Kiedy pożyczkobiorca spóźnia się ze spłatą pożyczki, jego dane mogą trawić do kilku baz dłużników, z którymi współpracuje wybrana przez niego firma pożyczkowa. Na łamach naszego serwisu omówiliśmy już takie rejestry jak BIK, BIG Erif czy KRD. Dzisiaj pora na ostatni z nich czyli Big Infomonitor.
Kontrola zdolności kredytowej klienta to wymóg Ustawy o kredycie konsumenckim wedle której powinny działać wszystkie firmy pozabankowe. Pożyczkodawcy nie muszą jednak sprawdzać każdej z dostępnych baz dłużników. Same mogą wybrać instytucje, z którymi będą współpracować. Jedną z nich jest właśnie BIG Infomonitor.
Big Infomonitor – co to za rejestr?
Zgodnie z Ustawą o BIG z dn. 9.04.2010 roku, BIG Infomonitor jest podmiotem, który gromadzi, przechowuje oraz udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Jest to jedyna instytucja, która umożliwia także dostęp do danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej czy Związek Banków Polskich.

Wpisu dłużnika do BIG Infomonitor mogą dokonać banki, firmy pożyczkowe, przedsiębiorcy, instytucje państwowe, a także klienci indywidualni. Jednocześnie, rejestr ten umożliwia złożenie zapytania o historię finansową danego podmiotu. W tym aspekcie występują jednak pewne ograniczenia. Osoba prywatna nie może bowiem złożyć zapytania o historię finansową innego klienta indywidualnego. Może ona jedynie sprawdzić np. jakieś przedsiębiorstwo, a także zamówić raport na swój temat i monitorować jakie informacje zgromadził o niej BIG. Takie działanie daje wstępne rozeznanie na temat zaległości finansowych i pozwala szybko zareagować, gdy dane klienta trafią do rejestru np. wskutek próby wyłudzenia pożyczki bądź pomyłki wierzyciela.
Każdy kto chce współpracować z BIG Infomonitor i dopisywać dłużników, musi najpierw zawrzeć z tym rejestrem stosowną umowę określającą zakres świadczonych usług. Jeżeli natomiast potrzebujesz skontrolować co ten rejestr wie o tobie, wystarczy trwająca kilka minut rejestracja online.
Konto w BIG Infomonitor czyli jak sprawdzić swoją historię kredytową?
Aby sprawdzić jakie informacje posiada o tobie BIG Infomonitor wystarczy wejść na stronę system.big.pl i założyć konto na swoje nazwisko. Następnie konieczne będzie potwierdzenie założenia profilu w BIG Infomonitor (mail z linkiem weryfikacyjnym) i podanie danych osobowych. System poprosi cię także o przeskanowanie dowodu osobistego z dwóch stron. Skany te wgrywa się bezpośrednio w swoim panelu klienta, a dzięki odpowiednim zabezpieczeniom nie musisz obawiać się, że trafią one w niepowołane ręce.
Big Infomonitor musi mieć trochę czasu na zweryfikowanie twojego dowodu i podanych przez ciebie danych. Kiedy proces ten zakończy się pozytywnie, zostaniesz o tym powiadomiony mailowo.
Od tego momentu twoje konto w BIG Infomonitor stanie się aktywne, a ty będziesz mógł zamówić raport dotyczący twoich zaległości finansowych. Dokument ten możesz pobrać bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Jeśli potrzebujesz takiego raportu częściej, każdorazowo będziesz musiał zapłacić za jego stworzenie 6,50 zł.
Kiedy twoje dane trafią do BIG Infomonitor?
Nie wszystkie informacje o twoim zadłużeniu trafią od razu do BIG Infomonitor. Aby w ogóle tak się stało muszą zostać spełnione następujące warunki:
- twój dług musi wynosić min. 200 zł
- musisz spóźniać się ze spłatą min. 30 dni
- minęło 14 dni od momentu, kiedy wierzyciel poinformował cię o zamiarze wpisania cię do bazy BIG Infomonitor
Tego typu wpisy mogą utrudnić ci wzięcie kredytu, zaciągnięcie pożyczki, a nawet zakupy na raty. Inaczej mówiąc, bardzo komplikują życie. Dlatego jeśli tylko raport z BIG Infomonitor wykaże, że masz jakiś przeterminowany dług, postaraj się jak najszybciej coś z nim zrobić.
Czy można pozbyć się historii z Big Infomonitor?
Jedynym sposobem na wykreślenie swoich danych z bazy BIG Infomonitor jest spłacenie całego długu. Kiedy tego dokonasz, twój wierzyciel ma 14 dni na poinformowanie rejestru o uregulowaniu zobowiązania. Jeśli tego nie zrobi może zostać obciążony grzywną w wysokości 30 tys. zł. Monitorując siebie w BIG Infomonitor z łatwością sprawdzisz, czy wywiązał się on ze swojego obowiązku, a negatywne wpisy na twój temat zostały usunięte.
Big Infomonitor a chwilówki
Firmy pozabankowe często sięgają do bazy BIG Infomonitor. Najczęściej robią te instytucje, które nie współpracują z BIK. Jeśli jednak korzystają z BIG Infomonitor, mogą czerpać dane także z Biura Informacji Kredytowej (jak już wspomnieliśmy, BIK i BIG Infomonitor wymieniają się informacjami).
Oczywiście, to że pożyczkodawca sprawdza BIK Infomonitor nie oznacza automatycznie, że dostaje on dane także z BIK. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki pakiet usług wykupiła dana firma pozabankowa. W wersji podstawowej, pożyczkodawca dostaje informacje wyłącznie z BIG Infomonitor. Pakiet rozszerzony zawiera natomiast także wiadomości przekazane przez Biuro Informacji Kredytowej.
A jak sprawdzić jaki pakiet posiada pożyczkodawca? Firmy pozabankowe raczej nie chcą ujawniać takich informacji. W naszej porównywarce znajdziesz jednak oferty pożyczek, które nie korzystają z danych z BIK w żaden z możliwych sposobów. Wystarczy, że klikniesz w poniższy link:
Chcesz sprawdzić siebie w innych rejestrach? Zobacz jak to zrobić!
Sprawdź, czy jesteś w BIG ERIF
(ks)