star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Koniec z ujemnym saldem. Radzimy, jak wyjść z długów

jak wyjść z długów?

Ponad 2,5 miliona Polaków ma problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań – tak przynajmniej wynika z raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Kolejne monity, telefoniczne ponaglenia, a wreszcie sprawa w sądzie i komornik – to rzeczywistość bardzo wielu dłużników. Wpadłeś w pułapkę kolejnych kredytów, rat, chwilówek i nie wiesz, jak poradzić sobie z ich spłatą? Podpowiadamy, jak skutecznie wyjść z długów.

Pamiętaj jednak, że żadne dobre rady nie zastąpią Cię w spłacaniu długów. My możemy sugerować, jak ułatwić sobie tą skomplikowaną sytuację, Ty jednak musisz pilnować terminów i sumienie oddawać swoje zobowiązania aż do ostatniego grosza. Nie będzie to jednak trudne ani bolesne dla portfela, jeśli zastosujesz kilka prostych, ale skutecznych trików.

1. Dogadaj się z wierzycielem

Wiele zadłużonych osób na słowa „wierzyciel” czy „windykator” reaguje alergicznie. Drżenie na każdy dzwonek, unikanie wychodzenia z domu i zmiana numeru telefonu nie są jednak najlepszym pomysłem na rozwiązanie problemów finansowych. Jeśli wziąłeś pożyczkę lub kredyt w legalnie działającej instytucji finansowej, nikt Cię nie będzie straszył kijem bejsbolowym. Lepiej okazać dobrą wolę i skontaktować się z wierzycielem, powiedzieć o swojej sytuacji, zadeklarować chęć spłaty zobowiązania i poprosić o rozłożenie zadłużenie na niższe, łatwiejsze w spłacie raty. Dzięki temu powoli, bo powoli, ale za to bez stresu możesz zacząć systematycznie likwidować swoje długi.

2. Zaplanuj miesięczny, domowy budżet

Tak, niby banalna sprawa, jednakże przez wiele osób z uporem maniaka omijana. Tymczasem rozpisanie przychodów i wydatków to najlepszy sposób na rozsądne zarządzaniem domowymi finansami, w tym także długami. Jeśli będziesz trzymał się miesięcznego planu, uda Ci się wyznaczyć kwotę przeznaczoną na spłatę zobowiązań bez uszczerbku na innych wydatkach. Nie wiesz od czego zacząć? Jakiś czas temu pisaliśmy, jak przygotować plan domowych wydatków. Możesz skorzystać też z dostępnych w internecie kalkulatorów czy gotowych projektów.

Radzimy, jak wyjść z długów - szybko i skutecznie

3. Staraj się odkładać, choćby niewielkie sumy na poczet spłaty długów

Zdajemy sobie sprawę z tego, że odkładanie przy minusowym saldzie to często czcza gadanina i marzenie ściętej głowy. Jednakże przy przygotowaniu realnego planu budżetu domowego i rozpisaniu wszystkich dochodów i ograniczaniu wydatków może się okazać, że zostaje nam jakaś niewielka sumka. To jasne, że wolelibyśmy ją przeznaczyć na przyjemności, ale jeśli wisi nam nad głową komornik, to lepiej otworzyć konto oszczędnościowe i tam te, nawet najdrobniejsze, naddatki odkładać. Po jakimś czasie uzbieraną sumą można pokryć część długów i zmniejszyć swoje zobowiązanie.  Taka nadwyżka przyda się także w razie podbramkowych sytuacji i nagłych wydatków – sprawi, że nie poczujemy pokusy wnioskowania o kolejną pożyczkę.

4. Ogranicz wydatki

To podstawa w wychodzeniu z długów. Jeśli chcemy znów być wolni finansowo, to nie ma opcji – trzeba zacisnąć pasa i to mocno. Przy rozplanowaniu domowego budżetu na pewno okaże się, jak wiele wydatków jest zupełnie zbędnych. Zakupy z listą, przerzucenie się na transport publiczny, niemarnowanie jedzenia, polowanie na promocje, porównywanie cen – okazji do oszczędzania gotówki i ucięcia niepotrzebnych kosztów nie brakuje. Warto z nich korzystać (wiele ciekawych sposobów znajdziesz w naszym Poradniku).

5. Pilnuj terminów płatności

Najlepiej zapłacić wszystkie rachunki i pokryć zobowiązania zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia na konto. W przypadku borykania się z długami dokładanie sobie dodatkowych wydatków w postaci odsetek czy karnych opłat za nieterminowość może doprowadzić do jeszcze większych problemów finansowych. Zapominalskim polecamy przygotowanie rozpiski z wynotowaniem terminów płatności u poszczególnych wierzycieli. Dobrym pomysłem będzie także zlecenie stałe w rachunku bankowym – ustawiamy polecenie przelewu na konkretną kwotę, do konkretnej firmy czy instytucji, a pieniądze każdego miesiąca przelewają się automatycznie na konto nie daj się komornikowi - zobacz, jak wyjść z długówwierzyciela.

Wyjdź z długów – raz, a dobrze!

Powyższe triki może wcielić w życie każdy zadłużony. Nie wymagają one ekonomicznego wykształcenia ani worka z gotówką. Wystarczy chęć zmiany i mobilizacja do wyjścia z długów. Lepiej przez jakiś czas zaciskać pasa niż stracić dorobek życia przez niespłacone kredyty.

Ocena: 4.06 (52 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments