star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kod BIC. Co oznacza?

mężczyzna w kawiarni

Każdy, kto robił kiedyś przelew zagraniczny, na pewno spotkał się z takim określeniem jak kod BIC. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się czegoś więcej o Business Identifier Code.

Wiele osób wciąż sądzi, że pod skrótem BIC kryje się rozwinięcie w postaci Bank Identifier Code, jednak nie tak dawno nastąpiła zmiana w postaci podmiany jednego z członów tego skrótu i w ten sposób wyraz “Bank” został zastąpiony przez “Business”. BIC to unikalny kod o charakterze międzynarodowym, który służy do identyfikacji banków oraz różnych instytucji finansowych. Nadawany jest on przez organizację SWIFT i pomaga w uproszczeniu oraz zautomatyzowaniu transakcji finansowych.

Kiedy używa się kodu BIC?

BIC kojarzy się głównie z przekazami zagranicznymi, jednak każdy przelew, nawet ten krajowy, realizowany w ramach obszaru bezgotówkowego rozliczania w euro, musi zawierać poprawny numer tego kodu, aby łatwo można było zidentyfikować bank, który prowadzi konto adresata przekazu. Pozwala to na zmniejszenie kosztów przelewu, ponieważ dzięki temu nie płaci się za ręczną obsługę płatności non-STP. Kod BIC używany jest także przez banki i inne instytucje finansowe jako forma identyfikacji w oficjalnych komunikatach przesyłanych między sobą poprzez sieć.

Kod BIC a SWIFT – co je różni?

BIC i SWIFT używane są na zasadzie synonimów, a jedyna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że poza granicami Polski częściej używa się określenia BIC, a w kraju nad Wisłą SWIFT. Aby znaleźć kod SWIFT określonego banku, wystarczy odwiedzić stronę firmową danej instytucji lub skorzystać z poniższej infografiki:

tabelka przedstawiająca kody BIC

Podsumowanie

Kod BIC, nazywany także kodem SWIFT, to bardzo wygodna forma identyfikacji bankowej, dzięki której przekazy krajowe i zagraniczne są sporo tańsze i szybciej realizowane. Jeśli przygotowujesz się do przelewu międzynarodowego, nie zapomnij o podaniu kodu BIC.

 

Ocena: 4.00 (11 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments