star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Zakupy bez stresu. Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

Zakupy bez stresu. Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

Coraz częściej podczas robienia zakupów online sklepy i usługodawcy oferują możliwość płacenia kartą – kredytową lub debetową. Z każdej strony jednak słyszymy ostrzeżenia, żeby nie podawać swoich danych, że hakerzy mają coraz bardziej wyszukane i skuteczne sposoby na wykradanie haseł, loginów i poufnych informacji. Zatem jak bezpiecznie płacić w kartą w sieci? Są na to sposoby – postanowiliśmy je sprawdzić i opisać.

Dlaczego płacenia kartą online się opłaca? Zalety i wady

Płacenie kartą jest wygodne i bardzo proste. Cała transakcja przebiega niezwykle szybko. Przesłane środki pojawiają się w krótkim czasie na koncie sprzedawcy, co przyspiesza wysyłkę towaru lub zakup usługi. Te cechy płacenia kartą online z pewnością można zapisać po stronie zalet. A co po stronie wad? Niektórzy sprzedawcy naliczają prowizję z tytułu płatności kartą płatniczą. Bywa czasem i tak, że z powodów technicznych realizacja transakcji przedłuża się.  Mimo to płacenie kartą w sieci jest wygodne i bezproblemowo. Pozostaje jedynie kwestia bezpieczeństwa, ale ostrożność i przestrzeganie kilku reguł powoduje, że nie trzeba bać się hakerów.

Jak dokonać transakcji kartą w sieci? 3 proste kroki

karty płatniczeNa początku trzeba wybrać sposób płatności – na tym etapie należy zaznaczyć chęć dokonania płatności za pomocą karty. Następnie należy podać dane karty – ale uwaga – w miejscu do tego przeznaczonym. Konieczne będzie wpisanie numeru karty oraz daty jej ważności bądź kodu CVV2/CVC2. Jeśli dane będą wpisane, pojawi się komunikat z prośbą o zatwierdzenie transakcji. Agent rozliczeniowy w tym momencie autoryzuje kartę, czyli sprawdza czy podane dane są właściwe, jeżeli tak – to transakcja jest automatycznie zatwierdzana, a bank obciąża kartę wybraną kwotą, która zostanie przekazana do sprzedawcy.

Bezpieczeństwo transakcji kartą w sieci

Chargeback gwarancją  bezpiecznych płatności

Płatności kartą w sieci z racji częstych oszustów są pod szczególną ochroną. Głównym mechanizmem gwarantującym bezpieczeństwo transakcji tego typu jest chargeback. Dpłatność kartą onlinezięki niemu w razie nieotrzymania zamówionych i nieopłaconych produktów oraz usług lub ich niezgodności z ofertą otrzymasz zwrot gotówki. Przelew zwrotny jest dokonywany przez bank.

Podstawowe środki bezpieczeństwa

Przechodząc do płatności nie można także zapomnieć o sprawdzeniu, czy sprzedawca bądź usługodawca zachował podstawowe środki ostrożności, tj, czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu za pośrednictwem protokołu SSL, czy w pasku adresy strony widniej zapis „https://” zamiast „http://” oraz symbol zamkniętej kłódki (ta ikona może też pojawiać się w lewym, dolnym rogu strony).

Nowoczesne technologie w służbie bezpiecznych transakcji

Są stosowane również inne metody pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa transakcji kartą. Popularna jest technologia 3D-Secure. Jej zastosowanie powoduje, że każda transakcja musi zostać potwierdzona dodatkowym hasłem, które identyfikuje właściciela karty. Hasło w większości przypadków jest podawane SMS-em lub generowane jednorazowy kodem (tokenem). Warto też dowiedzieć się, czy systemkarta kredytowa płatności, który obsługuje transakcje posiada certyfikat PCI-DSS, czyli  Payment Card Industry Data Security Standard potwierdzający zachowanie najwyższych zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzanie operacji.

Płać bezpiecznie kartą online

Płacenie kartą w sieci to jedna z najwygodniejszych form opłat online. Warto z niej korzystać, pamiętając o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu nasze dane, a co za tym idzie – pieniadze  nie będą łatwym łupem dla złodziej, oszustów szelkiej maści i hacerków. A co jeśli jednak już się stało? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat phishingu, czyli jednego z najczęściej stosowanych oszustw w sieci.

Ocena: 4.20 (5 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments