniego kontaktu z doradcą kredytowym.

Przykład
Bank Credit Agricole oferuje kredyt na gospodarstwo rolne: Grunt to na swoim, który może być przeznaczony na zakup gruntów rolnych i finansowanie nieruchomości. Wniosek w zakresie danych osobowych, które pozwolą na kontakt z klientem można złożyć online. Dalsze postępowanie przedstawi doradca kredytowy banku. 

Kredyt dla rolnika pod hipotekę

Kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości zwykle udzielany jest w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Kredyt dla rolnika pod hipotekę może być przeznaczony na cele inwestycyjne: zakup gruntów rolnych czy zabudowanych nieruchomości rolnych. Wybór ofert w bankach komercyjnych może być w tym zakresie ograniczony.

Warunkiem uzyskania finansowania będzie zabezpieczenie spłaty zobowiązania na odpowiednim poziomie, posiadanie wysokiej zdolności kredytowej i dobra historia kredytowa. Bank będzie wymagał również posiadania środków na pokrycie wkładu własnego, w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości.

Kredyty preferencyjne dla rolnika – czym są?

Kredyt preferencyjny dla rolnika oznacza wsparcie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. pod postacią dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. 

Ten rodzaj finansowania może być udzielony tylko przez banki, które współpracują z ARiMR w zakresie kredytów preferencyjnych.Środki uzyskane w ramach takiego kredytu mogą być przeznaczone m.in. na zakup i instalację maszyn, urządzeń i wyposażenia służących do produkcji rolnej, przechowywania czy magazynowania oraz przygotowania produktów rolnych do sprzedaży.  

Kredyt z dofinansowaniem do oprocentowania to produkt skierowany do osób, które już prowadzą działalność w zakresie rolnictwa lub podejmujących działalność w tym zakresie. 

Kredyt dla rolnika – porównanie ofert gotówkowych

Zaletą kredytów gotówkowych jest dowolność w zakresie wykorzystania środków.

Kredyty gotówkowe oferują m.in.:

 • Citi Handlowy – od 1.000 zł do 150.000. zł z okresem spłaty do 96 miesięcy. Wniosek można złożyć online. Pieniądze można przeznaczyć np. na spłatę innych zobowiązań finansowych.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 150000 zł
Okres 48 mies.
od 9 do 96 mies.
Rata 100 zł/mies.
Koszt 800
RRSO: 9,34%
 • BNP Paribas – oferuje kredyt bez wychodzenia z domu od 1.000 zł do 200.000 zł z okresem spłaty do 120 miesięcy. Pieniądze można przeznaczy na dowolny cel np. na zakup czy naprawę urządzeń potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa. 
 • PKO BP – to kredyt od 1.306 zł do 179.220 zł z okresem spłaty do 96 miesięcy. Gotówka może zostać wykorzystana dowolnie np. na zakup samochodu albo rozwój gospodarstwa rolnego.
Pożyczasz 4 000
od 1500 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 131 zł/mies.
Koszt 2 286
RRSO: 27,14%
 • Alior Bank – to kredyt od 500 zł do 133.000 zł z okresem spłaty do 60 miesięcy. Bank nie wymaga określenia jak zostaną wykorzystane środki. Czas wypłaty pieniędzy to nawet 1 dzień od podpisania umowy. 
 • Santander Consumer Bank – oferuje kredyt od 6.000 zł do 35.000 zł na okres do 60 miesięcy. Pieniądze można uzyskać od ręki w przypadku złożenia wniosku osobiście w oddziale banku.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 40000 zł
Okres 48 mies.
od 10 do 60 mies.
Rata 136,39 zł/mies.
Koszt 2 547
RRSO: 30,19%
 • Kasa Stefczyka – ma w swojej ofercie Pożyczkę konsolidacyjną Fit od 1.000 zł do 150.000 zł. Prowizja za udzielenie pożyczki wynosi 0 zł a kredytobiorca ma możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w czasie spłaty zobowiązania.  

Podsumowanie

Uzyskanie kredytu dla rolnika nie zawsze będzie proste. W każdym przypadku kredytobiorca musi posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i uprawdopodobnić scenariusz, w którym dochody uzyskiwane z gospodarstwa rolnego wystarczą na pokrycie zobowiązania.

Ocena: 4.00 (5 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments