star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Kalkulatory oszczędzania – jak z nich korzystać?

Kalkulatory oszczędzania - co to takiego?

Pod wpływem naszych porad postanowiłeś zacząć oszczędzać. Masz jasno określony cel, wiesz, już jaka metoda odkładania pieniędzy będzie dla ciebie najlepsza, ale nie masz pojęcia ile czasu potrzebujesz, by oszczędzić taką, a nie inną kwotę. Nie musisz być asem z ekonomii i tracić czasu na liczenie, przeliczanie, tworzenie tabelek i setek notatek. Zrobią to za Ciebie kalkulatory oszczędzania.

Takie proste narządzie znajdziemy na wielu stronach powiązanych mniej lub bardziej z tematyką odkładania pieniędzy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „kalkulatory oszczędzania” i już mamy do wyboru całe mnóstwo serwisów i narzędzi, za pomocą których przeliczymy ile i w jakim czasie oszczędzimy. Jak korzystać z tych kalkulatorów i co one dokładnie oferują?

Co wyliczą kalkulatory oszczędzania i jak z nich korzystać?

Praktycznie wszystkie kalkulatory działają na podobnej zasadzie – pomagają w obliczeniu szacowanego zysku z oszczędzania: zarówno oprocentowanego, jak i nieoprocentowanego. Aby móc go wyliczyć, należy wpisać do takiego kalkulatora następujące informacje:

  • wysokość miesięcznej wpłaty,
  • okres, w którym planujemy wpłatę ,
  • oprocentowanie,
  • podatek Belki (naliczany od zysków kapitałowych w przypadku korzystania z lokat bankowych, kont oszczędnościowych i funduszy inwestycyjnych).

Najlepsze kalkulatory oszczędzaniaW niektórych, bardziej rozbudowanych kalkulatorach można jeszcze bardziej uprawdopodobnić obliczenia, dodając informacje na temat posiadanego już kapitału czy przewidywanej kapitalizacji odsetek.

Zalety i wady kalkulatorów oszczędzania

Takie narzędzia ułatwiają nam życie – szybko dowiemy się, ile potrzebujemy czasu, by uzbierać taką, a nie inną kwotę. Dzięki nim sprawdzimy, czy opłaca nam się inwestować w konkretną lokatę, konto oszczędnościowe czy fundusz inwestycyjny – bo jeszcze przed podpisaniem umowy i założeniem konta wyliczymy przewidywany zysk i ocenimy jego atrakcyjność. Obliczenia wykonywane w kalkulatorze będą też dodatkową motywacją – realnie zobaczymy, że opłaca się oszczędzać.

Wiadomo, że to jednak tylko szacunkowe obliczenia – i nigdy nie będą w 100% odpowiadały rzeczywistości. Mało tego – uwzględniają tylko pewne elementy, bo nie są w stanie określić pewnych indywidualnych kwestii (np. przerwy w oszczędzaniu, konieczności wypłacania pewnej kwoty itp.)

Korzystać czy nie korzystać?

Kalkulatory oszczędzania, nawet pomimo pewnych niedoskonałości, są pożytecznym i funkcjonalnym narzędziem. Kto z nas chciałby samodzielnie, żmudnie i w pocie czoła wyliczać zyski z lokaty czy nawet z konta oszczędnościowego? A tutaj, proszę: wystarczy wpisać dobrze nam znane dane i poczekać, co wyliczy system. I gotowe – prosto, szybko, wygodnie, może nie w 100% precyzyjnie, ale szacunkowo, do podjęcia decyzji o rozpoczęciu oszczędzania w sam raz.

Oszczędzaj, ile chceszKalkulatory oszczędzania - jak z nich korzystać?

Kalkulator pomoże Ci wybrać najlepsze sposób oszczędzania, podpowie ile, odłożyć i na jaki czas, ale nie zrobi tego za Ciebie. Zobacz, w naszym rankingu lokat, które aktualnie są na topie, dowiedz się więcej na temat inwestowania pieniędzy i wybierz najatrakcyjniejsze konto oszczędnościowe. Słowem – odkładaj pieniądze, w taki sposób, jak jest dla Ciebie najlepszy, bylebyś w ogóle to robił!

Nie ma jeszcze głosów
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments