star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt dla emeryta. Gdzie najtaniej?

starsza pani w kapeluszu we Florencji

Osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą się ubiegać o kredyt dla emeryta bądź kredyt dla rencisty. Stałe dochody, w postaci renty czy emerytury przekładają się na lepszą zdolność kredytową w oczach banków. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją również pewne ograniczenia dotyczące przyznawania kredytów osobom starszym, najczęściej związane z wiekiem.

Badania pt: „Dlaczego Polacy się zadłużają” z 2019 roku przygotowane dla Krajowego Rejestru Długów wskazują, że emeryci znacznie częściej sięgają po kredyt niż osoby aktywne zawodowo. Jednocześnie okazało się, że aż 83% emerytów nigdy nie miało problemów z uregulowaniem zaległości, natomiast aż 30% osób w wieku produkcyjnym przynajmniej raz tak. Instytucje bankowe mają świadomość, że osoby starsze bardzo sumiennie podchodzą do obowiązku terminowej spłaty zobowiązania – co stanowi kolejny mocny argument działający na korzyści w przypadku oceny zdolności kredytowej emeryta czy rencisty. Między innymi dlatego wiele osób starszych może liczyć na przyznanie kredytu konsumpcyjnego bez większych problemów.

Kredyty dla emeryta – przegląd ofert

Na rynku istnieje wiele bardzo interesujących propozycji kredytów gotówkowych, z których to ofert mogą skorzystać emeryci.

Kredyt dla emeryta w Santander Banku

Bank Santander proponuje kredyt gotówkowy na kwotę (od 6 000 zł aż do 35 000 zł). Oferta jest dostępna dla wszystkich klientów – bez ograniczeń wiekowych. Decyzja o przyznaniu kredytu jest udzielana na podstawie okazania wskazanych dokumentów: dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego stałe źródło dochodów (w przypadku emerytów i rencistów decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalno-rentowego lub jeden z 3 ostatnich odcinków świadczenia emerytalno-rentowego).

Pożyczasz 6 000
od 6000 zł do 35000 zł
Okres 48 mies.
od 3 do 60 mies.
Rata 151,16 zł/mies.
Koszt 1 255,68
RRSO: 9,90%

Kredyt dla emeryta w PKO Banku Polskim

Oferta PKO Banku Polskiego dedykowana jest klientom do 75 roku życia. Możliwa kwota pożyczki wynosi od 1 306 zł do 179 220 zł. Ofertę charakteryzuje bardzo długi okres spłaty (nawet do 8 lat). Klienci PKO BP mogą liczyć na szybki tryb rozpatrywania wniosku i przekazywania środków. Trzeba jednak pamiętać, że powyższa oferta skierowana jest jedynie do klientów Banku PKO.

Pożyczasz 4 000
od 1306 zł do 179220 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 111 zł/mies.
Koszt 1 305
RRSO: 15,63%

Kredyt dla emeryta w Alior Banku

Pożyczka z Mikrokosztami to oferta dedykowana klientom do 80 roku życia. W tej ofercie można pożyczyć od 500 zł do 70 000 zł. Okres spłaty tego kredytu następuje maksymalnie okres do 5 lat. Emeryt bądź rencista ubiegający się o tę pożyczkę powinien wcześniej przygotować m.in.: dowód osobisty oraz wyciąg z konta (potwierdzając tym samym stałe wpływy z emerytury bądź renty). Pieniądze trafiają nawet w ciągu 1 dnia roboczego na konto klienta.

Pożyczasz 4 000
od 500 zł do 70000 zł
Okres 48 mies.
od 48 do 60 mies.
Rata 102,49 zł/mies.
Koszt 919,52
RRSO: 10,85%

Kredyt dla emeryta w Pekao Banku

W ofercie Przekorzystnej Pożyczki Banku Pekao emeryt może otrzymać finansowanie do 200 000 zł. Okres spłaty wynosi nawet do 10 lat. Uzyskane z finansowania pieniądze klient może przeznaczyć na dowolny cel. Na korzyść oferty przemawiają preferencyjne warunki i RRSO na poziomie 11,75% dla przykładu reprezentatywnego (wysokość kredytu: 8 784,00 zł).

Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 200000 zł
Okres 48 mies.
od 12 do 120 mies.
Rata 97,70 zł/mies.
Koszt 689,60
RRSO: 8,97%

Kredyt dla emeryta w mBanku

Kredyt gotówkowy z kodem „TERAZ” to oferta skierowana do nowych i stałych klientów banku. Kwota pożyczki wynosi od 500 zł do 150 000 zł. Okres finansowania możliwy na okres od 3 do 120 miesięcy. Wniosek o kredyt możesz złożyć online, w oddziale lub telefonicznie. Ubezpieczenie do kredytu nie jest obowiązkowe. Nazwa oferty nawiązuje do promocji, w której z kodem „TERAZ” można uzyskać obniżkę wysokości prowizji o połowę.

Kredyt dla emeryta w Kasie Stefczyka

Pożyczka Zaratka w Kasie Stefczyka to szansa na kredyt gotówkowy w wysokości od 100 zł do 4 000 zł na okres spłaty równy 48 miesięcy. Ofertę charakteryzuje zerowa prowizja i niskie RRSO (7,23%). O pożyczkę w Kasie Stefczyka może starać się emeryt lub rencista do 90 roku życia. Warunki dotyczące finansowania są rozpatrywane indywidualnie w zależności od oceny zdolności kredytowej klienta.

Limity wiekowe a przyznanie kredytu dla emeryta

Większość instytucji bankowych nie ma większego problemu z udzielaniem kredytu osobie starszej w wieku od 60 lat do ok. 75 lat. Zazwyczaj schody pojawiają się w momencie, gdy osoba starająca się o pożyczkę ma około osiemdziesięciu lat i więcej. Dla takiej osoby zobowiązanie kredytowe na wysoką sumę z okresem spłaty na 6 czy 10 lat raczej na pewno nie zostanie udzielone. Ostateczną decyzję podejmuje jednak sam bank.

Jak wysoką emeryturę trzeba mieć, żeby dostać kredyt?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Łatwo się jednak domyślić, że dla osoby, która dostaje rentę bądź emeryturę w wysokości 1 500 zł netto i samodzielnie bierze na swoje barki obowiązek spłaty kredytu, finansowanie na kwotę 100 000 zł jest niemożliwe. Natomiast osoba z niską emeryturą lub rentą wciąż może się ubiegać o kredyt na niższe kwoty, najczęściej do kilku tysięcy złotych. Aby zwiększyć szanse na przyznanie kredytu lub na jego większą kwotę – warto zobowiązanie warto dzielić z drugą osobą. Na pewno wpłynie to na lepszą zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa u emerytów i rencistów

Banki bardzo chętnie udzielają kredytów osobom między 60 a 70 rokiem życia. Jak wspomniane było wcześniej klienci w podeszłym wieku charakteryzują się terminowością i stałymi dochodami w postaci renty czy emerytury. Sprawa nieco komplikuje się, gdy osoba ubiegająca się o kredyt jest znacząco po siedemdziesiątym roku życia. Wtedy dla banku udzielenie kredytu, zwłaszcza na wysoką sumę wiąże się z dużym ryzykiem. O niskiej zdolności kredytowej u emeryta bądź rencisty można mówić w przypadku, gdy taka osoba wcześniej została wpisana do jednej z baz dłużników lub posiada jeszcze w całości niespłacone zobowiązanie. Dla osoby, która regularnie spłaca swoje zobowiązanie istnieją dodatkowe rozwiązania jak np. pożyczka konsolidacyjna lub kredyt konsolidacyjny. Natomiast osoba, która widnieje w bazach dłużników – jej wniosek o kredyt niestety zostanie automatycznie odrzucony. Ratunkiem może okazać się wtedy pożyczka na raty.

Czy można dostać kredyt dla emeryta przez Internet?

Większość banków umożliwia wzięcie kredytu całkowicie lub praktycznie wcale bez wychodzenia z domu. Wniosek o kredyt gotówkowy należy wcześniej wypełnić online. Większość instytucji ograniczyła do minimum konieczność odwiedzenia placówki banku, co jest niezwykle istotne dla klientów w podeszłym wieku, zwłaszcza w dobie pandemii. Większość procesu ubiegania się o kredyt można dokonać poprzez formularz na stronie konkretnej instytucji bankowej. Jedynie w przypadku produktów finansowych takich jak kredyt hipoteczny – bank może wymagać wizyty w konkretnej placówce.

Zobacz również: Chwilówki do odbioru na poczcie z czekiem GIRO

Czy emeryt lub rencista mają szansę na kredyt hipoteczny?

Wspomniane wcześniej kredyty gotówkowe dla emerytów są dostępne od ręki na określony, niezbyt długi okres (najczęściej do 5 lat). Natomiast kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem długoterminowym, co oznacza, że banki mogą mieć problem z udzieleniem finansowania osobie w podeszłym wieku. Najczęściej od tego, czy bank udzieli kredytu hipotecznego zależy:

 • wiek emeryta bądź rencisty (bank może zgodzić się na kredyt hipoteczny najczęściej do 10 lat przy założeniu, że w momencie spłaty kredytobiorca będzie miał ok. 75 lat)
 • stałe dochody – gdzie podstawą będzie emerytura oraz ewentualne dodatkowe udokumentowane przychody (np. świadczenia socjalne)
 • dobra historia kredytowa (brak zaległości w spłatach innych zobowiązań – od rachunków za mieszkanie po inne kredyty czy pożyczki)
 • wkład własny (najczęściej na poziomie 10%, choć bank może wymagać wyższego wkładu własnego np. na poziomie 20-30%)

Kredyt konsolidacyjny dla emerytów

Emeryci i renciści, którzy mają kilka zobowiązań do płaty i chcą je zamienić w jedno zobowiązanie mogą skorzystać ze specjalnych ofert kredytów konsolidacyjnych. Przykładowo w Santander Banku skonsolidować można kwoty od 1 000 zł do 300 000 zł. Spłata kredytu możliwa nawet w 120 ratach.

Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 100,69 zł/mies.
Koszt 833,12
RRSO: 13,06%

Wymagane dokumenty a kredyt dla emeryta

Wymagane dokumenty dla emeryta zaciągającego kredyt będą się różniły w zależności od wymagań konkretnej instytucji bankowej oraz od rodzaju samego kredytu – konsolidacyjnego, hipotecznego czy gotówkowego. Do najczęściej wymaganych dokumentów należą:

 • dowód osobisty,
 • legitymacja emeryta,
 • potwierdzenie ostatnich wpływów z emerytury (np. miesięczny wyciąg z konta) lub potwierdzenie przekazu pocztowego,
 • decyzja o przyznaniu lub waloryzacji emerytury.

Zadłużony emeryt. Czy też ma szansę na kredyt?

Emeryt czy też rencista, który w trakcie spłacania rat kredytu zorientował się, że nie jest w stanie spłacić długu na czas i potrzebuje kolejnej pożyczki, powinien skontaktować się skontaktować się z bankiem w celu znalezienia jak najbardziej dogodnego wyjścia z takiej sytuacji. Pomocny może się okazać np. kredyt konsolidacyjny. Jeśli jest się jednak już osobą, która zalega z zadłużeniem – trzeba jak najszybciej spłacić zalegającą ratę lub raty. Natomiast dla emeryta lub rencisty, który był zadłużony w przeszłości, a dziś bank odmawia mu przyznania kredytu – dla niego szansą może być pożyczka na raty, udzielana na wysokie kwoty pieniężne z długim okresem spłaty. Warto pamiętać, że firmy pozabankowe charakteryzuje większa liberalność w przyznawaniu pożyczek niż banki.

Wysoka pożyczka na raty dla emeryta

Zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki należy przeanalizować jej najważniejsze składowe. Niezwykle istotne jest RRSO (Rzeczywista Stopa Oprocentowania), która oznacza wyrażony w procentach całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym. Parametry takie jak wysokość pożyczki i okres spłaty powinny być dopasowane do zasobu naszego portfela oraz poprzedzone najlepiej wcześniejszą analizą miesięcznych kosztów spłaty. Poniżej umieściliśmy przykładowe oferty, które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki na wysokie kwoty i są dostępne nawet dla osób po 60-stce.

Pożyczasz 5 000
od 500 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 12 do 48 mies.
Rata 250 zł/mies.
Koszt 1 000
RRSO: 19,80%
Pożyczasz 5 000
od 200 zł do 15000 zł
Okres 24 mies.
od 3 do 36 mies.
Rata 251,66 zł/mies.
Koszt 1 039,50
RRSO: 75,08%
Pożyczasz 5 000
od 2000 zł do 10000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 24 mies.
Rata 229,34 zł/mies.
Koszt 504,16
RRSO: 9,81%
Pożyczasz 5 000
od 3000 zł do 60000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 84 mies.
Rata 273,19 zł/mies.
Koszt 1 555,46
RRSO: 31,30%
Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 15000 zł
Okres 24 mies.
od 4 do 50 mies.
Rata 409,08 zł/mies.
Koszt 4 785,78
RRSO: 107,51%
Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 10000 zł
Okres 40 mies.
od 40 do 40 mies.
Rata 282 zł/mies.
Koszt 6 278
RRSO: 74,75%
Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 10000 zł
Okres 6 mies.
od 3 do 6 mies.
Rata 1 180 zł/mies.
Koszt 2 080
RRSO: 247,80%

Banki i firmy pożyczkowe często przygotowują bardzo preferencyjne warunki, aby ułatwić emerytom zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu. Dzięki temu, dla większości emerytów w wieku od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu lat zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu gotówkowego na kilkanaście tysięcy złotych nie stanowi większego problemu.

Podsumowanie

 1. Banki chętnie udzielają finansowania emerytom i rencistom.
 2. Emeryci mogą skorzystać z różnych ofert pożyczek bankowych i kredytów bankowych.
 3. Podobnie jak przedstawicieli innych grup społecznych – banki również prześwietlą historię każdego klienta i ocenią jego zdolność kredytową.
 4. Oprócz kredytów emeryci mogą skorzystać również z atrakcyjnych ofert pożyczek ratalnych w firmach pozabankowych

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest kredyt dla emeryta?

  Jest formą finansowania, którą udziela bank swoim klientom na określony czas i z doliczeniem kosztów zobowiązania zawartych w umowie kredytu.

 2. Czy emeryci mają szansę na kredyt?

  Jak najbardziej. Banki chętnie udzielają kredytów gotówkowych osobom po 60 roku życia. Trzeba jednak podkreślić, że emeryci w podeszłym wieku (po 75 roku życia) mogą mieć kłopoty z uzyskaniem finansowania. Podobnie emeryci, którzy chcą otrzymać kredyt hipoteczny z okresem spłaty na okres powyżej 10 lat.

 3. Otrzymuję emeryturę poniżej 2 000 zł. Czy mam szansę na kredyt?

  Wszystko zależy od decyzji banku. Jeżeli kwota kredytu jest niska (np. do 5 000 zł) - bank może pozytywnie rozpatrzeć wniosek emeryta o udzielenie kredytu. W przypadku odmownej decyzji, emeryt może ubiegać się o finansowanie w innym banku lub sięgnąć po dostępną pożyczkę ratalną bądź chwilówkę w firmie pozabankowej.

Ocena: 4.14 (57 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy