star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Pinem i kodem, czyli jak chronić nasze karty płatnicze

Pinem i kodem, czyli jak chronić nasze karty płatnicze

Ilość oszustw bankowych wzrasta w zatrważającym tempie. Jak wynika z raportu NBP, w II półroczu 2015 r. liczba oszustw dokonanych kartami płatniczymi wyniosła 39 tys., a ich wartość opiewa na prawie 8 mln złotych. Najwięcej z nich dotyczyło transakcji przeprowadzanych w internecie oraz uzyskanych na podstawie skradzionych danych. Jak się bronić przed działaniami przestępców? Jak zabezpieczyć swoją kartą płatniczą? Zobacz, co powinieneś wiedzieć, aby Twoje pieniądze były bezpieczne.

Paski, piny i kody – jak zabezpieczone są karty płatnicze?

Warto zacząć od podstaw – każda karta płatnicza ma ten sam kształt i podstawowy wygląd – jest prostokątem o wymiarach 54 mm na 86 mm. Posiada również pasek magnetyczny lub chip, na którym można znaleźć informacje o właścicielu karty (jego imię i nazwisko), nazwę banku wydającego kartę, identyfikator karty, jej datę ważności oraz kod CVV lub CVC konieczny przy wykonywaniu operacji internetowych (unikalny, nigdzie nie archiwizowany, dostępny jedynie na karcie i w systemie informatycznym banku wydającego kartę).

Dzięki tym ostatnim kodom chronione są wrażliwe dane posiadacza karty. Rozróżniane są dwa rodzaje kodów CVV/CVC – CVV/CVC 1 (wykorzystywany przy transakcjach z fizycznym użyciem karty – wyszukiwany i weryfikowany podczas skanowania paska magnetycznego przez terminal) oraz CVV/CVC 2 (używanych do transakcji internetowych, gdzie karta nie jest fizycznie sprawdzana). Kody te razem z PIN-em muszą być bardzo strzeżone, nie wolno ich nigdzie zapisywać ani udostępniać osobom trzecim.

Nowoczesny jak złodziej – jak dzisiaj wygląda kradzież danych z karty?

Współcześni złodzieje są jeszcze bardziej wyrafinowani niż kilkanaście lat temu. Wykradzenie karty i PIN-u jest coraz trudniejsze, bo każdy z nas wie jak ważna jest ochrona tych danych. Dlatego przestępcy idą o krok dalej i chcą nas pokonać technologią.

Kopiuj, kradnij – złodzieje w bankomatach i terminalach

Podczas wypłacania gotówki z bankomatu zupełnie nieświadomie może paść ofiarą kradzieży – wystarczy, że przy otworze na kartę zainstalowano skaner, który z łatwością może skopiować plastik, a malutka kamerka podejrzy wpisywany numer PIN. Jak się przed czymś takimi ochronić? Jednym rozwiązaniem jest ustawienie niskich limitów na karcie i włączenie usługi powiadamiania o wszystkich transakcjach – wtedy będziemy w stanie szybko zareagować i zastrzec kartę. Kopiowanie karty zdarza się także w sklepach czy restauracjach przez nieuczciwych sprzedawców – dlatego trzeba im się bacznie przyglądać oraz nie wolno pozwolić, by przyjmujący naszą płatność oddalił się z kartą. W przypadku takich wyrafinowanych sposobów kradzieży banki zwracają poszkodowanym całość utraconych środków.

Kradzież przez zbliżenie

credit-card-1520400Praktycznie każdy z nas korzysta z funkcji płacenia zbliżeniowego: bo to wygodne, szybkie, bezproblemowe. Wszystko to prawda, ale karta zbliżeniowa może stać się o wiele łatwiejszym łupem dla złodzieja: z dwóch powodów. Po pierwsze, kilka czy nawet kilkanaście transakcji (w zależności od tego, czy zbliżenie działa online czy offline) do kwoty 50 zł można wykonać bez użycia PIN-u, a to oznacza że nawet nie zorientujemy się, że ktoś szaleje po sklepach na nasz koszt. Po drugie: złodzieje są coraz sprytniejsi, nie muszą nam fizycznie wykradać karty – wystarczy że mają telefon z systemem NFC oraz specjalistyczne oprogramowanie pobrane z sieci. Złodziej nie musi się wysilać – chwilę postoi obok nas w autobusie i ukradnie dane z naszej karty spokojnie spoczywającej w torebce. Dochodzi do przechwycenia danych i już złodziej płacąc zbliżeniowe przesyła do terminala sygnał nie ze swojego plastiku, ale z telefonu, w którym zapisały się nasze dane. I nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś korzysta z naszych pieniędzy, także sprzedawcy nie są w stanie tego przechwycić. Jak się ustrzec przed takimi metodami przestępców? Można wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych, można wybrać karty bez chipa albo po prostu owinąć ją folią aluminiową albo zakupić metalizowane etui, co spowoduje że karta nie będzie wysyłała sygnału.

Transakcja online pod szczególnym nadzorem

Ostatnim rodzajem kradzieży danych z karty jest ich wyłudzenie podczas zawierania transakcji internetowych – te przestępstwa zdarzają się coraz częściej. Nieuczciwy sprzedawca prosi o podanie danych z karty nie w momencie zawierania transakcji, a wcześniej. Dzięki poznaniu tych danych może śmiało korzystać z środków dostępnych na koncie. Dlatego nikomu nie udostępniaj numeru karty, kodu CVV/CVC ani jej daty ważności, jeśli nie jest to związane bezpośrednio z przeprowadzaniem transakcji i zgłaszaj każdą próbę wyłudzenia tych informacji. Warto też mieć oddzielną kartę do operacji internetowych, niepowiązaną z głównym kontem.

Ubezpiecz swoją kartę

Dodatkowym zabezpieczeniem karty płatniczej może być jej ubezpieczenie – a jest to coraz częściej oferowana przez banki usługa. Za drobną miesięczną opłatą (zazwyczaj około kilku złotych) w razie kradzieży karty zostaną nam zwrócone utracone środki. Warto zainwestować w takie ubezpieczenie, praktycznie nic nas to nie kosztuje, a zawsze jest to forma dodatkowej ochrony karty płatniczej.

Kradzież albo zgubienie karty bankomatowej – co robić?

Najpierw należy dobrze sprawdzić, czy karta faktycznie przepadła. Jeśli ją zablokujemy, nie będziemy mieli możliwości ponownie jej użyć. Następnie należy natychmiast zgłosić zaginięcie bądź też kradzież karty w oddziale banku, jeśli to niemożliwie to zadzwonić na infolinię – dobrze mieć ten numer zapisany w telefonie. Jest też ogólnopolski numer telefonu, pod którym mcredit-card-1104960ożna zastrzec swoją kartę – + 48 828 828 828.

Ostrożność przede wszystkim!

Karty są zabezpieczone tak, by utrudnić potencjalnym złodziejom skorzystanie z nich i roztrwonienie naszych pieniędzy, mimo to my sami musimy być czujni i strzec karty jak oka w głowie i nie dać się internetowym naciągaczom, chcącym wyłudzić dane. Połączenie bankowych sposobów na zabezpieczenie plastików i naszej ostrożności da najlepszy efekt i żadni złodzieje nie będą dam straszni.

Ocena: 4.00 (708 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments