star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Karta przedpłacona. Jak działa to rozwiązanie?

płacenie kartą kredytową

Wygodne zarządzania wydatkami to nie jedyna zaleta kart przedpłaconych. Sprawdziliśmy czy trudno uzyskać kartę i komu najbardziej przypadnie do gustu takie rozwiązanie.

Karta przedpłacona czy inaczej karta prepaid to rodzaj karty płatniczej, za pomocą której można dokonywać płatności zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Pozwala kontrolować wydatki i zarządzać finansami.

Jak działa karta przedpłacana?

Można powiedzieć, że podobnie jak portfel z gotówką. Realizacja płatności jest możliwa tylko do wysokości posiadanej kwoty. W przypadku karty przedpłaconej użytkownik dysponuje jedynie sumą, która znajduje się na rachunku przypisanym do karty (stan konta można w każdej chwili uzupełnić). Dodatkowo można ustalić maksymalny dzienny limit płatności.

Sama karta przedpłacona nie różni się wyglądem od tradycyjnej karty płatniczej. Płatności można dokonywać zbliżeniowo w punktach handlowych czy usługowych, można również wypłacić pieniądze i sprawdzić stan rachunku. I to tyle podobieństw. Osoba, która chce założyć lokatę, uzyskać debet w koncie czy złożyć wniosek o kredyt gotówkowy musi skorzystać z innych produktów bankowych. Bo konto do karty przedpłaconej spełnia jedynie charakter techniczny – nie działa jak zwykły rachunek rozliczeniowy.

Ile kosztuje karta przedpłacona?

Wszystko zależy od oferty – zwykle banku. Najczęściej użytkownik musi zapłacić za wydanie karty – od 15 zł. Samo używanie jest zwykle bezpłatne, choć w niektórych ofertach można spotkać się z koniecznością spełnienia określonych warunków- np. realizacja co najmniej jednej bezgotówkowej transakcji miesięcznie. Mogą być również inne opłaty – np. za powiadomienia SMS o dokonanej płatności.

Tu znajdziesz ofertę karty przedpłaconej

Przede wszystkim w banku. Ofertę karty przedpłaconej posiada m.in.

  • ING Bank Śląski S.A. – dla osoby dorosłej i dla dziecka. Opłata za wydanie karty to 15 zł, realizacja transakcji bezgotówkowych – bezpłatnie. Wypłata gotówki za 0 zł tylko w przypadku korzystania z bankomatów ING Banku Śląskiego i sieci Planet Cash w kraju, z pozostałych bankomatów to koszt 5 zł.
  • mBank – to oferta dla klientów biznesowych. Pozwala na wygodne rozliczenia korzystania przez pracowników z firmowych pieniędzy.
  • Citi Handlowy – w celu uzyskania karty nie trzeba mieć konta w banku Citi Handlowy. Oferta skierowana jest zarówno dla klienta indywidualnego, jak i instytucjonalnego. Zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i możliwość transakcji zarówno w kraju jak i za granicą.
  • Bank Millennium SA  – to oferta skierowana do klienta indywidualnego. Pozwala na wygodną i bezpieczną wypłatę kieszonkowego dla nastolatka czy zarządzanie pieniędzmi przez osobę dorosłą. Za wydanie karty trzeba zapłacić 15 zł, używanie za 0 zł pod warunkiem wykonania co najmniej jednej transakcji w miesiącu.

Z uwagi na wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego w ofercie banków dominują zindywidualizowane karty przedpłacone. W internecie można znaleźć oferty pozwalające na zachowanie większej anonimowości. Przykładem może być Karta Prepaid Mastercard VIABUY. Jednorazowo za wydanie karty trzeba zapłacić sporo, bo aż 295 zł. Jednak w zamian użytkownik otrzymuje anonimowy środek płatniczy bez kontroli wiarygodności płatniczej, zaświadczeń o zarobkach czy badania zdolności kredytowej. Do wydania karty trzeba podać wiarygodne miejsce zamieszkania i nazwisko, które będzie widniało na karcie.

Wady i zalety karty przedpłaconej

Największym atutem karty przedpłaconej jest możliwość pełnej kontroli wydatków zarówno tych rodzinnych, jak i firmowych. Dodatkowo dzięki karcie prepaid w zapomnienie odchodzą problemy z utratą gotówki (zgubieniem lub kradzieżą) – szczególnie ważna cecha w przypadku kieszonkowego dla dziecka. Możliwość sprawdzenia na co wydawane są  pieniądze, pozwala świadomie reagować na sytuacje trwonienia funduszy na rzeczy nieistotne czy niepotrzebne, kupione pod wpływem chwili.

Trudno wskazać wady takiego rozwiązania – bo to produkt, który różni się od typowej karty debetowej. Na pewno trzeba uważać na ewentualne dodatkowe koszty – np. za wypłatę pieniędzy w bankomacie innym niż dedykowany.

Karta przedpłacona – dla kogo?

Karta przedpłacona to rozwiązanie dla:

  • pracodawcy – bo znacznie ułatwia rozliczanie pracowników korzystających z firmowych pieniędzy np. w ramach delegacji służbowych. Bez gotówkowych wypłat zaliczek. Z określonym maksymalnym dziennym limitem wydatków. Zapewnia elastyczność – w razie potrzeby pracodawca ma możliwość zasilenia karty dodatkową gotówką – wystarczy zrobić przelew.
  • rodziców – pozwala na praktyczną naukę dzieci zarządzania finansami. Z karty może korzystać dziecko w wieku od 13 do 18 lat za wiedzą i zgodą rodzica. Karta przedpłacona pozwoli w nowoczesny sposób podejść do sprawy kieszonkowego czy pieniędzy na wycieczkę szkolną. Limit dzienny nauczy wykorzystywać posiadane finanse racjonalnie a jednocześnie stosownie do potrzeb.
  • każdego, kto chce świadomie zarządzać swoim budżetem na co dzień – karta przedpłacona pozwoli trzymać się narzuconych limitów wydatków i nie ulegać chwilowym zachciankom czy zbyt licznym promocjom na zakupach.

Podsumowanie

Karta prepaid posiada wiele zastosowań. Sprawdzi się zarówno jako nowoczesna forma kieszonkowego, prezent na zasadzie karty podarunkowej czy zapewni sprawne zarządzanie finansami w firmie. Uzyskanie karty jest proste i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Ocena: 4.22 (9 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments