Nie opłaciłeś rachunku za prąd, spóźniasz się ze spłatą raty kredytu lub nie zapłaciłeś mandatu za jazdę bez biletu? Spodziewaj się, że trafisz do KRD. O tym, czym dokładnie jest Krajowy Rejestr Długów, pisaliśmy już w naszym Słowniku. Krótko mówiąc, każde Twoje zaległe zobowiązanie finansowe zostanie skrzętnie odnotowane w tym rejestrze. Wszystko to po to, aby jakakolwiek instytucja finansowa przed udzieleniem Ci wsparcia finansowego, mogła sprawdzić z jakim klientem ma do czynienia.
Do bazy KRD sięgają więc nie tylko banki, ale także większość firm pożyczkowych. Dzięki temu uzyskują one informacje o aktualnych zadłużeniach klienta i mogą ocenić jego zdolność kredytową. Im więcej negatywnych informacji na Twój temat w KRD, tym mniejsze szanse na pożyczkę. Z tego względu większość klientów obawia się sprawdzania ich danych w tym rejestrze. Wszystko to przez to, że często nie wiemy jak ta nasza historia w KRD wygląda. Tymczasem okazuje się, że zanim wypełnisz wniosek o pożyczkę, sam możesz sprawdzić co powie o Tobie Krajowy Rejestr Długów.
Internet prawdę Ci powie
Aby się tego dowiedzieć wystarczy wejść na stronę internetową KRD, a następnie założyć indywidualne konto FairPay. W trakcie wypełniania formularza rejestracyjnego zostaniesz poproszony o podanie swoich podstawowych danych czyli imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania. Konieczne będzie także udostępnienie numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego. Podanie tych danych jest niezbędne do prawidłowego potwierdzenia Twojej tożsamości.
Kończąc proces rejestracji ustalasz także hasło, które wraz z numerem PESEL będzie stanowiło potem dane do logowania na Twoje osobiste konto. To właśnie dzięki niemu będziesz w przyszłości sprawdzał jakie informacje o Tobie wpływają do KRD. Na etapie rejestracji możesz wyrazić także zgodę na kontakt z konsultantem, który pomoże Ci poprawnie dokończyć ten proces.
KRD Twoim pomocnikiem
Zakładając konto w KRD masz dostęp nie tylko do wykazu Twoich zadłużeń, ale możesz także zbudować swój pozytywny wizerunek kredytowy. Wystarczy, że w trakcie rejestracji wyrazisz zgodę na publikowanie przez Krajowy Rejestr Długów informacji o tym, że wywiązałeś się ze swojego zobowiązania finansowego.
W ten sposób firmy pożyczkowe, które będą Cię sprawdzać, zobaczą, że co prawda miałeś kłopoty z terminową płatnością, ale już sobie z nimi poradziłeś. To z kolei na pewno wpłynie na ocieplenie Twojego wizerunku w oczach pożyczkodawców. Jeżeli więc pojawisz w KRD, wykorzystaj to na swoją korzyść!
Konto..i co dalej?
Samo założenie konta FairPay to jeszcze nie wszystko. KRD musi mieć całkowitą pewność, że jesteś właśnie tą osobą, za którą się podajesz. Dlatego też zostaniesz poproszony o zeskanowanie swojego dokumentu tożsamości na podstawie którego dokonałeś rejestracji w systemie. Najczęściej będzie więc to skan dowodu osobistego, który należy przesłać na jeden z adresów e-mail: dokument@krd.pl albo dokument@fairpay.pl. Na podstawie takiego dokumentu KRD potwierdza podane przez Ciebie dane i aktywuje Twoje konto. Od tego momentu masz już wgląd do swojej historii w KRD i możesz zamawiać raporty na swój temat. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanych informacji, warto od razu skontaktować się z infolinią (+48 (71) 78 50 395).
Minimum albo Indywidualne
Przez pierwszy rok funkcjonowania konta FairPay, nie ponosi się za jego prowadzenie żadnej opłaty. Po upływie tego czasu można natomiast decydować się na korzystanie z konta w wersji bezpłatnej (Konto Minimum) lub rozszerzyć jego funkcjonalność o dodatkowy pakiet usług (Konto Indywidualne).
Korzystając z Konta Minimalnego otrzymujesz darmowy raport o sobie raz na sześć miesięcy. Ta wersja konta nie umożliwia niestety monitorowania zapytań o Twoją osobę w KRD. Nie dostajesz także informacji o tym, że na Twój temat pojawił się w KRD jakiś wpis. Konto bezpłatne zostało więc ograniczone do absolutnego minimum, narzuconego przez przepisy prawa. Zaznaczają one bowiem, że każda osoba fizyczna ma prawo zażądać takiego raportu o sobie raz na pół roku, nie ponosząc jednocześnie z tego tytułu żadnych opłat. Jeśli w ramach bezpłatnego konta potrzebowałbyś takich raportów częściej, za każdy z nich będziesz musiał zapłacić 6,90 zł.
Aby zapewnić sobie nieograniczony wgląd do wpisów na swój temat, warto zatem zastanowić się nad płatnym Kontem Indywidualnym. Opłata za to konto wynosi 13 zł miesięcznie. W ramach opłaconego pakietu można przez cały czas monitorować zapytania oraz wpisy na swój temat, a także zamawiać gotowe raporty częściej niż raz na sześć miesięcy. Ponadto, konto to umożliwia także użytkownikowi bezpłatne monitorowanie trzech wybranych firm.
Jakie konto wybrać?
Jeżeli jesteś osobą, która ma dużo różnych zobowiązań finansowych i często zdarza się jej nie zdążyć z płatnościami na czas, płatne Konto Indywidualne w KRD może ustrzec Cię przed popadnięciem w jeszcze większe tarapaty finansowe. Od razu dowiesz się, że informacja o Twoim zadłużeniu wpłynęła do KRD, będziesz mógł szybko zareagować, a tym samym nie powiększysz niepotrzebnie swojego długu o dodatkowe odsetki karne. Jeśli natomiast pożyczki zdarzają Ci się sporadycznie i zawsze oddajesz swój dług na czas, darmowy raport raz na pół roku powinien być dla Ciebie zupełnie wystarczający. Ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie.