star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak wydać, by oszczędzać? 5 najlepszych tricków

Jak wydać, by oszczędzać? 5 najlepszych tricków

Planujesz budżet domowy z wyprzedzeniem, ale i tak zdarza Ci się ulec chwili słabości i wydać pieniądze na coś zupełnie niepotrzebnego? Najwyższy czas nauczyć się rozsądnie wydawać. Specjalnie dla czytelników Sowy Finansowej przygotowaliśmy 5 najlepszych tricków, które pomogą oszczędzić przy okazji wydawania.

1. Kontroluj swoje zakupy

Wchodzisz do sklepu i nie możesz się oprzeć licznym promocjom? Znamy to, znamy – dlatego w przypadku codziennych zakupów doskonale sprawdza się lista i odliczona kwota pieniędzy w portfelu (kartę lepiej zostawić w domu). Warto robić zakupy najedzonym, by zapachy produktów żywnościowych nas nie kusiły. Za ubrania i akcesoria również lepiej płacić gotówką – to nas bardziej zaboli, więc będziemy kontrolować ilość kupionych rzeczy. Przy zakupach sprzętu AGD czy RTV warto swoją decyzję mocno przemyśleć, wypisać wszystkie za i przeciw. Jeśli kupno jakiegoś produktu jest absolutnie niezbędne, to warto poszukać promocji.

2. Nie kupuj na ratykupuj na raty

Lepiej odłożyć gotówkę, a dopiero potem kupić wymarzoną rzecz. Dodatkowe raty obciążą nasz domowy budżet i mogą być przyczyną kłopotów finansowych. Zakupy ratalne powinnyśmy traktować jako ostateczność. Zdecydowanie zdrowszym sposobem jest odkładanie co miesiąc określonej sumy akonto kupna wymarzonego sprzętu. Nie tylko oszczędzimy sobie nerwów i ewentualnych problemów z zadłużeniem, ale i nauczymy się systematycznie odkładać pieniądze.

3. Porównuj ceny

Możesz zaoszczędzić na zakupie trzy razy, ale twierdzisz że Cię stać i po co przeszukiwać sklepy i tracić niepotrzebnie czas? Porównywarki cen, lPorównuj cenyiczne promocje, kupony rabatowe – wszystko to istnieje po to, by nam ułatwić życie i dać szansę zaoszczędzenia pieniędzy. Sprawdź, czy interesujące Cię produkty czy usługi są gdzieś dostępne taniej, a zaoszczędzoną kwotę odłóż na konto oszczędnościowe. Proste i bezbolesne.

4. Wydaj więcej, ale na lepszą jakość

A propos punktu trzeciego – taniej nie musi od razu oznaczać, że kupujemy „chińszczyznę”, bo możemy zaoszczędzić. A koniec końców może się okazać, że tańszy, ale gorszy jakościowo produkt zepsuł się po paru miesiącach albo wymaga naprawy. I w efekcie – nie tylko zaoszczędzimy, ale i przepłacimy. W większości droższych sprzętów czy akcesoriów jakość naprawdę ma znaczenie. Warto pamiętać też, że dobra jakość niekoniecznie idzie w parze z marką. I tutaj kłaniają się opinie w internecie – warto się z nimi zapoznać przed większymi zakupami.

5. Rezygnuj z nieprzemyślanych zakupów na rzecz realizacji planów i marzeń

Oszczędzanie wcale nie idzie w parze z niższym poziomem życia. Chodzi o to, by rezygnować z tego, co jest nam niepotrzebne, by móc odkładać pieniądze na realizację swoich planów i marzeń. Odmawianie sobie ulubionej kaw tylko dlatego „że oszczędzam na wakacje” jest absurdem. Lepiej ustalić, ile pieniędzy miesięcznie będziemy odkładaOszczędzaj, wydającć, tak by nie musieć rezygnować z drobnych przyjemności i od razu tę sumę przelać na konto oszczędnościowe. Nie chodzi o to, by „dziadować” i żyć jak mnich tylko, ale też żeby nie żyć ponad stan. Unormowanie poziom swoich wydatków i oszczędności na pewno w tym pomoże.

Oszczędzaj, wydając

Odkładanie pieniędzy nie musi nam się kojarzyć z zaciskaniem pasa – bo przecież nie po to w tym chodzi. Wystarczy, że wydać pieniądze, będziemy to robić w sposób przemyślany, to zupełnie bezboleśnie zaoszczędzimy gotówkę – i sami się zdziwimy, że będzie tego tak dużo!

Ocena: 4.22 (9 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments