star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak inwestować oszczędności? 7 rad dla początkujących

Jak inwestować oszczędności? 7 rad dla początkujących

Udało Ci się zaoszczędzić niewielką sumkę. Może w tym miesiącu wydałeś mniej albo zamiast pożyczki z odsetkami wziąłeś szybką chwilówkę za 0 zł. Tak czy owak – w Twoim portfelu pojawiło się trochę nadprogramowej gotówki. Podpowiadamy, jak zainwestować niewielkie pieniądze.

To, z której metody inwestowania skorzystasz, w dużej mierze zależy od tego, ile masz luźnych środków, czy interesuje Cię duży zysk, a także w jakim terminie chciałbyś zarobić. Warto uświadomić sobie też stopień ryzyka – jedne sposoby inwestowania są w 100% bezpiecznie, w przypadku innych istnieje mniejsze lub większe ryzyko utraty środków. W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania, można podjąć adekwatną do swoich możliwości decyzję.

1. Konto oszczędnościowe – na dobry początek

Od czegoś trzeba zacząć, znamy dobrze ludowe przysłowia typu „grosz do grosza…”. Jeśli nie mamy zbyt wiele środków do zainwestowania, to najrozsądniejszą decyzją będzie odłożenie ich na koncie oszczędnościowym. Nie są to wysokooprocentowane rachunki, zysk jest raczej znikomy, ale przynajmniej nie wydamy tej drobnej sumy, którą już mamy. Stopniowo, każdego miesiąca możemy odkładać niewielkie kwoty, a gdy uda nam się zgromadzić całkiem  wysoki kapitał, można pomyśleć o innym sposobie zainwestowania. Konto oszczędnościowe jest dodatkiem do rachunku osobistego, warto sprawdzić w naszym rankingu kont bankowych, które aktualnie jest najkorzystniej oprocentowane.

2. Lokata terminowa – pierwszy level w inwestowaniu

Lokata terminowa to produkt bankowy, który pozwala zarabiać na swoich oszczędnościach, a jednocześnie nie wymaga dużego kapitału i nie jest ryzykownym przedsięwzięciem. Oprocentowanie zależy w dużej mierze od banku, może być stałe (takie same w całym czasie trwania umowy) lub zmienne (może się zmieniać w trakcie umowy).  Aktualnie lokaty oprocentowane są od 2 do 5%. Wyróżnia się lokaty krótkoterminowe (zawierLokata terminowaane na okres do 2 miesięcy), kwartalne (od 3 do 5 miesięcy), średnioterminowe  (zawierane na okres od 6 do 11 miesięcy) oraz długoterminowe (trwają od roku nawet do dwóch lat). W trakcie czasu trwania umowy nie można wypłacać środków – można je wyjąć wraz z odsetkami dopiero w monecie zakończenia lokaty.  Inwestować w lokatę można nawet małe sumy – od 100 zł wzwyż. Lokaty można łatwo i szybko porównać i ocenić pod kątem atrakcyjności zysków – np. w naszym rankingu lokat bankowych.

3. Obligacje – podnosimy poprzeczkę w inwestowaniu

Co jednak, gdy lokata przestaje nam wystarczać i nie przynosi oczekiwanych zysków? Można spróbować inwestycji swoich środków w obligacje, zwane papierami dłużnymi. Są to papiery wartościowe, których zakup uprawnia posiadacza do otrzymywania stałego dochodu w formie odsetek od pożyczonego kapitału oraz zwrotu tego kapitału w określonych z góry terminach. Obligacje dzielą się na skarbowe (spółek Skarbu Państwa) oraz korporacyjne (prywatnych przedsiębiorstw). To dość bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy, chronią też przed inflacją – zwłaszcza, jeśli mowa o obligacjach skarbowych.

4. Fundusze inwestycyjne – łatwy sposób zarabiania

Nie trzeba być maklerem giełdowym ani znać się na rynkach, akcjach i obligacjach, by inwestować i dobrze zarabiać. Wystarczy wykupić jednostki funduszy inwestycyjnych. Takie są oferowane przez banki , można je zakupić online, wydając odpowiednią dyspozycję z konta osobistego lub w placówce. Jednostki funduszy inwestycyjnych są dostępne także w ramach kont emerytalnych. W jednym funduszu inwestycyjnym  można mieć papiery wartościowe każdego rodzaju, ze wszystkich rejonów świata. Mają one mniejszy stopień ryzyka – ponieważ jest ono uśrednione, inwestycje się w pakiet kilkunastu akcji czy obligacji, co jest znacznie bezpieczniejsze. Dostępnych jest kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych – akcyjne, obligacyjne, hybrydowe (mieszane).

5. Giełda Papierów Wartościowych – inwestowanie dla zaawansowanych

Jeśli zależy nam na naprawdę wysokich zyskach, to można pomyśleć o inwestycji w Giełdę Papierów Wartościowych. Nie można tego robić bez odpowiedniego przygotowania – w innym razie można sporo stracić, a nie zarobić. Wymagana jest wiedza na temat grania na giełdzie. Inwestować można w akcje polskich firm notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Aby móc zarabiać na inwestowaniu w akcje, należy założyć rachunek inwestycyjny, zwany również brokerskim lub maklerskim, można to zrobić online. Granie na giełdzie jest już naprawdę poziomem dla zaawansowanych, posiadających odpowiedni kapitał oraz wiedzę ekonomiczną.

6. Kontrolowanie swoich wydatków – inwestycja bez ryzyka

To najprostszy z wszystkich podanych sposób. Ktoś może nawet patrzyć na ten punkt z pewnym niedowierzaniem. Bo jak można zarabiać, tylko i wyłącznie mKontrolowanie swoich wydatkówonitorując swoje wydatki? Okazuje się, że można. Wystarczy przyjrzeć się swoim dochodom, rachunkom oraz innym opłatom. Może się okazać, że posiadamy kartę, z której nie korzystamy, a za którą co miesiąc płacimy 10 zł, albo mamy programy których w ogóle nie oglądamy, a płacimy za duży pakiet abonamentowy…. Są też wydatki, których dzięki ustalaniu budżetu domowego możemy uniknąć. Grosz do grosza, złotówka do złotówki i mamy całkiem pokaźną sumkę do inwestowania w jeden z pięciu powyższych sposobów.

7. Inwestycja w siebie – najlepsza metoda na zarabianie

Wcale nie trzeba inwestować w akcje, obligacje, fundusze, by zaoszczędzić pieniądze. Można po prostu zadbać o siebie. Można wybrać się na kursy, dzięki którym podniesiemy swoje kwalifikacje, a w efekcie znajdziemy lepszą pracę. Można rozwijać swoje pasje, inwestować w nie i na nich zarabiać, np. sprzedając rękodzieło online, zakładając bloga czy oferując kursy i szkolenia. Albo po prostu sprawić sobie coś, o czym się marzy – to także inwestycja w swoje zdrowie, samopoczucie. Dobrym pomysłem będzie zakup specjalistycznej literatury z zakresu finansów i nabycie wiedzy o inwestowaniu pieniędzy. Zmiany zaczyna się od siebie, także te dotyczące inwestowania i zarabiania.

Inwestuj, zarabiaj, wydawaj

Skoro już wiemy, skąd wziąć pieniądze, jak zainwestować oszczędności, to nie pozostaje nic innego, jak wcielić słowa w czyn. A za jakiś czas będzie można się cieszyć żywą gotówką, którą można przeznaczyć na dalsze inwestycje albo spełnianie swoich zachcianek – w końcu, kto bogatemu zabroni?

Ocena: 3.94 (126 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ekonomiczny-wojownik.pl

inwestycja w siebie jest dobra, ale trzeba mieć szczęście, poza tym trzeba pracować. Dobrze jak się pracuje z pasją, wtedy to ma sens