Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Jak działa system płatności Google Pay?

Telefon już dawno przestał być narzędziem, które służy tylko do dzwonienia czy wysyłania SMSów. Aktualne możliwości są znacznie szersze: aparat fotograficzny, centrum rozrywki, narzędzie pracy a także wirtualny portfel. System płatności Google Pay zapewnia bezpieczne i łatwe w realizacji płatności mobilne m.in. smartfonem.

Według danych zebranych przez serwis o nowoczesnych technologiach mających zastosowanie w finansach: Cassless, w IV kwartale 2020 r. liczba kart dodanych do różnego rodzaju mobilnych płatności zbliżeniowych wzrosła o około 330 tys. sztuk. Łącznie na koniec ubiegłego roku było to ponad 4,7 mln kart. Na podium, jeśli chodzi o największą liczbę kart dodanych do zbliżeniowych płatności mobilnych, w IV kwartale minionego roku był Bank Santander (882 tys. sztuk), na drugim miejscu uplasował się Bank Millennium (780,3 tys. sztuk), a na trzecim miejscu mBank (777,7 tys. sztuk). Tuż za nimi są ING Bank Śląski i PKO BP – oba banki mają ponad 500 tys. kart. Wśród oferowanych przez instytucje finansowe systemów zbliżeniowych płatności mobilnych, do najbardziej popularnych należą Apple Pay – wykorzystywane przez posiadaczy smartfonów z systemem IOS oraz Google Pay – dla użytkowników smartfonów z systemem Android.

Jak działa Google Pay?

Google Pay to aplikacja na smartfony, smartwatche lub inne urządzenia z systemem Android, która zapewnia możliwość płacenia zbliżeniowo w sklepach i innych punktach stacjonarnych a także online i w wybranych aplikacjach np. za zamówioną taksówkę czy obiad z dowozem do domu.

Jak płacić telefonem? Realizacja płatności jest możliwa w sklepie czy innym miejscu z terminalem, który akceptuje karty zbliżeniowe. Zasada działania jest podobna do użycia klasycznej karty płatniczej. Wystarczy (zamiast karty) przyłożyć odblokowane urządzenie do terminala płatniczego. Nie trzeba nawet włączać aplikacji. Środki zostaną pobrane z karty płatniczej, która jest ustawiona jako domyślna. Jeśli przy określonej transakcji chcemy użyć karty innej niż domyślna, wówczas należy po odblokowaniu telefonu uruchomić aplikację Google Pay i wybrać kartę właściwą dla realizowanej płatności. Po zakończeniu płatności na ekranie urządzenia pojawi się komunikat potwierdzający jej wykonanie z kwotą i adresatem przelewu. Cała operacja trwa kilka sekund.

Bankowa karta fizyczna i jej wirtualny odpowiednik w Google Pay działają równolegle. Oznacza to, że można wybrać czy w danym momencie chcemy zrealizować płatność przy pomocy smartfona czy tradycyjnej karty plastikowej.

Oprócz bankowych kart debetowych czy kredytowych Google Pay daje jeszcze więcej możliwości. Wirtualny portfel można uzupełnić także m.in. o karty Sodexo, Revoluta, Monese, karty podarunkowe Empiku lub inne karty lojalnościowe. Wszystko w jednym miejscu bez konieczności noszenia plastiku ze sobą.

Co trzeba posiadać, żeby korzystać z Google Pay?

Do korzystania ze zbliżeniowych płatności mobilnych dzięki aplikacji Google Pay potrzebne będą:

  • smartfon z systemem Android w wersji Lollipop (5.0) lub nowszej,
  • NFC czyli bezprzewodowa technologia, która umożliwia bezstykową transmisję danych na niewielką odległość,
  • aplikacja Google Pay – pobrana ze sklepu Google Play i zainstalowana na urządzeniu,
  • aktywna karta debetowa lub kredytowa dodana do aplikacji.

Choć korzystanie z aplikacji Google Pay jest coraz bardziej popularne a do tego wygodne i proste, to jednak do decyzji banku należy określenie czy i która karta będzie działać z tym systemem płatności mobilnych. Bank może ograniczyć możliwość korzystania z Google Pay np. tylko do kart zbliżeniowych lub tylko do tych o określonych numerach.

Google Pay w smartwatchu i smartfonie – porównanie

Płatności zbliżeniowe w punktach stacjonarnych umożliwiają nie tylko smartfony, ale także niektóre smartwatche. Poniżej wskazujemy podstawowe podobieństwa i różnice w zakresie wykorzystywania tych urządzeń do realizacji płatności zbliżeniowych przy użyciu aplikacji Google Pay.

[table “99” not found /]

Które banki oferują Google Pay?

Warto zaznaczyć, że nie każda aplikacja dostępna dla Androida w sklepie Google Play będzie działać również na smartwatchu z systemem Wear OS. Nie wszyscy producenci smartwatchy oferują możliwość płatności zbliżeniowych, a jeśli już to nie zawsze będzie to aplikacja Google Pay. Rozwiązań dostępnych na rynku jest kilka np. Garmin Pay, Apple Pay czy Fitbit Pay.

Możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych przy pomocy aplikacji Google Pay oferują:

Czy korzystanie z Google Pay jest bezpieczne?

Bez względu na sposób realizacji płatności liczy się bezpieczeństwo danego rozwiązania. Google Pay dba o bezpieczeństwo danych karty dodanej do aplikacji na kilku poziomach.

Po pierwsze dane karty są szyfrowane. Po drugie VAN czyli numer konta wirtualnego tworzony po dodaniu karty do aplikacji, nie jest tożsamy z faktycznym numerem konta bankowego czy karty. Odbiorcy płatności udostępniany jest właśnie numer VAN, a właściwe dane konta bankowego nie są ujawniane. Trzeci poziom ochrony dotyczy konieczności odblokowania telefonu dla wykonania transakcji. Dla bezpieczeństwa, w przypadku wyłączenia blokady ekranu, Google Pay usunie numer konta wirtualnego z urządzenia. Konieczność odblokowania ekranu dotyczy większości transakcji, poza niewielkimi wyjątkami przy płatnościach na mniejsze kwoty.

Moduł NFC a płatność w Google Pay

NFC to skrót angielskiej nazwy Near Field Communication. NFC oznacza bezdotykową i bezprzewodową technologię komunikacyjną, która wykorzystując fale radiowe, umożliwia udostępnianie informacji cyfrowych i ich przesyłanie na niewielką odległość (około 20 cm).

Moduł NFC jest wykorzystywany np. w smartfonach do realizacji płatności zbliżeniowych.

Realizacja mobilnych płatności zbliżeniowych, np. w sklepach stacjonarnych czy punktach usługowych, przy pomocy aplikacji Google Pay bez modułu NFC będzie niemożliwa. Dostęp do tej technologii nie będzie natomiast potrzebny przy korzystaniu z Google Pay przy płatnościach w internecie czy niektórych aplikacjach.

Jak sprawdzić czy smartfon został wyposażony w moduł NFC? Wystarczy otworzyć ustawienia w telefonie i w pasku wyszukiwania wpisać NFC. Dla działania tej funkcjonalności należy ją uaktywnić i wskazać domyślną aplikację – np. Google Pay.

Jak usunąć kartę z Google Pay?

Zarządzanie kartami za pomocą aplikacji Google Pay jest niezwykle intuicyjne. Aby usunąć kartę z aplikacji należy:

  • standardowo odblokować telefon,
  • otworzyć aplikację klikając na ikonę GPay,
  • wybrać kartę, którą chcemy usunąć i kliknąć na nią,
  • rozwinąć menu z możliwymi do realizacji opcjami do wyboru i kliknąć “usuń”.

Opinie o Google Pay

Jak każda aplikacja, również Google Pay ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. W sklepie Google Play zebrała już ponad 1 mln opinii (przy łącznej liczbie pobrań przekraczającej 100 mln). Aktualna ocena aplikacji jest na poziomie 3,9. Pozytywy dotyczą m.in. przydatności, bezpieczeństwa, łatwości obsługi i szybkości działania. Negatywne opinie pojawiają się najczęściej przy okazji aktualizacji, kiedy nie wszystkie funkcjonalności działają poprawnie. Zastrzeżenia budzą także możliwość realizacji płatności nieodblokowanym telefonem, “znikania” dodanych kart płatniczych, czy braku możliwości dodania kart niektórych banków – ale to już od decyzji instytucji finansowej zależy, czy taką możliwość udostępnia swojemu klientowi. Choć warto wziąć pod uwagę opinie innych w zakresie korzystania z aplikacji Google Pay, to jednak chyba najlepiej wyrobić sobie zdanie samodzielnie, instalując ją na swoim smartfonie.

Źródła:

https://support.google.com/pay/answer/7352136

https://support.google.com/googleplay/answer/4646404?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=pl

https://www.cashless.pl/9548-ile-osob-korzysta-w-polsce-z-apple-pay-google-pay

https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-smartwatch-z-nfc-zegarki-ktorymi-mozna-placic/

Podsumowanie

  1. Google Pay to prosta w obsłudze aplikacja, która zapewnia coraz szersze możliwości korzystania.
  2. Jest wygodną alternatywą dla portfela pełnego kart płatniczych czy lojalnościowych i do tego zdecydowanie bezpieczniejszą opcją.
  3. Smartfon czy smartwatch z aplikacją Google Pay, który zabieramy ze sobą praktycznie wszędzie, bez problemu sprawdzą się jako wirtualny portfel z pełnym dostępem do historii realizowanych transakcji.
PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sara
Sara
2 miesięcy temu

Ja nigdy nie zapłacę telefonem a mam 20 lat