star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak wpłacić pieniądze na konto? 6 sprawdzonych sposobów!

banknot 100 zł podczas transakcji w bankomacie

Jak wpłacić pieniądze na konto? To z pozoru banalne pytanie staje się istotne, gdy mamy do wyboru tak wiele możliwości jak obecnie. Wpłata w oddziale banku lub osiedlowej Żabce, użycie wpłatomatu, a może skorzystanie z przekazu pocztowego? Którą opcję wybrać i na co zwrócić uwagę, by wpłata pieniędzy na konto odbyła się w bezpieczny sposób?

Jeszcze kilkanaście lat temu wpłata pieniędzy na konto mogła się odbyć jedynie w siedzibie banku, ewentualnie za pomocą przekazu Poczty Polskiej. Chociaż korzystanie z wymienionych form nadal jest możliwe i popularne, to jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Dzisiaj możemy wpłacać pieniądze także za pomocą aplikacji lub skorzystać z wpłatomatu – stacjonarnego lub mobilnego. Możemy także odwiedzić jeden ze sklepów sieci Żabka i tam wpłacić gotówkę. Która z tych możliwości jest najwygodniejsza i czy wszystkie są bezpieczne?

Wpłata pieniędzy w oddziale banku

Wpłata pieniędzy w oddziale banku to najbardziej klasyczna forma, którą znamy doskonale od lat. Dla wielu osób to nadal jedyna akceptowalna forma wpłacania pieniędzy. Z całą pewnością minusem jest konieczność dojazdu do oddziału banku oraz spędzenia czasu w kolejce do kasy bankowej. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma siedziby naszego banku, wówczas możemy wpłacić pieniądze w innej placówce, a to zapewne będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.

Czy wpłata pieniędzy w oddziale banku zawsze będzie darmowa? Nie zawsze. Przy wpłacicie pieniędzy należy liczyć się najczęściej z wydatkiem rzędu 5 zł do 30 zł. Obecnie za darmo pieniądze mogą wpłacić* np. posiadacze:

 • Konta Jakże Osobistego w Alior Bank
 • Konta 360° w Banku Millenium
 • Konta dla Ciebie w Credit Agricole
 • Konta Proste Zasady w Getin Banku
 • Konta dla Młodych w PKO BP
 • Konta Jakie Chcę w Santander Banku

*stan na marzec 2021

Wpłata pieniędzy korzystając z wpłatomatu

O ile bankomat jest już naturalnym elementem naszego życia, o tyle wpłatomat to dla wielu z nas nadal egzotyczna maszyna. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wpłatomatów mamy w Polsce 8612, podczas gdy bankomatów 21404, czyli prawie 3 razy więcej. Mimo tej dysproporcji, to właśnie wpłatomaty zyskują na popularności. Korzystanie z nich jest bardzo proste:

 1. umieszczamy we wpłatomacie kartę przypisaną do rachunku, na który chcemy wpłacić pieniądze i podajemy PIN,
 2. wpisujemy na ekranie kwotę, jaką chcemy wpłacić,
 3. umieszczamy pieniądze wewnątrz wpłatomatu i czekamy na przeliczenie,
 4. zatwierdzamy kwotę, która pojawi się na ekranie lub zgłaszamy konieczność ponownego przeliczenia,
 5. kończymy transakcję i wybieramy, czy potrzebujemy papierowego potwierdzenia.

Niektóre kroki mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od banku (np. nie zawsze musimy deklarować wysokość wpłaty), jednak szczegółowe instrukcje na ekranie wpłatomatu przeprowadzą nas przez cały proces. Opłata za korzystanie z wpłatomatu zależy od banku i najczęściej jest uzależniona od wysokości transakcji.

Wpłata poprzez aplikację mobilną

Wpłata przez aplikację mobilną to po prostu możliwość skorzystania z wpłatomatu, ale bez użycia karty bankowej. Operacja wygląda bardzo podobnie do zwykłego korzystania z wpłatomatu, jednak zamiast wprowadzenia naszej karty:

 • wybieramy na ekranie maszyny opcję “BLIK”,
 • logujemy się do aplikacji bankowej naszego banku,
 • generujemy nowy kod BLIK, który wpisujemy na ekranie wpłatomatu,
 • następnie potwierdzamy operację w aplikacji.

Wpłatomaty mobilne

Mobilne wpłatomaty to usługa wprowadzona kilka lat temu przez Idea Bank. I chociaż ta forma została wycofana przez pomysłodawcę i sam bank został częściowo przejęty przez Bank Pekao, to z kilku powodów warto wspomnieć o tym innowacyjnym pomyśle. Mobilny wpłatomat był kierowany przede wszystkim do lokalnych przedsiębiorców, którzy mogli za jego pomocą wygodnie i łatwo przekazać utarg z całego dnia na swoje konto bankowe. Aby zamówić przyjazd mobilnego wpłatomatu na określoną godzinę i w określone miejsce, wystarczyło skorzystać z aplikacji. Przy kwocie powyżej 1000 zł usługa była bezpłatna, zaś część wpłatomatów była wyposażona także w wrzutnię bilonu. Wprawdzie Idea Bank zrezygnowała z tej usługi, jednak inne banki nadal włączają ją do swojej oferty, przykładem może być Łącki Bank Spółdzielczy.

Wpłata w Żabce i Freshmarkecie

Wypłaty gotówki w Żabce lub sieci sklepów Freshmarket są dostępne od dawna, jednak od kilku miesięcy możemy w tych osiedlowych sklepach dokonać także wpłaty na rachunek.

W tym celu musimy mieć przy sobie:

 • dowód osobisty i kartę debetową Mastercard przypisaną do naszego rachunku.

Przy pierwszej wpłacie konieczna będzie dodatkowa weryfikacja danych osobowych przez podanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, a także serii i numeru oraz daty ważności dowodu osobistego. Na konto możemy wpłacić od 1 grosza do 500 zł, a całość transakcji jest dokonywana przez terminal płatniczy. 500 zł to również dzienny limit wpłat, którego możemy dokonać w ten sposób. Sieć Żabka i Freshmarket nie pobiera prowizji za usługę, ewentualne opłaty pobierane przez bank są wskazane w tabeli opłat danej karty płatniczej. Usługa jest dostępna dla wszystkich kart Mastercard z wyłączeniem banków: Citi Handlowy i Millennium.

Wpłata z pomocą przekazu Poczty Polskiej

Ostatnim omawianym sposobem wpłaty pieniędzy na wybrany rachunek jest skorzystanie z przekazu pocztowego. To jedna z form częściej wybieranych przez starsze osoby, przyzwyczajone do bezpośredniego załatwiania spraw finansowych.

Jej niewątpliwym minusem jest konieczność pamiętania lub zapisania numeru rachunku, na który chcemy wpłacić pieniądze. Trzeba być bardzo uważnym, by ten numer prawidłowo wpisać do blankietu przekazu pocztowego. Nadanie przekazu pocztowego może się wiązać również z koniecznością oczekiwania w kolejce, a możliwość korzystania z tej formy zależy od godzin otwarcia placówki pocztowej. Aktualny koszt nadania przekazu pocztowego to 1% od kwoty przekazu oraz opłata w wysokości 5,20 zł.

Który sposób wpłaty jest najlepszy? Wady i zalety

Sposób wpłatyZaletyWadyDla kogo jest to najlepsza metoda wpłaty gotówki?
Oddział bankubrak opłat, jeśli wpłacamy w siedzibie własnego banku

gotówka od razu trafia na konto

nie trzeba posiadać karty płatniczej

konieczność dojazdu do siedziby naszego banku

opłata, jeśli decydujemy się na wpłatę w innym banku

konieczność wizyty w godzinach otwarcia banku
dla osób, które na co dzień nie korzystają z nowoczesnych technologii

dla osób chcących wpłacić większe kwoty
Wpłatomatszybkość transakcji

dostępność wpłatomatów przez całą dobę

wygoda transakcji

konieczność znalezienia odpowiedniego wpłatomatu

możliwość opłat za korzystanie z wpłatomatów innych banków

konieczność odpowiedniego przygotowania banknotów

możliwość wpłaty wyłącznie banknotów
dla osób, które chcą wygodnie wpłacić gotówkę niezależnie od pory dnia lub nocy
Aplikacja mobilnaszybkość i wygoda transakcjikonieczność posiadania ze sobą telefonu

możliwość wpłaty wyłącznie banknotów

konieczność odpowiedniego przygotowania banknotów
dla osób chętnie korzystających z nowoczesnych rozwiązań bankowych i ceniących szybkość transakcji
Wpłatomat mobilnymożliwość wyboru czasu i miejsca transakcji

brak konieczności przenoszenia gotówki samodzielnie

dodatkowa wrzutnia bilonu
dostępny wyłącznie dla klientów Banku Spółdzielczegodla przedsiębiorców, którzy nie chcą samodzielnie wozić gotówki do banku
Żabka i Freshmarketduża liczba sklepów
w najbliższej okolicy

wygodna wpłata przy okazji zakupów

brak opłat ze strony sieci sklepów

możliwość wpłaty już od 1 grosza

możliwość wpłaty monet i banknotów
ograniczenie dziennego limitu wpłat do 500 zł

konieczność zrobienia zakupów, by móc wpłacić gotówkę

konieczność legitymowania się dowodem tożsamości, a przy pierwszej wpłacie także podanie innych danych (m.in. PESEL-u)
dla osób ceniących wygodę - wpłaty przy okazji codziennych zakupów

dla osób, które chcą wpłacać niewielkie kwoty
Przekaz Pocztowynie trzeba posiadać karty płatniczej

duża dostępność placówek
ograniczone godziny otwarcia

konieczność ręcznego wpisania numeru rachunku

relatywnie wysokie opłaty

długi czas realizacji transakcji
dla osób, które nie posiadają karty płatniczej

dla osób, które przy okazji wizyty na poczcie chcą dodatkowo wpłacić gotówkę

Czy wpłacanie pieniędzy na konto zawsze jest bezpieczne?

Wpłacanie pieniędzy na konto staje się coraz łatwiejsze, a jednocześnie pojawiają się coraz liczniejsze i bardziej skomplikowane problemy związane z bezpieczeństwem takich transakcji. Jeśli korzystamy z narzędzi udostępnionych przez bank, wówczas nie powinniśmy się obawiać o bezpieczeństwo. Działalność banków jest regulowana wyśrubowanymi przepisami, zwłaszcza w zakresie zabezpieczenia transakcji.

Problem może się jednak pojawić, gdy nie sprawdzimy dokładnie czy na pewno logujemy się na stronę naszego banku. Musimy szczególnie uważać na linki przesyłane przez nieznajome osoby. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość, lepiej być ostrożnym i skontaktować się z obsługą banku.

Innym niebezpieczeństwem może być noszenie ze sobą dużej ilości gotówki z zamiarem wpłacenia jej w oddziale banku, osiedlowym sklepie lub poprzez wpłatomat. Jeśli jednak zachowamy odpowiednią ostrożność, to sama procedura wpłacania pieniędzy będzie dla nas bezpieczna. Każdy wpłatomat jest wyposażony w kamerę, a transakcje są szczegółowo monitorowane. W razie jakiejkolwiek awarii możemy ją zgłosić do banku, który zabezpieczy nasze pieniądze i udzieli nam informacji na temat dalszego postępowania.

Jak wpłacić pieniądze na konto? Podsumowanie

Jeśli chcemy szybko wpłacić gotówkę na konto swoje lub wybranej osoby mamy przed sobą kilka możliwości. Wybór jednej z nich będzie zależał od naszej wygody, a także swobody posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

Sam proces jest z reguły łatwy, a banki bardzo dbają o bezpieczeństwo procedury wpłacania środków na konta. Jednak zawsze powinniśmy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Zarówno w przypadku korzystania z aplikacji czy wpłatomatu, jak i w czasie wizyty w oddziale banku, placówki Poczty Polskiej, czy osiedlowego sklepu.

Ocena: 4.06 (219 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments