star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt dla rolników. Gdzie go otrzymać?

rolnik z dokumentami w dłoni a w tle pole i maszyny rolnicze

Rozwój gospodarstwa rolnego wymaga inwestycji, które często wiążą się z koniecznością uzyskania finansowania z zewnątrz. Kredyt dla rolników może pomóc w realizacji planów. Sprawdziliśmy, jakie możliwości oferuje w tym zakresie rynek finansowy. 

Według danych GUS w 2018 r. w Polsce funkcjonowało ponad 1,4 mln gospodarstw rolnych. Z uwagi na specyfikę działalności przychody rolników są zróżnicowane na przestrzeni  roku, co może być utrudnieniem w uzyskaniu finansowania. Rolnicy mogą starać się o udzielenie kredytu na zasadach komercyjnych, ale też ze wsparciem ze strony wyspecjalizowanych podmiotów. 

Wniosek o kredyt dla rolnika – wymagania

Udzielenie kredytu wiąże się z koniecznością posiadania zdolności kredytowej. Dla oceny czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami w terminie określonym umową, zwykle potrzebne będę dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. W przypadku rolników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, bank może zażądać przedstawienia:

 • zaświadczenia z Urzędu Gminy, które potwierdzi fakt posiadania czy dzierżawy gospodarstwa rolnego, 
 • dowód opłacenia składki KRUS lub zaświadczenie z KRUS o niezaleganiu ze składkami,
 • dowód opłacenia podatku rolnego  lub zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami podatku rolnego.

Dodatkowo w każdym przypadku potrzebny będzie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy. 

Inne dokumenty, które pomogą potwierdzić wysokość dochodów i wydatków rolnika to:

 • wyciąg z rachunku bankowego,
 • oświadczenie dotyczące szacunkowych dochodów w kolejnych latach,
 • decyzje o przyznaniu dopłat ze środków krajowych lub Unii Europejskiej,
 • rachunki i faktury dotyczące ponoszonych kosztów związanych z prowadzoną działalnością. 

Oprocentowanie a kredyt dla rolnika

Na oprocentowanie kredytu składa się wysokość stawki bazowej zwykle WIBOR 3M czy WIBOR 6M i marży banku. Wysokość marży zależy od polityki banku, jak i indywidualnej sytuacji finansowej klienta. Kredytobiorca, który posiada zdolność kredytową na wysokim poziomie, może liczyć na niższe oprocentowanie. Podobnie jest w przypadku oprocentowania przy kredycie oferowanym rolnikom. Na koszty kredytu dla rolnika wpływ będą miały także: wysokość posiadanego wkładu własnego, jeśli jest wymagany, czy wysokość zaciągniętego kredytu. 

Czy kredyt dla rolnika można dostać przez internet?

Wniosek o kredyt można złożyć na kilka sposobów: przez internet, przez telefon i oczywiście osobiście w placówce banku. Droga do uzyskania kredytu dla rolnika może zacząć się od wypełnienia wniosku online. W przypadku kredytu gotówkowego na niższe kwoty takie działanie może wystarczyć dla uzyskania finansowania. Dla kredytów przeznaczonych tylko dla rolników, procedura może być bardziej skomplikowana i będzie wymagała bezpośredniego kontaktu z doradcą kredytowym.

Przykład
Bank Credit Agricole oferuje kredyt na gospodarstwo rolne: Grunt to na swoim, który może być przeznaczony na zakup gruntów rolnych i finansowanie nieruchomości. Wniosek w zakresie danych osobowych, które pozwolą na kontakt z klientem można złożyć online. Dalsze postępowanie przedstawi doradca kredytowy banku. 

Kredyt dla rolnika pod hipotekę

Kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości zwykle udzielany jest w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Kredyt dla rolnika pod hipotekę może być przeznaczony na cele inwestycyjne: zakup gruntów rolnych czy zabudowanych nieruchomości rolnych. Wybór ofert w bankach komercyjnych może być w tym zakresie ograniczony.

Warunkiem uzyskania finansowania będzie zabezpieczenie spłaty zobowiązania na odpowiednim poziomie, posiadanie wysokiej zdolności kredytowej i dobra historia kredytowa. Bank będzie wymagał również posiadania środków na pokrycie wkładu własnego, w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości.

Kredyty preferencyjne dla rolnika – czym są?

Kredyt preferencyjny dla rolnika oznacza wsparcie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. pod postacią dopłat do oprocentowania kredytów bankowych. 

Ten rodzaj finansowania może być udzielony tylko przez banki, które współpracują z ARiMR w zakresie kredytów preferencyjnych.Środki uzyskane w ramach takiego kredytu mogą być przeznaczone m.in. na zakup i instalację maszyn, urządzeń i wyposażenia służących do produkcji rolnej, przechowywania czy magazynowania oraz przygotowania produktów rolnych do sprzedaży.  

Kredyt z dofinansowaniem do oprocentowania to produkt skierowany do osób, które już prowadzą działalność w zakresie rolnictwa lub podejmujących działalność w tym zakresie. 

Kredyt dla rolnika – porównanie ofert gotówkowych

Zaletą kredytów gotówkowych jest dowolność w zakresie wykorzystania środków.

Kredyty gotówkowe oferują m.in.:

 • Citi Handlowy – od 1.000 zł do 150.000. zł z okresem spłaty do 96 miesięcy. Wniosek można złożyć online. Pieniądze można przeznaczyć np. na spłatę innych zobowiązań finansowych.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 150000 zł
Okres 48 mies.
od 9 do 96 mies.
Rata 100 zł/mies.
Koszt 800
RRSO: 9,34%
 • BNP Paribas – oferuje kredyt bez wychodzenia z domu od 1.000 zł do 200.000 zł z okresem spłaty do 120 miesięcy. Pieniądze można przeznaczy na dowolny cel np. na zakup czy naprawę urządzeń potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa. 
Pożyczasz 48 370
od 1000 zł do 230000 zł
Okres 86 mies.
od 6 do 120 mies.
Rata 815,41 zł/mies.
Koszt 21 754,61
RRSO: 11,55%
 • PKO BP – to kredyt od 1.306 zł do 179.220 zł z okresem spłaty do 96 miesięcy. Gotówka może zostać wykorzystana dowolnie np. na zakup samochodu albo rozwój gospodarstwa rolnego.
Pożyczasz 4 000
od 1500 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 131 zł/mies.
Koszt 2 286
RRSO: 27,14%
 • Alior Bank – to kredyt od 500 zł do 133.000 zł z okresem spłaty do 60 miesięcy. Bank nie wymaga określenia jak zostaną wykorzystane środki. Czas wypłaty pieniędzy to nawet 1 dzień od podpisania umowy. 
 • Santander Consumer Bank – oferuje kredyt od 6.000 zł do 35.000 zł na okres do 60 miesięcy. Pieniądze można uzyskać od ręki w przypadku złożenia wniosku osobiście w oddziale banku.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 40000 zł
Okres 48 mies.
od 10 do 60 mies.
Rata 136,39 zł/mies.
Koszt 2 547
RRSO: 30,19%
 • Kasa Stefczyka – ma w swojej ofercie Pożyczkę konsolidacyjną Fit od 1.000 zł do 150.000 zł. Prowizja za udzielenie pożyczki wynosi 0 zł a kredytobiorca ma możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w czasie spłaty zobowiązania.  

Podsumowanie

Uzyskanie kredytu dla rolnika nie zawsze będzie proste. W każdym przypadku kredytobiorca musi posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i uprawdopodobnić scenariusz, w którym dochody uzyskiwane z gospodarstwa rolnego wystarczą na pokrycie zobowiązania.

Ocena: 4.00 (5 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments