star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Jak działa karta Revolut?

kobieta, która płaci telefonem

W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej nowych form płatności, wypierając tym samym starsze rozwiązania. Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań jest karta Revolut, pozwalająca na szybkie i wygodne płatności we wszystkich najpopularniejszych walutach świata i co najważniejsze: bez jakichkolwiek prowizji i spreadów. Dowiedz się, jak działa karta Revolut i czy warto z niej korzystać.

Revolut to brytyjski fintech (czyli firma działająca w branży finansowej i technologicznej), powstały kilka lat temu. Choć firma zaczynała od zera, to rozwija się w zawrotnym tempie – można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się start-upów na świecie. Tylko w samej Polsce z jego usług korzysta kilkaset tysięcy osób, a w całej Europie kilka milionów. Swoim klientom udostępnia szereg usług i produktów, w tym konto mobilne będące czymś w rodzaju kantora walutowego oraz wielowalutową kartę płatniczą.

Revolut – co to takiego?

Revolut to połączenie kilku produktów i usług, w tym konta online obsługiwanego poprzez aplikację mobilną, na którym można przechowywać i wymieniać po międzybankowym kursie wymiany (a więc bez opłat i innych kosztów) aż 29 walut, w tym dolary amerykańskie, funty brytyjskie, franki szwajcarskie, euro i oczywiście złoty polski. Lista wszystkich walut dostępna jest na stronie internetowej spółki (www.revolut.com). Każda waluta przechowywana jest na oddzielnym subkoncie, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – w sumie możemy mieć więc 29 subkont, np. jedno na złotówki, drugie na dolary, a trzecie na euro i tak dalej. Konto pozwala także na bezpłatne przelewy krajowe i międzynarodowe.

Revolut to także karta płatnicza, za pomocą której można dokonywać płatności w ponad 150 walutach po kursie międzybankowym, bez prowizji i spreadów – praktycznie na całym świecie. Karta umożliwia także darmowe wypłaty z bankomatów, jednak nie wszystkich i tylko do pewnej kwoty – obecnie jest to 800 zł miesięcznie.

Ile to kosztuje? Revolut w podstawowej wersji (Standard) jest bezpłatny. Dostępne są jednak także dwie wersje płatne (Premium i Metal), które poszerzone zostały o dodatkowe funkcje – kosztują odpowiednio 30 i 50 zł miesięcznie. Dla większości osób w zupełności wystarczy jednak wersja darmowa.

Jak założyć konto w Revolut?

Otwarcie konta w Revolut zajmuje właściwie tylko kilka minut i można to zrobić bezpośrednio z telefonu, a właściwie wyłącznie z telefonu.

Aby móc założyć konto najpierw trzeba pobrać aplikację Revolut na swojego smartfona – dostępna jest na systemy Android (w sklepie Google Play) i iOS (w sklepie App Store). Kolejny krok to wstępne skonfigurowanie aplikacji (w tym ustalenie hasła) oraz rejestracja. Podczas rejestracji trzeba podać swoje dane osobowe i kontaktowe, w tym numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz aktualny adres.

Po zakończeniu konfiguracji i rejestracji można już używać aplikacji, jednak, aby w pełni korzystać z jej możliwości należy jeszcze zweryfikować swoją tożsamość – wystarczy za pomocą aplikacji wykonać zdjęcie dowodu osobistego (lub paszportu), a następnie zrobić sobie selfie (czyli zdjęcie twarzy). W ciągu maksymalnie kilku godzin konto powinno zostać zweryfikowane.

Należy wiedzieć, że Revolut posiada europejską licencję bankową, także podanie danych osobowych i wysłanie zdjęć dokumentu tożsamości jest w pełni bezpieczne. Warto tutaj zaznaczyć, że konieczność weryfikacji tożsamości narzucają na Revolut przepisy prawa.

Karta Revolut – jak ją zdobyć?

Wyrobienie karty Revolut jest szybkie i bardzo proste, a obecnie  także całkowicie bezpłatne. Można to zrobić przez aplikację, która pozwala na wyrobienie dwóch rodzajów kart: wirtualnej i fizycznej, czyli klasycznej karty płatniczej, wyposażonej w pasek magnetyczny i chip oraz posiadającej funkcję płatności zbliżeniowych – o ile z karty wirtualnej możemy korzystać niemal od razu, to na kartę fizyczną przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka dni (aż dostarczy ją do nas kurier).

Do czego można wykorzystać kartę Revolut?

  • Zarówno kartę wirtualną, jak i fizyczną można wykorzystać np. do płatności w sklepach internetowych, także zagranicznych i w obcych walutach. W odróżnieniu od klasycznych kart płatniczych i innych metod płatności, przewalutowanie następuje po międzybankowym kursie wymiany, bez jakichkolwiek prowizji i spreadów.
  • Kartę fizyczną można wykorzystać także do wypłat gotówki z bankomatów oraz płatności w tradycyjnych sklepach i innych obiektach wyposażonych w terminal płatniczy, na całym świecie – działa tak, jak każda inna karta płatnicza, tyle, że za przewalutowanie nie pobierane są żadne opłaty.

Warto wiedzieć, że Revolut jest kartą przedpłaconą, co oznacza, że można nią płacić jedynie do kwoty, która w momencie płatności znajduje się na rachunku. Przykładowo: jeśli na koncie Revolut mamy 1000 zł, to możemy nią płacić tylko do tej kwoty lub jej odpowiednika w innej walucie. Jeśli planujemy wydać więcej, to wystarczy, że „doładujmy” konto określoną kwotą – jest to bardzo proste i szybkie, np. przy pomocy podpiętej do aplikacji karty innego banku zajmuje to dosłownie kilka sekund.

Jak wymieniać waluty w Revolut?

Aby w Revolut móc wymieniać waluty, najpierw trzeba „doładować” konto dowolną kwotą, co można zrobić za pomocą przelewu, karty płatniczej lub dzięki Apple Pay czy Google Pay.

  • Mając środki na rachunku można je wymieniać na inne waluty (w sumie na 29 różnych walut) lub nie robić nic i pozwolić aplikacji na automatyczne przewalutowania przy każdej płatności (w tym przypadku obsługiwanych jest ponad 150 walut!) – na ogół nie ma większego znaczenia, jaką metodę wybierzemy.
  • Za wymianę walut Revolut nie pobiera żadnych opłat – wymiana realizowana jest po międzybankowym kursie wymiany, najniższym, jaki jest możliwy.

Warto zaznaczyć, że w podstawowej, darmowej wersji Revolut ma kilka ograniczeń.

  • Bezpłatna jest wymiana walut do kwoty 20 tys. zł miesięcznie, powyżej tej kwoty występuje prowizja w wysokości 0,5 proc. – limit jest jednak na tak wysokim poziomie, że większość osób nie musi się nim przejmować.
  • Ponadto, jeśli wymiana walut następuje podczas weekendu, to realizowana jest po kursie powiększonym o 0,5 proc. marży – można jej uniknąć wymieniając walutę przed weekendem i przechowując ją na koncie (przypominamy, że aplikacja pozwala na przechowywanie aż 29 walut).

Czy warto korzystać z Revolut?

  • Revolut jest świetnym narzędziem zarówno do wymiany walut, jak i płatności w obcych walutach.
  • Jest bezpieczniejszy, szybszy i wygodniejszy od innych sposobów płatności, a przede wszystkim bardziej opłacalny – wymiana walut następuje bowiem po międzybankowym kursie wymiany, a więc najniższym z możliwych, bez prowizji i spreadów czy jakichkolwiek innych opłat (do określonych limitów).
  • Do zalet Revolut należy też zaliczyć obsługę bardzo dużej ilości walut. W aplikacji można wymieniać i przechowywać aż 29 walut, a w przypadku automatycznych przewalutowań obsługiwanych jest ponad 150 walut! Warto też zaznaczyć, że aplikacja jest wyjątkowo funkcjonalna i łatwa w obsłudze, a wszelkie transakcje błyskawiczne.
  • Do minusów Revolut można zaliczyć limity kwotowe w podstawowej wersji (np. przy wymianie walut lub wypłatach z bankomatów), na ogół są jednak na tak wysokim poziomie, że dla większości osób są nieodczuwalne.(mcz)
Ocena: 4.00 (27 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments