star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak oszczędnie żyć? 4 kroki do większej gotówki

Jak oszczędnie żyć?

Nie zarabiasz za wiele, wydatków zamiast ubywać, to przybywa, podobnie jak marzeń i celów na Twojej prywatnej finansowej liście. Nie ma dnia, żebyś nie zadał sobie pytania „jak oszczędnie żyć?”. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę. Może dzięki tym radom nie znajdziesz się na liście 100, a nawet 1000 najbogatszych Polaków, ale może wreszcie odłożysz tyle, by zacząć realizować swoje plany i przestać wreszcie funkcjonować od pierwszego do pierwszego.

Oszczędne życie wielu osobom kojarzy się z mnisim ubóstwem, odmawianiem sobie każdej przyjemności i odkładaniu każdej zarobionej złotówki. Nic bardziej mylnego, można być oszczędnym, nie rezygnując z drobnych przyjemności i cieszyć się życiem. Nie wierzycie? No to popatrzcie na to.

1.  Planowanie kluczem do sukcesu

Jak oszczędnie żyć? PodpowiadamyKażdy, absolutnie każdy, oszczędzający powie to samo: nigdy nie odłożysz ani grosza, jeśli najpierw nie zaplanujesz swoich wydatków. Stworzenie planu budżetu domowego nie jest żadnym problemem: można znaleźć propozycje takich planów w internecie.

  • Poukładaj swoje wydatki, rozpisz, ile musisz pieniędzy wydać na rachunki, codzienne utrzymanie, dojazd do pracy i na rozrywkę.
  • Określ kwotę, jaką chcesz odkładać i przelewaj ją na konto oszczędnościowe.
  • Umów się sam z sobą, że nadwyżkę w budżecie będziesz przeznaczał na jeden wymarzony cel: np. na nowy samochód czy na wakacje w tropikach.

Zobaczysz, jak łatwiej i oszczędniej będzie Ci się żyło, jeśli zaczniesz planować i kontrolować swoje finanse.

2. Oszczędzaj tak, jak Ci wygodnie

Nikt nie narzuca Ci, w jaki sposób masz oszczędzać – sam zadecyduj, jaka forma odkładania pieniędzy Ci odpowiada.

  • Nie ma znaczenia, czy wybierzesz konto oszczędnościowe, automatyczne oszczędzanie, lokatę, akcje, inwestowanie czy składanie pieniędzy do świnki skarbonki. Ważne, żebyś to w ogóle robił i robił to systematycznie.

A jeśli wciąż nie znalazłeś najlepszej metody na oszczędzanie pieniędzy, to koniecznie zapoznaj się z naszymi sposobami na odkładanie gotówki.

3. Nie oszczędzaj na wszystkim

Warto wyrabiać w sobie nawyki, które pomogą nam zmniejszyć wydatki i zaoszczędzić więcej pieniędzy, np. podczas zakupów, płacenia rachunków czy planowania wakacji. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę i szukać oszczędności, tam gdzie nie warto tego robić.

  • Drobne przyjemności, jak wyjście do kina czy ze znajomymi na miasto od czasu do czasu nie przeszkodzą nam w odkładaniu na wymarzone wakacje, a rezygnacja z nich może wręcz spowodować skutek odwrotny do zamierzonego.
  • Jazda na drugi koniec miasta w celu kupienia masła 20 groszy taniej niż w swoim osiedlowym markecie też nie jestem dobrym pomysłem. Korzystajmy z promocji zatem i oszczędzajmy, ale z umiarem i zdroworozsądkowym podejściem.

4. Rozsądnie wydawaj i mądrze pożyczaj

Eksperci w oszczędzaniu pieniędzy i zarządzania własnym budżetem domowym radzą, żeby robić listy codziennych zakupRadzimy, jak oszczędnie żyćów – wtedy unikniemy niepotrzebnych wydatków. Każdy większy i kosztowniejszy zakup warto przemyśleć.

  • Dobrym pomysłem będzie korzystanie z różnych rabatów, kodów promocyjnych, okazji i porównywarek cen.

A co z pożyczaniem gotówki? To naturalne, że jeśli chcemy oszczędzać, to lepiej nie robić sobie niepotrzebnych długów.

  • Są jednak sytuacje, w których nie mamy innego wyjścia – wówczas warto znaleźć najlepszą ofertę, np. zakup na raty 0% czy darmową chwilówkę. Wtedy pożyczamy, ale nie generujemy sobie dodatkowych kosztów w postaci prowizji, odsetek czy innych opłat. Takie oferty pożyczek znajdziesz np. w następujących firmach:

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%

I oczywiście – zawsze oddawajmy zobowiązania w terminie, jeśli nie chcemy wpaść w tarapaty finansowe.

Jak oszczędnie żyć? Finanse pod kontrolą

Można odkładać pieniądze i cieszyć się życiem. Oszczędzanie nie równa się życiu w mnisim ubóstwie. Planuj, kontroluj stan swoich finansów, korzystaj z okazji, odkładaj gotówkę na tysiąc różnych sposobów, ale nie wpędź się w manie oszczędzania.

Ocena: 4.09 (1169 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments