star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kiedy pożyczka ulega przedawnieniu?

zarchiwizowane dokumenty

Jeśli pożyczkobiorca nie spłaci swojego zobowiązania na czas, firma pozabankowa ma prawo domagać się zwrotu zadłużenia np. na drodze sądowej. Musi to jednak zrobić w określonych ramach czasowych. Pożyczka może bowiem ulec przedawnieniu.

Zgodnie z art. 118 Kodeksu Cywilnego, Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”

#1. W myśl tego zapisu, przedawnienie zobowiązania względem instytucji pozabankowej następuje po upływie trzech lat, a wobec osób fizycznych dopiero po dekadzie.

#2. Jeżeli więc pożyczkobiorca nie odda długu w terminie określonym umową, pożyczkodawca instytucjonalny ma dokładnie trzy lata (licząc od daty ustalonej jako dzień spłaty pożyczki), aby wyegzekwować zwrot należności. W tym czasie może podjąć różnorakie działania windykacyjne, w tym także skierować sprawę do sądu.

#3. Jeśli jednak firma pożyczkowa nie podejmie żadnych działań lub w pewnym momencie porzuci wszelkie starania o odzyskanie długu, po upływie trzech lat pożyczonych pieniędzy może już nie odzyskać. Klient nie musi (choć powinien!) regulować takiego długu.

(Nie)skuteczna windykacja po latach

#1. Sytuacje kiedy pożyczkodawca przypomina sobie o zadłużonym kliencie po 5 czy 6 latach nie są jednak rzadkością.

 • Instytucje finansowe często bazują na niewiedzy konsumentów w temacie przedawnień i próbują odzyskać dług, którego pożyczkobiorca teoretycznie nie musi wcale oddawać.
 • Przy okazji bardzo często straszą także konsekwencjami wynikającymi z braku takiej spłaty.

#2. Nie mający rozeznania w temacie i przestraszeni klienci godzą się zatem na “polubowne” załatwienie sprawy.

 • Tym samym zostają zobligowani do spłaty przedawnionego zobowiązania na określonych warunkach – jeśli tego nie zrobią, sprawa może trafić do sądu, a tu często już tylko krok dzieli ich od egzekucji komorniczej.

#3. Mając odpowiednią wiedzę o przedawnieniu można jednak uniknąć opisanego wyżej scenariusza.

 • Wystarczy przy próbie windykacji poinformować windykatora, że zobowiązanie zostało przedawnione i nie musimy go spłacać. Podobną argumentację można także zastosować w przypadku skierowania sprawy do sądu.
 • Niemal we wszystkich takich przypadkach roszczenia wierzyciela powinny zostać oddalone.

Ciemne strony przedawnienia

#1. Choć wydawać się może, że przedawnienie to dla klienta sytuacja komfortowa (nie musi przecież zwracać pożyczonych pieniędzy), tak naprawdę niespłacony dług może mocno zaciążyć na jego wiarygodności kredytowej.

#2. Bazy takie jak BIK będą przechowywały informacje o takim zobowiązaniu wraz z adnotacją iż nie zostało ono uregulowane.

 • Tym samym scoring punktowy takiego konsumenta poszybuje mocno w dół.
 • To z kolei rodzi problemu z zaciągnięciem kolejnej pożyczki, wzięciem kredytu czy choćby zrobieniem zakupów na raty.

#3. Ze względu na negatywny wpływ niespłaconego długu na wygląd historii kredytowej, wielu klientów mimo prawa do przedawnienia decyduje się uregulować zaległe zobowiązanie.

Przedawnienie – smutna konieczność?

#1. Podpisując umowę pożyczki, warto pamiętać, że pożyczkodawcy przygotowali szereg rozwiązań dla osób, które z różnych przyczyn nie są stanie spłacić pożyczki na czas.

 • W przypadku problemów ze zwrotem długu można zatem skorzystać z opcji refinansowania bądź przedłużenia pożyczki, a w szczególnych wypadkach negocjować z pożyczkodawcą indywidualne warunki spłaty.

#2. Czekanie aż roszczenie firmy pożyczkowej się przedawni nie jest dobrym wyjściem.

 • Po pierwsze, zamyka nam to drogę do innych produktów finansowych, a po drugie, pożyczkodawcy pozabankowi nie wahają się skierować sprawy na drogę sądową, co generuje jedynie dodatkowe koszty po stronie klienta.
 • Lepiej zatem otwarcie przyznać się do problemu ze spłatą i podjąć próbę negocjowania warunków umowy.
 • Pożyczkodawcy również zależy na odzyskaniu swoich pieniędzy, więc w większości przypadków powinien pójść nam na rękę.

 

Potrzebujesz pożyczki, ale obawiasz się ewentualnych konsekwencji nieterminowej spłaty? Zobacz, gdzie bezpiecznie pożyczysz pieniądze, a w razie problemów będziesz mógł skorzystać z refinansowania bądź przedłużenia spłaty zobowiązania!

Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Ocena: 4.06 (52 głosy)
avatar
HIT!
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 300 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 5 dni do 45 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 1 dnia do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

avatar