star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak sprawdzić, czy jestem w Big Infomonitor?

Jak sprawdzić, czy jestem w Big Infomonitor?

Kiedy pożyczkobiorca spóźnia się ze spłatą pożyczki, jego dane mogą trawić do kilku baz dłużników, z którymi współpracuje wybrana przez niego firma pożyczkowa. Na łamach naszego serwisu omówiliśmy już takie rejestry jak BIK, BIG Erif czy KRD. Dzisiaj pora na ostatni z nich czyli Big Infomonitor.

Kontrola zdolności kredytowej klienta to wymóg Ustawy o kredycie konsumenckim wedle której powinny działać wszystkie firmy pozabankowe. Pożyczkodawcy nie muszą jednak sprawdzać każdej z dostępnych baz dłużników. Same mogą wybrać instytucje, z którymi będą współpracować. Jedną z nich jest właśnie BIG Infomonitor.

Big Infomonitor – co to za rejestr?

Zgodnie z Ustawą o BIG z dn. 9.04.2010 roku, BIG Infomonitor jest podmiotem, który gromadzi, przechowuje oraz udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Jest to jedyna instytucja, która umożliwia także dostęp do danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej czy Związek Banków Polskich.

zasada działania BIG Infomonitor
Przepływ informacji pomiędzy BIG Infomonitor a innymi jednostkami źródło: BIG Infomonitor

Wpisu dłużnika do BIG Infomonitor mogą dokonać banki, firmy pożyczkowe, przedsiębiorcy, instytucje państwowe, a także klienci indywidualni. Jednocześnie, rejestr ten umożliwia złożenie zapytania o historię finansową danego podmiotu. W tym aspekcie występują jednak pewne ograniczenia. Osoba prywatna nie może bowiem złożyć zapytania o historię finansową innego klienta indywidualnego. Może ona jedynie sprawdzić np. jakieś przedsiębiorstwo, a także zamówić raport na swój temat i monitorować jakie informacje zgromadził o niej BIG. Takie działanie daje wstępne rozeznanie na temat zaległości finansowych i pozwala szybko zareagować, gdy dane klienta trafią do rejestru np. wskutek próby wyłudzenia pożyczki bądź pomyłki wierzyciela.

Każdy kto chce współpracować z BIG Infomonitor i dopisywać dłużników, musi najpierw zawrzeć z tym rejestrem stosowną umowę określającą zakres świadczonych usług. Jeżeli natomiast potrzebujesz skontrolować co ten rejestr wie o tobie, wystarczy trwająca kilka minut rejestracja online.

Konto w BIG Infomonitor czyli jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Aby sprawdzić jakie informacje posiada o tobie BIG Infomonitor wystarczy wejść na stronę system.big.pl i założyć konto na swoje nazwisko. Następnie konieczne będzie potwierdzenie założenia profilu w BIG Infomonitor (mail z linkiem weryfikacyjnym) i podanie danych osobowych. System poprosi cię także o przeskanowanie dowodu osobistego z dwóch stron. Skany te wgrywa się bezpośrednio w swoim panelu klienta, a dzięki odpowiednim zabezpieczeniom nie musisz obawiać się, że trafią one w niepowołane ręce.

Big Infomonitor musi mieć trochę czasu na zweryfikowanie twojego dowodu i podanych przez ciebie danych. Kiedy proces ten zakończy się pozytywnie, zostaniesz o tym powiadomiony mailowo.

Od tego momentu twoje konto w BIG Infomonitor stanie się aktywne, a ty będziesz mógł zamówić raport dotyczący twoich zaległości finansowych. Dokument ten możesz pobrać bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Jeśli potrzebujesz takiego raportu częściej, każdorazowo będziesz musiał zapłacić za jego stworzenie 6,50 zł.

biginfomonitor

Kiedy twoje dane trafią do BIG Infomonitor?

Nie wszystkie informacje o twoim zadłużeniu trafią od razu do BIG Infomonitor. Aby w ogóle tak się stało muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • twój dług musi wynosić min. 200 zł
  • musisz spóźniać się ze spłatą min. 30 dni
  • minęło 14 dni od momentu, kiedy wierzyciel poinformował cię o zamiarze wpisania cię do bazy BIG Infomonitor

Tego typu wpisy mogą utrudnić ci wzięcie kredytu, zaciągnięcie pożyczki, a nawet zakupy na raty. Inaczej mówiąc, bardzo komplikują życie. Dlatego jeśli tylko raport z BIG Infomonitor wykaże, że masz jakiś przeterminowany dług, postaraj się jak najszybciej coś z nim zrobić.

Czy można pozbyć się historii z Big Infomonitor?

Jedynym sposobem na wykreślenie swoich danych z bazy BIG Infomonitor jest spłacenie całego długu. Kiedy tego dokonasz, twój wierzyciel ma 14 dni na poinformowanie rejestru o uregulowaniu zobowiązania. Jeśli tego nie zrobi może zostać obciążony grzywną w wysokości 30 tys. zł. Monitorując siebie w BIG Infomonitor z łatwością sprawdzisz, czy wywiązał się on ze swojego obowiązku, a negatywne wpisy na twój temat zostały usunięte.

Big Infomonitor a chwilówki

Firmy pozabankowe często sięgają do bazy BIG Infomonitor. Najczęściej robią te instytucje, które nie współpracują z BIK. Jeśli jednak korzystają z BIG Infomonitor, mogą czerpać dane także z Biura Informacji Kredytowej (jak już wspomnieliśmy, BIK i BIG Infomonitor wymieniają się informacjami).

Oczywiście, to że pożyczkodawca sprawdza BIK Infomonitor nie oznacza automatycznie, że dostaje on dane także z BIK. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki pakiet usług wykupiła dana firma pozabankowa. W wersji podstawowej, pożyczkodawca dostaje informacje wyłącznie z BIG Infomonitor. Pakiet rozszerzony zawiera natomiast także wiadomości przekazane przez Biuro Informacji Kredytowej.

A jak sprawdzić jaki pakiet posiada pożyczkodawca? Firmy pozabankowe raczej nie chcą ujawniać takich informacji. W naszej porównywarce znajdziesz jednak oferty pożyczek, które nie korzystają z danych z BIK w żaden z możliwych sposobów. Wystarczy, że klikniesz w poniższy link:

Ranking pożyczek bez BIK

Chcesz sprawdzić siebie w innych rejestrach? Zobacz jak to zrobić!

Sprawdź, czy jesteś w BIK

Sprawdź, czy jesteś w KRD

Sprawdź, czy jesteś w BIG ERIF

(ks)

 

Ocena: 3.95 (192 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments