star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt czy pożyczka na motocykl?

mężczyzna i kobieta na skuterze

Nowy motocykl to dla wielu spełnienie marzeń. Niestety to także nie lada wydatek, dlatego zapaleni motocykliści często korzystają z możliwości zaciągnięcia finansowania, by zrealizować wyśniony zakup.

Aby zdobyć gotówkę na motocykl, można skorzystać z kredytu oferowanego przez banki lub pożyczki dostępnej w firmach pozabankowych. Pierwsza opcja osiągalna jest jednak wyłącznie dla osób, które posiadają zdolność kredytową.

Kredyt na motocykl – co trzeba wiedzieć? 

Niektóre banki oferują swoim klientom tak zwany kredyt na motocykl, który umożliwia również zakup quada, motoroweru lub skutera. Otrzymanie tego typu finansowania zazwyczaj nie wiąże się z wygórowanymi wymaganiami, a zabezpieczeniem dla wierzyciela jest najczęściej sam zakupiony pojazd.

Co ważne, gotówkę bank przelewa na konto sprzedawcy pojazdu, a nie kredytobiorcy. Osoba zaciągająca kredyt na motocykl nie musi być właścicielem jednośladu, można zatem kupić go członkowi rodziny, przyjacielowi czy po prostu komuś bliskiemu. Tego typu finansowanie opiewa nawet na kilkanaście tysięcy złotych, spłacane jest w tradycyjny sposób, za pomocą miesięcznych rat, których wysokość dopasowana jest do sytuacji ekonomicznej klienta banku. Okres spłaty sięga zwykle 72 miesięcy.

Do warunków, jakie należy spełnić, by otrzymać kredyt na motocykl, należą:

 • ukończony 18. lub 21. rok życia,
 • obywatelstwo polskie,
 • miejsce zamieszkania na terenie kraju,
 • aktywny numer telefonu komórkowego,
 • adres email,
 • pozytywna historia kredytowa,
 • brak zadłużeń,
 • comiesięczne, odpowiednio wysokie dochody,
 • czasami objęcie motocyklu ubezpieczeniem Autocasco.

Kredyt na używany motocykl – co trzeba wiedzieć? 

Kupowanie używanych pojazdów jest powszechnie praktykowane niemal na całym świecie. Umożliwia bowiem zdobycie dobrej marki samochodu czy motocyklu w znacznie niższej cenie, niż w przypadku nabycia nowego egzemplarza w salonie. Banki oferujące kredyt na motocykl pozwalają swoim klientom na zakup pojazdu w komisie lub od osoby fizycznej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im starszy model, tym oprocentowanie kredytu może być wyższe. Dodatkowo wiele banków wymaga, aby w momencie spłaty ostatniej raty jednoślad nie przekraczał ustalonego wieku.

Jakie warunki musi spełnić motocykl, aby można było go kupić za kredyt? 

Starając się o kredyt na motocykl, najważniejsze jest, aby to klient spełnił wszystkie wymagania stawiane przez instytucję bankową.  W zasadzie jedynym warunkiem, jaki musi spełniać motocykl, jest określony przez bank maksymalny wiek pojazdu. Wierzyciel w żaden sposób nie weryfikuje stanu technicznego motoru, ani jego przebiegu. Kredytobiorca może również uzyskać finansowanie na motocykl sprowadzony z zagranicy.

Jak wziąć kredyt na motocykl? 

Procedura wnioskowania o kredyt na motocykl jest praktycznie taka sama, jak w przypadku tradycyjnego finansowania udzielanego przez banki.

 • Wniosek można oczywiście złożyć online. Zatem po wybraniu najkorzystniejszej oferty należy wejść na stronę internetową banku i wypełnić formularz, podając między innymi podstawowe dane, informacje o dochodach i wydatkach, a także preferowaną kwotę kredytu i okres spłaty.
 • Niezbędne będzie także dołączenie wymaganych przez bank dokumentów potwierdzających dochody i ewentualne zatrudnienie. Po wysłaniu wypełnionego wniosku bank sprawdza zdolność kredytową klienta, która pozwoli na przyznanie finansowania.
 • Jeśli decyzja jest pozytywna, pieniądze wkrótce pojawią się na koncie firmy lub osoby sprzedającej motocykl.

Jakie dokumenty będą wymagane do kredytu na motor? 

Aby dopełnić wszystkich formalności związanych z procedurą wnioskowania o kredyt na motocykl, do wniosku należy dołączyć kilka niezbędnych dokumentów. Najczęściej należą do nich:

 • ważny dowód osobisty potwierdzający tożsamość kredytobiorcy,
 • potwierdzenie źródła i wysokości dochodów – np. zaświadczenie od pracodawcy lub umowa o pracę,
 • dowód rejestracyjny motocyklu lub karta pojazdu,
 • umowa kupna-sprzedaży motocyklu.

Gdzie najlepiej i najtaniej zaciągnąć kredyt na motocykl? 

Kredyt na motocykl można zaciągnąć w wielu bankach. Aby jednak było to korzystne i bezpieczne rozwiązanie, należy wybrać taką ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. Pomoże w tym porównywarka internetowa.

Po wpisaniu szczegółów dotyczących kwoty i terminu spłaty zobowiązania, a także kilku informacji na temat motocyklu na ekranie pojawią się dostępne na rynku oferty wraz ze szczegółowymi warunkami finansowania. Wśród banków, które oferują kredyt na motocykl, znajdują się między innymi:

 • Santander Consumer Bank,
 • Mbank,
 • BNP Paribas.

Pożyczka na motocykl – co trzeba wiedzieć? 

Pod pojęciem pożyczki na motocykl należy rozumieć finansowanie długoterminowe oferowane przez firmy pozabankowe. Jego uzyskanie jest znacznie prostsze niż w przypadku kredytu bankowego. Wiąże się bowiem z uproszczoną procedurą wnioskowania, która pozbawiona jest wymogu dostarczania licznych dokumentów oraz sprawdzania zdolności kredytowej klienta.

Zadłużenie najpewniej otrzyma każda osoba o przyzwoitej reputacji finansowej, która posiada jakiekolwiek dochody i spełnia zupełnie podstawowe warunki, jakie stawia wierzyciel. Należą do nich:

 • pełnoletność,
 • posiadanie obywatelstwa polskiego,
 • numer telefonu komórkowego oraz adres email,
 • brak negatywnych wpisów w bazach,
 • ważny dowód osobisty,
 • regularne wpływy finansowe.

Pożyczkobiorca może przeznaczyć gotówkę na dowolny cel, nie musi zatem okazywać żadnych dokumentów związanych z pojazdem.

Pożyczkę przeważnie zaciąga się 100% online, wypełniając prosty formularz. Po wysłaniu uzupełnionego wniosku decyzja o przyznaniu finansowania pojawia się automatycznie. Jeśli jest ona pozytywna, klient otrzymuje gotówkę na własne konto bankowe niemal natychmiastowo. Należy jednak mieć świadomość, że koszt pożyczki jest wyższy od kosztów związanych z kredytem bankowym.

Gdzie szukać pożyczki na motocykl? 

Pożyczki długoterminowe oferowane są przez firmy pozabankowe. Maksymalna kwota finansowania nie przekracza 60 000 zł. Najprostszą drogą do znalezienia najkorzystniejszej oferty jest skorzystanie z porównywarki internetowej. Pożyczkę, która zostanie przeznaczona na zakup motocyklu, można otrzymać między innymi w firmach:

 • Wonga – maksymalna kwota pożyczki 15 000 zł,
Pożyczasz 500
od 200 zł do 1000 zł
Okres 61 dni
od 61 dni do 61 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
 • Provident – finansowanie sięgające 20 000 zł,
Pożyczasz 5 000
od 300 zł do 20000 zł
Okres 24 mies.
od 3 do 48 mies.
Rata 229,17 zł/mies.
Koszt 500
RRSO: 9,73%
 • Smartney – najwyższa możliwa kwota zadłużenia 60 000 zł,
Pożyczasz 5 000
od 2000 zł do 60000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 96 mies.
Rata 298,40 zł/mies.
Koszt 2 165,15
RRSO: 44,15%
 • Hapi Pożyczki – oferuje pożyczkę do 10 000 zł.

Kredyt czy pożyczka – jak sfinansować zakup motocykla? 

Bez wątpienia kredyt jest bardziej opłacalną formą zadłużenia. Jednak jego zaciągnięcie możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy klient posiada pełną zdolność kredytową. W przeciwnym razie jedyną alternatywą do zdobycia potrzebnych pieniędzy będzie pożyczka w firmie pozabankowej – droższa, lecz znacznie łatwiejsza do otrzymania.

Nie będzie ona jednak odpowiednim rozwiązaniem dla osób poszukujących gotówki na motocykle z najwyższej półki, których cena znacznie przekracza 15 000, a nawet 60 000 zł.

Warto także pamiętać, że im mniejszy dług, tym lepiej. Jeśli tylko istnieje możliwość pokrycia chociaż części kosztów zakupu motocyklu z własnych oszczędności, warto z tego skorzystać. Pozwoli to na szybsze uregulowanie zadłużenia i mniejszą cenę, jaką będzie trzeba realnie zapłacić za wymarzony pojazd.

Każdy dług powinien być idealnie dopasowany do możliwości finansowych wnioskującego. To szczególnie ważne w przypadku zobowiązań długoterminowych, które wymagają od pożyczkobiorcy konsekwencji w spłacaniu rat. Każde opóźnienie wiąże się z dodatkowymi kosztami i nadwyręża reputację finansową, która wpływa na zdolność kredytową dłużnika.

Warto wiedzieć:

 1. W ofercie banków można znaleźć kredyt na motocykl. To finansowanie celowe, które pozwala uzyskać gotówkę potrzebną na pokrycie zakupu upragnionego jednośladu.
 2. Klienci starający się o kredyt na motocykl muszą posiadać zdolność kredytową, która weryfikowana jest przez bank podczas procesu wnioskowania.
 3. Kredyt na motocykl sięga nawet kilkuset tysięcy złotych, termin spłaty zobowiązania może zostać rozłożony na 72 miesiące.
 4. Alternatywą dla kredytu na motocykl jest pożyczka pozabankowa. Opiewa ona na maksymalną kwotę 60 000 zł i wiąże się z wyższymi kosztami zadłużenia. Jednak mogą ją otrzymać również osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej.
 5. Zarówno pożyczka pozabankowa, jak i kredyt na motocykl można zaciągnąć online.

 

 1. Czy, aby otrzymać kredyt na motocykl, muszę posiadać prawo jazdy na motocykl?

  Biorąc kredyt na motocykl, nie trzeba być właścicielem pojazdu, nie ma zatem potrzeby okazywania prawa jazdy kategorii A1.

 2. Kiedy otrzymam pieniądze na konto, jeśli przyznany mi zostanie kredyt na motocykl?

  Przelew nie jest kierowany na konto kredytobiorcy, lecz osoby lub firmy, która sprzedaje pojazd. Odbywa się to zwykle w ciągu kilku godzin od pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.

 3. Czy firma pożyczkowa również wymaga dowodu rejestracyjnego motocyklu?

  Nie. Dokumenty dotyczące pojazdu potrzebne są tylko podczas starania się o kredyt na motocykl w banku. Firmy pożyczkowe nie oferują finansowania celowego, w tym pożyczki na motocykl, dlatego nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów.

Ocena: 4.00 (2 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments