star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak sprawdzić czy jestem w ERIF?

Jak sprawdzić czy jestem w ERIF?

Zanim firma pożyczkowa zdecyduje się na pożyczenie nam pieniędzy, musi ocenić ryzyko związane z taką pożyczką. Najczęściej wiąże się to ze sprawdzeniem klienta w bazach dłużników. ERIF BIG jest właśnie jednym z takich rejestrów.

O ERIF słów kilka…

ERIF, podobnie jak inne rejestry dłużników, zajmuje się przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych z zakresu terminowej bądź też zaległej spłaty zobowiązań finansowych. W bazie tej znajdują się zarówno zobowiązania osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Każda z tych grup może także pobierać raporty o wpisach na swój temat oraz dodawać dłużników do bazy.

ERIF pełni zatem dwie zasadnicze role: prewencyjną oraz windykacyjną. Z racji gromadzenia informacji na temat zobowiązań finansowych różnych podmiotów, dzięki temu rejestrowi można zweryfikować wiarygodność płatniczą danej jednostki bądź instytucji i tym samym zminimalizować ryzyko współpracy z niewiarygodnym finansowo kontrahentem (rola prewencyjna).

Wpisanie dłużnika do rejestru ERIF może także zmobilizować dłużnika do uregulowania posiadanych zaległości finansowych. Dzięki temu wierzyciel szybciej odzyskuje swoje należności, a dłużnik przestaje figurować jako osoba posiadająca wymagające spłaty zobowiązania (rola windykacyjna).

ERIF – co o mnie wiedzą?

poszukiwanie informacji w erif

Do bazy ERIF może zostać wpisana każda osoba, która nie uregulowała terminowo zadłużenia w wysokości min. 200 zł. Zanim to jednak nastąpi musi zostać spełniony jeden ważny warunek – najpóźniej miesiąc przed planowaną datą wpisu do rejestru, dłużnik musi otrzymać wezwanie do zapłaty wraz informacją o konsekwencjach nieuregulowania długu w terminie.

Każdy konsument może samodzielnie założyć konto w ERIF i monitorować informacje o swoich zobowiązaniach finansowych

W wezwaniu takim musi zostać zawarta pełna nazwa biura informacji gospodarczej do którego trafią dane dłużnika. Powiadomienie to należy dostarczyć do rąk własnych adresata lub wysłać listem poleconym. Jeśli zostaną spełnione powyższe przesłanki, a wezwanie tego typu i tak okaże się nieskuteczne, wierzyciel może dopisać dłużnika do bazy.

Każdy kto przekazuje dane do ERIF ponosi za nie pełną odpowiedzialność. Podanie nieprawdziwych bądź nieaktualnych danych obciążane jest konsekwencjami karnymi. Wierzyciel ma więc obowiązek aktualizować przekazane informacje. W przypadku częściowej lub całkowitej spłaty zobowiązania, a także w sytuacji jego wygaśnięcia, każda osoba bądź instytucja dokonująca wpisu do ERIF ma 14 dni na zgłoszenie tej zmiany do bazy. ERIF natomiast dokona aktualizacji bazy danych w ciągu 7 dni, z reguły jednak odbywa się to w trybie natychmiastowym.

W przypadku całkowitej spłaty zobowiązania, dane zostają usunięte z rejestru i od tej pory nikt nie ma do nich wglądu. Jeśli zobowiązanie zostało spłacone tylko w jakiejś części, w rejestrze ERIF widnieje saldo początkowe oraz kwota pozostała do spłaty.

Informacje o naszych poczynaniach finansowych nie muszą być jednak wyłącznie negatywne. Przy pomocy tego rejestru można także wypracować sobie wizerunek rzetelnego kredytobiorcy.  Jak to zrobić?  Wystarczy, że zwrócimy się z prośbą o pozytywny wpis do instytucji wobec której posiadaliśmy zobowiązanie finansowe. Taka firma może także dokonać pozytywnego wpisu z własnej inicjatywy – w każdym takim przypadku musi mieć jednak zgodę klienta.

Dzięki pozytywnej informacji finansowej klient ma większe szanse na pozytywną decyzję banku, np. w przypadku wnioskowania o kredyt, a niekiedy także mogą mu zostać zaoferowane lepsze warunki współpracy.

Własna historia w ERIF – masz ją (prawie) za darmo!

erif
Raport z ERIF można uzyskać bezpłatnie raz na pół roku

Dostęp do bazy ERIF mogą mieć zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. Oznacza to, że każdy z nas może sprawdzić także i swoją historię oraz mieć stały wgląd do informacji jakie otrzymują o nas zainteresowane instytucje.

Jak sprawdzić siebie w ERIF?

Żeby wiedzieć jakie dane posiada o nas ta baza, należy założyć bezpłatne konto za pośrednictwem serwisu infokonsument.pl. Zobacz jak to zrobić!

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2010 r., Nr 81, poz. 530) każdej osobie gwarantuje nieodpłatny dostęp do takich informacji raz na sześć miesięcy. Oczywiście, takiego raportu możemy sobie zażyczyć częściej – w takich przypadkach będzie jednak trzeba ponieść opłatę w wysokości 3 zł.

Posiadając wyżej wspomniane konto możemy także skorzystać z usługi monitorowania wiadomości na swój temat. Wykupując roczny abonament w cenie 12 zł, będziemy na bieżąco otrzymywać informacje o wpisach i aktualizacjach dotyczących naszej osoby. Dowiemy się także kto pytał o naszą historię i dlaczego. W ten sposób uchronimy się np. przed potencjalnym wyłudzeniem pożyczki na nasze nazwisko.

Dlaczego warto założyć konto w ERIF?

  • Posiadając dostęp do informacji zamieszczonych w ERIF dowiesz się kto sprawdzał twoją historię w tym rejestrze w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz jaką informacje otrzymał.
  • Sprawdzisz czy ktoś posłużył się twoimi skradzionymi lub podrobionymi na twoje nazwisko dokumentami.
  • Dzięki usłudze automonitoringu otrzymasz maila z wiadomością o każdej zmianie dotyczącej twojej histori w bazie.
  • Sprawdzisz przedsiębiorstwo z którego usług planujesz korzystać, np. biuro podróży.
  • Będziesz mógł dopisać do rejestru nowego dłużnika – tym samym być może zmobilizujesz go do szybszego uregulowania należności wobec ciebie.

Masz już konto w ERIF? Sprawdź swoją historię także w BIK i KRD!

Zarejestruj się w BIK

Ocena: 4.12 (179 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments