star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Konta oszczędnościowe – wady i zalety

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Ostatnio zachęcaliśmy do regularnego oszczędzania. Odkładanie pieniędzy do skarpety nie ma sensu – ani to bezpieczne, ani opłacalne. W dzisiejszym świecie pieniądze powinny zarabiać. Większość z nas wybiera konta oszczędnościowe, które nie niosą żadnego ryzyka, a i pozwalają na bezpieczne kontrolowanie swoich pieniędzy. Postanowiliśmy je wziąć pod lupę i sprawdzić, czy odkładanie swojej gotówki właśnie na takich kontach ma sens.

Zalety konta oszczędnościowego

Sam fakt, że konto oszczędnościowe jest oprocentowane jest jedną z większych jego zalet. Przecież lepiej zarobić cokolwiek niż nic, trzymając pieniądze w skarbonce czy skarpecie. Na obecną chwilę konta oszczędnościowo są oprocentowane na 2-3% w skali roku – nie jest to może wiele, ale za to bardzo podobnie jak lokaty. Poza tym mamy swobodny dostęp do środków – możemy je przelewać na rachunek osobisty w dowolnym momencie, nie ma żadnych ograniczeń czy limitów (chyba, że dotyczących darmowych transakcji – zazwyczaj jeden lub dwa przelewy są bezpłatne, za resztę naliczana jest niewielka opłata). Jeśli zrezygnujemy z prowadzenia konta – nie tracimy odsetek jak to ma miejsce przy wcześniejszym zamknięciu lokaty. I co najważniejsze – możemy założyć stałe zlecenie i z naszego konta osobistego regularnie raz w miesiącu automatycznie będzie wpadała stała kwota na rachunek oszczędnościowy.

Czy konto oszczędnościowe ma jakieś wady?Wady konta oszczędnościowego

Na szczęście nie ma ich dużo, a nawet – w zależności od punktu widzenia – nie ma ich wcale. Gotówka, którą odkładamy na konto oszczędnościowe wypracowuje stosunkowo niewielki zysk. Logicznie rzecz biorąc, pieniądze leżące w skarpecie nie wypracują ani grosza. A przecież oprocentowanie jest skutkiem ubocznym – bo przecież oszczędzamy na coś, a że przy okazji na tym zarobimy, to nic, tylko się cieszyć. Za wadę uznawane jest także wspominane już wcześniej organicznie darmowych przelewów z konta oszczędnościowego. Al czy to na pewno jest minus? Takie rozwiązanie tylko zniechęca nas do wybierania gotówki, przez co jesteśmy w stanie odłożyć więcej – więc ta wada zaboli tylko rozrzutnych.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

To bardzo proste. Wystarczy zapoznać się z ofertami banków, wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, dopasowane do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych i złożyć wniosek o otwarcie konta oszczędnościowego. Można to zrobić online (szybko, wygodnie, bez wychodzenia z domu), telKonto oszczędnościowe - dlaczego warto je mieć?efonicznie lub poprzez osobistą wizytę w banku. A potem – już tylko zacząć oszczędzać – o tym jak robić to regularnie przeczytasz w naszych artykułach.

Zacznij oszczędzać już dziś

Nie ma co się zastanawiać – oszczędzanie zawsze przynosi tylko korzyści, pod warunkiem, że robi się to rozsądnie i na miarę swoich możliwości. Otwórz konto oszczędnościowe, wpłać na nie swoje zaskórniaki i zacznij regularnie oszczędzać. A już za niedługo nie będziesz musiał się martwić, skąd weźmiesz na wakacje czy nowy telewizor!

Ocena: 4.14 (14 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments