star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach

laptop gotówka i karta kredytowa

Szybki dostęp do kredytu gotówkowego jest dziś kluczowym elementem działalności instytucji finansowych. Jeszcze kilka lat temu tak zwany kredyt na dowód kojarzony był głównie z pozabankowymi firmami pożyczkowymi, ale dziś do tego trendu włączyły się również banki. Sprawdziliśmy, jak wygląda uproszczona procedura kredytowa i które banki ją stosują.

Udzielenie kredytu gotówkowego jest formą zaufania wyrażonego w stronę konsumentów. Zaufanie to musi być jednak podparte konkretnymi dowodami – bank pożyczy pieniądze tylko wtedy, jeśli będzie pewny, że kredytobiorca spłaci zobowiązanie na czas. Stąd też konieczne jest zbadanie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Zaświadczenie o zarobkach jest najważniejszym dokumentem potwierdzającym tę zdolność – to sygnał, że klient ma środki i na tyle stabilną sytuację zawodową, by spłacać raty kredytu.

Czy można uzyskać kredyt bez zaświadczeń o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach jest standardową formą potwierdzenia zatrudnienia i dochodów, ale trzeba pamiętać, że jest to tylko dokument i sam w sobie nie wyznacza zdolności kredytowej, a tylko ją poświadcza. Istnieją także inne formy uwierzytelnienia dochodów i – idąc z duchem czasu – banki bardzo często dopuszczają również inne dokumenty.

Instytucje finansowe zdają sobie bowiem sprawę z tego, że uzyskanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy może być i problematyczne, i czasochłonne. Dodatkowo jest to niewygodne dla osób, które nie chcą, by w miejscu pracy wiedziano o zaciągniętym zobowiązaniu. Ograniczenie procedur zwiększa natomiast konkurencyjność banków i przyciąga nowych klientów. W miejsce zaświadczenia o zarobkach możemy więc przedstawić:

 • deklarację podatkową PIT – najczęściej wymagane będą PIT-11, PIT-36 lub PIT-38;
 • wyciąg z konta – korzystając z bankowości elektronicznej, można taki dokument wygenerować samemu, a bank będzie mógł dokładnie prześwietlić historię wpływów oraz ich tytułu. Zazwyczaj wymagana jest historia z ostatnich 6-12 miesięcy;
 • oświadczenie o zarobkach – wnioskodawca sam wpisuje rodzaj i miejsce zatrudnienia oraz kwotę miesięcznych dochodów netto (oczywiście zgodnie ze stanem faktycznym), a bank we własnym zakresie potwierdza te informacje.

Najłatwiej będzie uzyskać kredyt bez zaświadczeń o zarobkach, jeżeli wnioskujemy o niego w instytucji, w której posiadamy konto osobiste. W takiej sytuacji bank ma wgląd w pełną historię wpływów i może także zidentyfikować ich źródło. Taka procedura stosowana jest zarówno w przypadku, gdy o kredyt wnioskujemy stacjonarnie, jak i online.

Jak otrzymać kredyt bez zaświadczeń o zarobkach?

Kredyt na dowód osobisty to ukłon w stronę klientów i oszczędzenie im zbędnych formalności. Bank musi jednak ograniczyć ryzyko kredytowe do maksimum. Z tego powodu wobec każdego wnioskodawcy zostaną zastosowane standardowe kryteria oceny wynikające z wymagań prawnych i wewnętrznej polityki banku. Będą to:

 • zdolność kredytowa – bank weźmie pod uwagę informację o wysokości naszych dochodów, a także inne zobowiązania finansowe (wydatki stałe, aktywne kredyty i pożyczki); w skład zdolności kredytowej wchodzi także rodzaj dochodów (umowa o pracę, umowa-zlecenie, renta, emerytura itp.);
 • historia kredytowa w BIK – najważniejszy jest w tym przypadku fakt terminowego regulowania wcześniejszych zobowiązań, ale wpływ na decyzję banku może mieć również brak historii płatniczej;
 • wpisy w rejestrach dłużników – jeśli takowe istnieją, praktycznie tracimy szansę na otrzymanie jakiegokolwiek kredytu; bank sięgnie do najpopularniejszych baz tego typu: KRD, ERIF, KBIG oraz BIG Infomonitor.

Co oczywiste – choć jednak wypada o tym wspomnieć – kredyt gotówkowy mogą otrzymać jedynie osoby, które ukończyły 18 lat i mają ważny dowód osobisty.

Jakie banki udzielają kredytów bez zaświadczeń o zarobkach?

Nie powinniśmy napotkać większych trudności w znalezieniu odpowiedniej dla nas oferty kredytu bez zaświadczeń o zarobkach. W gruncie rzeczy takiego zobowiązania udzieli nam większość funkcjonujących na ternie Polski instytucji, w tym także rynkowych potentatów. Banki, które akceptują inne formy potwierdzenia dochodów, to między innymi (wybraliśmy oferty najkorzystniejsze z punktu widzenia kredytobiorcy):

 • Alior Bank. Pożyczymy tutaj do 185 tys. zł w ramach „Pożyczki z mikrokosztami” do spłaty w ciągu maksymalnie 60 miesięcy. RRSO tego zobowiązania zaczyna się już od 13,14%.
 • Santander Bank. W ofercie tego banku znajdziemy zarówno zwykły kredyt gotówkowy, jak i kredyt konsolidacyjny. Pierwszy wariant kredytu to od 500 do 300 tys. zł na okres 3-120 miesięcy, czy czym roczne koszty kredytowania wyniosą 11,13%. Takie same parametry mają zastosowanie również przy kredycie konsolidacyjnym, z tym że jest on tańszy. Wskaźnik RRSO zaczyna się już od 8,46%.
Pożyczasz 35 700
od 1000 zł do 300000 zł
Okres 83 mies.
od 3 do 120 mies.
Rata 793,11 zł/mies.
Koszt 30 099,40
RRSO: 21,69%
 • Citi Handlowy. Pożyczymy tutaj do 150 tys. zł do spłaty w maksymalnie 96 ratach. Jest to oferta godna polecenia również ze względu na bardzo niskie koszty. Roczna stopa oprocentowania to 9.34%.
Pożyczasz 4 000
od 1000 zł do 150000 zł
Okres 48 mies.
od 9 do 96 mies.
Rata 100 zł/mies.
Koszt 800
RRSO: 9,34%
 • BNP Paribas. Bank ten oferuje nam nawet 200 tys. zł na 120 miesięcy. Za taki kredyt zapłacimy już od 10,76% rocznie.
Pożyczasz 48 370
od 1000 zł do 230000 zł
Okres 86 mies.
od 6 do 120 mies.
Rata 815,41 zł/mies.
Koszt 21 754,61
RRSO: 11,55%
 • PKO BP. Maksymalna kwota zobowiązania w tym banku to 104 tys. zł, a okres spłaty – nawet 96 miesięcy. RRSO kredytu to 15,63%.
Pożyczasz 4 000
od 1500 zł do 300000 zł
Okres 48 mies.
od 2 do 96 mies.
Rata 131 zł/mies.
Koszt 2 286
RRSO: 27,14%

Czy otrzymam kredyt bez zarobków?

Brak jakichkolwiek zarobków będzie bardzo poważną przeszkodą na drodze do otrzymania kredytu. Trudno spłacić zobowiązanie, jeśli nie ma się dochodów, są one nieregularne lub w niewystarczającej wysokości. Jakkolwiek ostatnimi czasy możemy zaobserwować liberalizację polityki banków w odniesieniu do tej kwestii. Coraz częściej akceptowane są także inne, mniej korzystne formy dochodów. Honorowane mogą być również tak zwane dochody pasywne, np. pochodzące z wynajmu lokali. Ważne, by liczby uprawdopodabniały, że kredyt będzie spłacany regularnie. Z jednej strony zmniejszy to ryzyko utraty środków przez bank, a z drugiej – również i nam zapewni spokój i bezpieczeństwo finansowe.

Ocena: 4.00 (10 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments