star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

program fairpay

Nie opłaciłeś rachunku za prąd, spóźniasz się ze spłatą raty kredytu lub nie zapłaciłeś mandatu za jazdę bez biletu? Spodziewaj się, że trafisz do KRD. O tym, czym dokładnie jest Krajowy Rejestr Długów, pisaliśmy już w naszym Słowniku. Krótko mówiąc, każde Twoje zaległe zobowiązanie finansowe zostanie skrzętnie odnotowane w tym rejestrze. Wszystko to po to, aby jakakolwiek instytucja finansowa przed udzieleniem Ci wsparcia finansowego, mogła sprawdzić z jakim klientem ma do czynienia.

Do bazy KRD sięgają więc nie tylko banki, ale także większość firm pożyczkowych. Dzięki temu uzyskują one informacje o aktualnych zadłużeniach klienta i mogą ocenić jego zdolność kredytową. Im więcej negatywnych informacji na Twój temat w KRD, tym mniejsze szanse na pożyczkę. Z tego względu większość klientów obawia się sprawdzania ich danych w tym rejestrze. Wszystko to przez to, że często nie wiemy jak ta nasza historia w KRD wygląda. Tymczasem okazuje się, że zanim wypełnisz wniosek o pożyczkę, sam możesz sprawdzić co powie o Tobie Krajowy Rejestr Długów.

Internet prawdę Ci powie

Aby się tego dowiedzieć wystarczy wejść na stronę internetową KRD, a następnie założyć indywidualne konto FairPay. W trakcie wypełniania formularza rejestracyjnego zostaniesz poproszony o podanie swoich podstawowych danych czyli imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania. Konieczne będzie także udostępnienie numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego. Podanie tych danych jest niezbędne do prawidłowego potwierdzenia Twojej tożsamości.

Kończąc proces rejestracji ustalasz także hasło, które wraz z numerem PESEL będzie stanowiło potem dane do logowania na Twoje osobiste konto. To właśnie dzięki niemu będziesz w przyszłości sprawdzał jakie informacje o Tobie wpływają do KRD. Na etapie rejestracji możesz wyrazić także zgodę na kontakt z konsultantem, który pomoże Ci poprawnie dokończyć ten proces.

 jak_sprawdzić_krdKRD Twoim pomocnikiem

Zakładając konto w KRD masz dostęp nie tylko do wykazu Twoich zadłużeń, ale możesz także zbudować swój pozytywny wizerunek kredytowy. Wystarczy, że w trakcie rejestracji wyrazisz zgodę na publikowanie przez Krajowy Rejestr Długów informacji o tym, że wywiązałeś się ze swojego zobowiązania finansowego.

W ten sposób firmy pożyczkowe, które będą Cię sprawdzać, zobaczą, że co prawda miałeś kłopoty z terminową płatnością, ale już sobie z nimi poradziłeś. To z kolei na pewno wpłynie na ocieplenie Twojego wizerunku w oczach pożyczkodawców. Jeżeli więc pojawisz w KRD, wykorzystaj to na swoją korzyść!

Konto..i co dalej?

Samo założenie konta FairPay to jeszcze nie wszystko. KRD musi mieć całkowitą pewność, że jesteś właśnie tą osobą, za którą się podajesz. Dlatego też zostaniesz poproszony o zeskanowanie swojego dokumentu tożsamości na podstawie którego dokonałeś rejestracji w systemie. Najczęściej będzie więc to skan dowodu osobistego, który należy przesłać na jeden z adresów e-mail: dokument@krd.pl albo dokument@fairpay.pl. Na podstawie takiego dokumentu KRD potwierdza podane przez Ciebie dane i aktywuje Twoje konto. Od tego momentu masz już wgląd do swojej historii w KRD i możesz zamawiać raporty na swój temat. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanych informacji, warto od razu skontaktować się z infolinią (+48 (71) 78 50 395).

Minimum albo Indywidualne

Przez pierwszy rok funkcjonowania konta FairPay, nie ponosi się za jego prowadzenie żadnej opłaty. Po upływie tego czasu można natomiast decydować się na korzystanie z konta w wersji bezpłatnej (Konto Minimum) lub rozszerzyć jego funkcjonalność o dodatkowy pakiet usług (Konto Indywidualne).

Korzystając z Konta Minimalnego otrzymujesz darmowy raport o sobie raz na sześć miesięcy.  Ta wersja konta nie umożliwia niestety monitorowania zapytań o Twoją osobę w KRD. Nie dostajesz także informacji o tym, że na Twój temat pojawił się w KRD jakiś wpis. Konto bezpłatne zostało więc ograniczone do absolutnego minimum, narzuconego przez przepisy prawa. Zaznaczają one bowiem, że każda osoba fizyczna ma prawo zażądać takiego raportu o sobie raz na pół roku, nie ponosząc jednocześnie z tego tytułu żadnych opłat. Jeśli w ramach bezpłatnego konta potrzebowałbyś takich raportów częściej, za każdy z nich będziesz musiał zapłacić 6,90 zł.logo fairpay

Aby zapewnić sobie nieograniczony wgląd do wpisów na swój temat, warto zatem zastanowić się nad płatnym Kontem Indywidualnym. Opłata za to konto wynosi 13 zł miesięcznie. W ramach opłaconego pakietu można przez cały czas monitorować zapytania oraz wpisy na swój temat, a także zamawiać gotowe raporty częściej niż raz na sześć miesięcy. Ponadto, konto to umożliwia także użytkownikowi bezpłatne monitorowanie trzech wybranych firm.

Jakie konto wybrać?

Jeżeli jesteś osobą, która ma dużo różnych zobowiązań finansowych i często zdarza się jej nie zdążyć z płatnościami na czas, płatne Konto Indywidualne w KRD może ustrzec Cię przed popadnięciem w jeszcze większe tarapaty finansowe. Od razu dowiesz się, że informacja o Twoim zadłużeniu wpłynęła do KRD, będziesz mógł szybko zareagować, a tym samym nie powiększysz niepotrzebnie swojego długu o dodatkowe odsetki karne. Jeśli natomiast pożyczki zdarzają Ci się sporadycznie i zawsze oddajesz swój dług na czas, darmowy raport raz na pół roku powinien być dla Ciebie zupełnie wystarczający. Ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Ocena: 4.10 (205 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 14 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
paulina
paulina
5 lat temu

ja korzystam z KRD firmowo- sprawdzam u nich przyszłych kontrahentów, szkoda mi czasu na współpracę z podmiotami, które nie są rzetelne. a tak mam spokój i pracuję z firmami, które płacą terminowo. także dobrze, że jest taka możliwość :)

Anita K.
Anita K.
5 lat temu

taka rzecz jak KRD jest bardzo przydatna. Nawet jeśli wydaje nam się,że nikt nie mógł na nas wziąć pożyczki warto sprawdzić czy aby na pewno.. ostatnio zostałam poproszona o pomoc w tej sprawie przez swoją starszą sąsiadkę- nie do końca ma zaufanie do swoich wnuków jeśli chodzi o finanse i dlatego ze mną rozmawiała. a wiadomo,że starsi ludzie nie mają za dużo pieniędzy, więc jakakolwiek spłata jest poza ich zasięgiem. udało się skorzystać z tego linka, który został podany poniżej i po sprawie. starsza pani się nie musi o nic martwić, bo ma czyste konto, sprawdziliśmy w KRD :)

Piotrek
Piotrek
5 lat temu

Mam wrażenie, że mało osób wie o tym, że może się prześwietlić pod kątem zadłużenia. Idąc do banku po kredyt zastanawiamy się często jak to będzie i trochę ryzykujemy… tymczasem wystarczy sprawdzić w KRD. Dobrze wiedzieć :)

Magda
Magda
5 lat temu

też się zainteresowałam tematem kiedy ukradli mi torebkę na wakacjach- słaba akcja, ale liczyłam,że ktoś się sam zgłosi, choćby żeby oddać dokumenty. no i się przeliczyłam. potem znajomi mnie uświadomili,że to nie takie proste, bo przecież na dowód ktoś może wziąć pożyczkę..zgłosiłam się na policję i zdecydowałam sprawdzić w KRD czy ktoś to zrobił,żeby spać spokojnie:krd.pl/Sprawdzanie-firm/Dla-konsumentow/Korzysci.aspx na szczęście nikt mi nie zrobił brzydkiego numeru..

Joanna
6 lat temu

Poprawcie mnie, jeśli się mylę :) czyli np. mogę wyrazić zgodę na publikowanie przez Krajowy Rejestr długów info o moich zobowiązaniach zapłaconych w terminie i w ten sposób mogę poprawić swoją wiarygodność w oczach banku, u którego będę starała się o kredyt? jeśli tak to mogę teraz wziąć np. jakąś chwilówkę, spłacić ją terminowo i już buduję pozytywną historię, tak:)

Kasia Stania
6 lat temu

Jeśli chodzi o KRD, skan dowodu raczej będzie konieczny. W przypadku innych rejestrów np. BIK mamy już więcej możliwości do wyboru, np. potwierdzenie tożsamości za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub za pomocą listu poleconego.
pozdrawiam

Kacper
Kacper
6 lat temu

Witam mam pytanie czy konieczne jest podesłanie skanu dowodu? Kojarze ze kiedyś infokonsument tego wymagał, no i dlatego też zrezygnowałem ze sprawdzenia siebie. Widzę ze wy mocno siedzie w temacie to może mi powiecie jak to teraz jest.
Pozdrawiam

Kasia Stania
6 lat temu
Reply to  Kacper

Jeśli chodzi o KRD, skan dowodu będzie konieczny. W przypadku innych rejestrów, np. BIK do wyboru mamy natomiast trzy metody weryfikacji tożsamości:
– skan dowodu
– kwalifikowany podpis elektroniczny
– potwierdzenie tożsamości za pomocą listu poleconego i smsa (listem poleconym oraz smsem otrzymamy dwa kody, które należy podać w założonym przez siebie profilu klienta online).
pozdrawiam

Kacper
Kacper
6 lat temu
Reply to  Kasia Stania

Witam i serdecznie dziękuje za odpowiedź
pozdrawiam