star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Chcesz zacząć oszczędzać, jednak otwarte konto oszczędnościowe stanowi zbyt wielką pokusę? Dzięki lokacie nie tylko odłożysz gotówkę, ale i na niej zarobisz. Nie wiesz jednak, od czego zacząć? Podpowiemy Ci, jak wybrać najlepszą lokatę bankową i czy jej założenie w ogóle się opłaca.

Czym jest lokata?

Od tego trzeba zacząć. Lokata to jeden z inwestycyjnych produktów bankowych. Na podstawie umowy zawieranej pomiędzy bankiem a klientem klient inwestuje swoje oszczędności na rachunku bankowym, a bank w czasie określonym umową ma prawo do rozporządzania tymi środkami. Po upływie tego terminu bank musi zwrócić klientowi zdeponowaną gotówkę, odpowiednio powiększoną o odsetki, o których mowa jest w umowie. Lokaty dzielą się na terminowe (pieniądze są zamrożone do końca umowy, klient nie może z nich korzystać, można je podzielić na długoterminowe i krótkoterminowe) oraz na lokaty a vista (mają niewielkie oprocentowanie, za to klienci podczas trwania umowy mogą korzystać ze zgromadzonych środków), ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem.

Dlaczego warto założyć lokatę bankową?

lokata 1Lokaty bankowe cieszą się coraz większą popularnością – inwestowanie gotówki w taki sposób niesie wiele korzyści. Przede wszystkim nie potrzebujemy dużego kapitału, by otworzyć lokatę, samo jej otwarcie wymaga tylko wpłacenia gotówki i jednego podpisu. Możemy też liczyć na pewny zysk – nie tylko oszczędzamy gotówkę, nie wydajemy jej (bo nie mamy do niej dostępu), ale i zarabiamy, od razu wiemy ile – wszystko jest jasne i przejrzyste. Decydując się na lokatę ze stałym oprocentowaniem, mamy pewność, że nasza inwestycja jest bezpieczna (a dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu można liczyć na wypłatę środków w razie upadku banku) i nie musimy stale monitorować rynku finansowego. Ofert lokat jest wiele, można zdecydować się na taką dopasowaną do swoich potrzeb.

Czy lokaty mają jakieś wady?

W każdym sposobie oszczędzania czy zarabiania pieniędzy można dopatrzeć się drugiej strony medalu. Nie inaczej jest w przypadku lokat. Co zatem możemy zapisać po stronie ich wad? Dużym minusem dla niektórych osób jest fakt, że nasze pieniądze na lokacie pozostają zamrożone – nie możemy ich wyjąć przed końcem umowy (no chyba, że chcemy stracić odsetki), ta wada jest jednak zaletą – bo oszczędzamy bez pokus, nie wydamy zarabiających na lokacie pieniędzy na coś zupełnie niepotrzebnego. Lokaty w porównaniu z innymi sposobami inwestowania pieniędzy nie przynoszą ogromnych zysków, za to są pozbawione ryzyka utraty środków. Lokaty są objęte tzw. podatkiem Belki – od zarobionych środków należy odprowadzić podatek w wysokości 19%.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

To w zasadzie temat na zupełnie osobny artykuł. Wybierając lokatę, trzeba jednak wiedzieć, na jak długo chce się inwestować pieniądze oraz ile tych środków na inwestycję posiadamy. Eksperci radzą, żeby nie gromadzić wszystkich swoich oszczędności w jednym miejscu: najlepiej część zostawić na koncie oszczędnościowym, a część (można ją rozłożyć na kilka jeszcze mniejszych sum) przeznaczyć na lokatę. Nie warto też ograniczać się do swojego banku, tylko szukać najlepszych w danym czasie ofert – a te zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Najlepiej zapoznać się z dobrym rankingiem i wybrać lokatę, której założenie zajmie najmniej formalności – najlepiej zrobić to online,lokata 2 szybko, wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu. (nasz Ranking lokat bankowych)

Oszczędzaj i zarabiaj na lokacie

Decyzji o otwarciu lokaty nie można podjąć w 5 minut. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, odpowiedzieć sobie na pytanie ile chce się zainwestować i na jak długi okres, przeanalizować dostępne oferty, zapoznać się z radami ekspertów i dopiero później przejść do formalności. Dzięki temu wybierze się dobrą i bezpieczną lokatę, taką na której się nie tylko zaoszczędzi, ale i przede wszystkim zarobi.

 

Ocena: 4.20 (5 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments