star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile może zabrać komornik? Ważne zmiany w prawie

Ile może zabrać komornik? Ważne zmiany w prawie

Gdy nasze zadłużenie trafia w ręce komornika, zwykle obawiamy się, że stracimy wszystkie pieniądze, a najcenniejsze rzeczy w naszym domu pójdą na licytację. Zgodnie z polskim prawem komornik nie może jednak całkowicie pozbawić nas środków do życia. Z tego względu ustalono limity zajęć komorniczych, które w ostatnim czasie roku uległy pewnym modyfikacjom.

Na poczet zadłużenia komornik może zająć należącą do nas:

 • nieruchomość (mieszkanie, dom, działkę itp.),
 • tzw. ruchomości czyli np. samochód bądź sprzęt AGD.

O tym, jaka część naszej własności zostanie objęta egzekucją komorniczą zadecyduje sąd w porozumieniu z wierzycielem. To właśnie wierzyciel składa wniosek o wszczęcie egzekucji, a sąd przychylając się do tego dokumentu wydaje tzw. tytuł wykonawczy, będący podstawą działania każdego komornika.

Komornik jest związany treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela – tłumaczy Monika Janus, rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Mimo szerokiego wachlarza możliwości, wierzyciele najczęściej decydują się jednak na egzekucje należności z dochodów czerpanych przez dłużnika.

Aby jednak zadłużony nie został zupełnie bez środków do życia, ustalono kwoty wolne od zajęć komorniczych. Komornik nie może także zająć środków otrzymanych z pewnego rodzaju świadczeń.

Nowe limity zajęć komorniczych wynikają z aktualizacji podstaw, z których są wyliczane, czyli np. wyższej płacy minimalnej w danym roku.

Ile może zabrać komornik z pensji?

W przypadku egzekucji komorniczej dotyczącej wynagrodzenia za pracę, bardzo ważna jest forma stosunku pracy.

 • Jeżeli zadłużony pracuje na podstawie umowy o pracę, komornik ma prawo zająć 50% jego zarobków.

Uwaga: wolne od egzekucji pozostaje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej (w 2018 roku jest to 2100 zł brutto czyli 1530 zł netto)– dotyczy to oczywiście pracy na pełen etat. Osoby pracujące za minimalną krajową nie muszą więc martwić się, że komornik wejdzie na ich pensje.

 • Jeśli  zadłużony pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy lub zatrudniony jest u dwóch pracodawców jednocześnie, kwota wolna od zajęcia z każdego stosunku pracy obliczana jest proporcjonalnie do wymiaru etatu dłużnika.
 • Jeśli dłużnik swoje dochody czerpie z umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, komornik ma prawo zająć całą jego pensję.

Uwaga: jeżeli jednak praca na podstawie umowy cywilnoprawnej jest jedynym źródłem utrzymania zadłużonego, może ona zostać potraktowana według zasad obowiązujących w przypadku umowy o pracę.

Aby tak się stało, dłużnik musi wykazać, że pracuje u jednego pracodawcy przez dłuższy czas oraz otrzymuje stałe dochody.

W tym celu będą mu potrzebne umowy bądź rachunki wystawione za pracę w ostatnich miesiącach. Wszystkie te dokumenty należy przedstawić komornikowi oraz poinformować go, że tego typu praca jest naszym jedynym źródłem zysku.

Dopełnienie tych formalności powinno uchronić nas przed zajęciem całej pensji. Jeśli jednak komornik odrzuci naszą argumentację, możemy wnieść skargę dotyczącą jego pracy do sądu rejonowego, któremu ta osoba podlega.

Warto pamiętać, że komornik informuje pracodawcę dłużnika o swoim działaniu. Ten z kolei wypłaca pracownikowi pensję pomniejszoną o zajęcie komornicze.

Ile może zabrać komornik z emerytury lub renty?

Kwoty wolne od zajęcia dotyczą także rent i emerytur.

 • W przypadku takich świadczeń komornik może zająć 25% wysokości minimalnej emerytury bądź renty. Kwota wolna od potrąceń wynosi zatem 75%.

Od lipca 2017 roku minimalne świadczenie emerytalne, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 1 000 zł. Oznacza to, że takim emerytom i rencistom komornik nie może zabrać więcej niż 250 zł.

Jeśli natomiast najniższa renta przyznana jest z tytułu częściowej niezdolności do pracy (czyli wynosi ona 750 zł), wolna od zajęcia komorniczego pozostaje kwota 562, 60 zł (75% z 750 zł).

O zajęciu części świadczenia emerytalnego bądź renty informowany jest ZUS. I to właśnie on przekazuje zajętą część pieniędzy komornikowi.

Czy komornik może zająć alimenty?

Źródłem naszego dochodu mogą być także świadczenia alimentacyjne.

 • W świetle prawa tego typu wpływy nie podlegają w ogóle egzekucji komorniczej.

Komornik nie może więc zablokować nawet niewielkiej części takich dochodów. Niemniej jednak, jeśli alimenty wpływają na konto, a komornik zajmie nasz rachunek, może zabrać nam także pieniądze pochodzące z zadłużenia.

Dzieje się tak dlatego, że zgromadzone na koncie środki tracą “swoją tożsamość” i komornik nie ma wglądu do źródła, z którego dany wpływ został wysłany.

Jeśli zatem dłużnik otrzymuje alimenty na dziecko, warto założyć mu osobne konto bankowe. Wtedy dochody z alimentów będą całkowicie nie do ruszenia.

Komornik nie może też zająć pieniędzy wypłacanych w ramach programu Rodzina 500+ (więcej na ten temat piszemy w artykule:  Rodzina 500+ a zdolność kredytowa. Wszystko, co musisz wiedzieć zanim pożyczysz!)

Czy komornik może zająć zasiłek?

Osoby przebywające na zasiłku traktowane są tak samo jak osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.

 • Oznacza to, że teoretycznie komornik ma prawo zająć im pieniądze otrzymywane z tego tytułu.

Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, wolne od egzekucji komorniczej są kwoty do wysokości płacy minimalnej.

Aktualny zasiłek dla osób korzystających z niego dłużej niż trzy miesiące wynosi od 664,90 zł do 997,40 zł brutto. Kwoty te są niższe niż minimalna krajowa, dlatego nie podlegają zajęciu komorniczemu.

Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy dłużnik otrzymuje zasiłek za konto bankowe zajęte przez komornika.

Podobnie jak w przypadku alimentów, także i tutaj komornik nie jest w stanie stwierdzić skąd pochodzą pieniądze, dlatego nieopatrznie może zająć też zasiłek. Aby uniknąć takich sytuacji lepiej odbierać pieniądze osobiście.

Czy komornik może zająć zwrot podatku?

Jeżeli w danym roku kalendarzowym dłużnik dokonał nadpłaty podatku, komornik ma prawo zająć należny mu zwrot pieniędzy.

W tym celu musi on wysłać zawiadomienie do Urzędu Skarbowego o zaległościach finansowych podatnika. Na podstawie tego dokumentu US przekazuje należny dłużnikowi zwrot na ręce komornika.

Osoby zadłużone, które liczą na dodatkowy zastrzyk gotówki ze zwrotu podatku, muszą więc pogodzić się ze stratą tych pieniędzy.

Czy komornik może zająć konto bankowe?

Jak pisaliśmy wcześniej, bardzo ważne jest, aby alimenty czy zasiłek nie wpływały na konto bankowe, gdyż mogą zostać zajęte przez komornika.

 • Komornik on prawo wejść na konto bankowe, oszczędnościowe czy też lokatę i zablokować znajdujące się na nim środki finansowe.
 • Wolne od zajęcia są jednak kwoty do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2018 roku komornik musi zatem zostawić na naszym koncie min 1575 zł.

Powyższy limit nie dotyczy jednak dłużników alimentacyjnych. Takim osobom może bowiem zostać zabrana cała kwota wypłaty, która wpłynie na rachunek bankowy.

Pożyczki z komornikiem – czy to możliwe?

Osoby, wobec których toczy się postępowanie komornicze często pytają nas czy mają szansę na pożyczenie pieniędzy w firmie pozabankowej. Niestety, nie mamy dla nich najlepszych wieści.

 • Klienci, którym komornik zajął np. część wynagrodzenia zwykle charakteryzują się niską zdolnością kredytową. Kolejna pożyczka może więc okazać się zobowiązaniem przekraczającym ich możliwości finansowe.
 • Co więcej, firmy pożyczkowe sprawdzą także historię kredytową danego klienta, gdzie łatwo znajdą informacje o niespłaconych długach. Takie dane nie stawiają klienta w korzystnym świetle i mogą sugerować, że kolejnego zobowiązania również nie będzie w stanie spłacać terminowo. Pożyczkodawcy zwykle nie chcą narażać się na ryzyko tego typu, dlatego odrzucają wnioski osób posiadających nad sobą komornika.

Oczywiście, nie wszystkie instytucje pozabankowe działają w ten sam sposób. Niektóre firmy pożyczkowe zaznaczają, że do każdego wniosku podchodzą indywidualnie, dlatego rozważą również podanie osoby borykającej się z zajęciem komorniczym. Do instytucji tych należą takie marki jak:

PożyczkodawcaMaks. kwota pożyczki 
kredyt_ok_logo50 000 złWeź pożyczkę
logo-profi-credit25 000 złWeź pożyczkę
logo-provident15 000 złWeź pożyczkę

Podsumowanie

 1. Komornik nie może pozbawić dłużnika wszystkich środków do życia. Ma jednak prawo zająć określoną część naszego miesięcznego wynagrodzenia.
 2. Wysokość zajęcia komorniczego zależy od stosunku pracy jakiemu aktualnie podlega zadłużony.
 3. Komornik może przeprowadzić egzekucje nie tylko z posiadanych przez dłużnika środków finansowych, ale również z należącego do niego mienia.
 4. W przypadku zastrzeżeń co do pracy komornika, można wnieść skargę do sądu rejonowego, pod który dany komornik podlega.

(kg)

Czytaj także:

Pożyczki dla zadłużonych, czyli co robić gdy wciąż brakuje pieniędzy?

Pożyczki z komornikiem. Jak to działa?

Czy komornik może wejść do mieszkania, które nie należy do dłużnika?

 

Ocena: 4.05 (2333 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ŁUKASZ
ŁUKASZ
2 lat temu

Od kogo zależy jak wielki procent wynagrodzenia zabierze komornik?Zaległe,nie bieżące,alimenty zabiera 60%,z kim i jak rozmawiac by troche mniej było

Małgorzata Malservigi
Admin
Reply to  ŁUKASZ

Dzień dobry, w 2021 roku komornik może pobrać maksymalnie do 60% wynagrodzenia w przypadku zadłużeń alimentacyjnych oraz do 50% wynagrodzenia, gdy długi powstały z innego tytułu. Sam komornik nie posiada prawnie umocowanego obowiązku do prowadzenia negocjacji, najlepiej w celu uzgodnienia terminów i wysokości spłaty kierować swoje pytania bezpośrednio do wierzyciela (czyli np. firmy pożyczkowej czy banku, z którego pożyczaliśmy pieniądze).

Jakub
Jakub
3 lat temu

Witam, czy komornik może zająć nagrode dziecka z Urzedu Miasta za osiagniecia sportowe? W tytule przelewu widnieje dla kogo i za co pieniadze zostaly przelane na ów konto. Prosze o odpowiedz na to pytanie

Aneta
Aneta
3 lat temu

Witam serdecznie czy komornik ma prawo zająć mi wypłatę całą jak pracuje na umowie zlecenie a jednoczenie zająć mi zwrot z podatku cały. Może zająć mi wypłatę i zwrot z podatku czy powinien zająć jeden środek. Proszę o pomoc

Magda Kajzer
Admin
3 lat temu
Reply to  Aneta

Dzień dobry,
w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnoprawnych komornik może zająć cały dochód. To samo ze zwrotem podatku – wystarczy, że komornik wyśle do US zawiadomienie w odpowiednim terminie i w chwili przelewu przejmuje zwracane środki.

Kinga
Kinga
4 lat temu

Jestem w separacji mój mąż ma zasadzone alimenty w kwocie 1500zl zarabia najnisza krajowa komornik otrzymuje 980zl i pare groszy ja raz dostaje 800zl raz 700zl bo dluznik ma inne dlugi rozliczyl sie na dzieci w US zwrot wynosi z ulgami 2700zl moje pytanie brzmi co komornik robi z zabranymi pieniendzmi za zwrot czy powinnie zaplacic zaleglosci alimentow czy na inne dlugi przekaza

magnus
magnus
4 lat temu

Mój szwagier powiesił się przez alimenty.Brak pracy nachodzenie zrobiły swoje.

Ewa Zasada
Ewa Zasada
6 lat temu

pracuje na pelny etat za lutyo otrzymalam 1414.62 zl od marca jestem na zwolnieniu lekarskim i za marzec dochod to 1 196,16 a za kwiecien 1 143,17 natomist z dochodu za maj otrzymalam tylko 753,93 reszte zaja komornik czy mial prawo z takiej kwoty dokonac zajecia / prcuje na umowe o prace.

Nathalie
Nathalie
6 lat temu

Jasne są zasady, gdy ktoś pracuje na 1 etat albo na część, albo na >1 u tego samego pracodawcy. Ale co, gdy ktoś pracuje na więcej niż 1 etat u różnych pracodawców – np. pełen etat u pracodawcy A z wynagrodzeniem 1500zł netto + pół etatu u pracodawcy B z wynagrodzeniem 729zł (czyli pół minimalnego). Jakie kwoty komornik może potrącić z takich wynagrodzeń? Czy:

1) traktuje je osobno i w takim przypadku u pracod. A potrąci do minimalnego wynagrodzenia ok 40zł + u pracod. B nie potrąci niczego, bo 729 to proporcjonalne do etatu minimum

2) czy będzie sumował te kwoty mimo różnych pracodawców i potrąci do minimalnego czyli 1500+729=2229 i po potrąceniu zostawi ok. 1460?

Opcja 2 wydaje się wręcz głupia, bo jak tu od dwóch niezależnych pracodawców zsumować wynagrodzenie i który miałby odprowadzać potrącenia? No i takie rozwiązanie zmusza do zaciągania kolejnych długów, bo jak tu za 1460 przeżyć miesiąc, gdzie często wynajem zabiera 3/4 tej kwoty? Ale jak to w życiu – logika jedno, prawo co innego ;)

Lokzak
Lokzak
6 lat temu

Mam umowę o pracę na umowie 2000zl netto komornik zabiera mi 50% wynagrodzenia pytanie czy może mi tyle zabrać bo wszędzie piszą o wolnej kwocie od zajęcia

Nathalie
Nathalie
6 lat temu
Reply to  Lokzak

Na 99%, jeśli pracujesz na pełen etat, powinien zostawić kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Pioosz
Pioosz
7 lat temu

Jak mam dwie wypłaty. Wybiore jeda z konta i wpłynie drugą, która tez nie przekroczy 1387,50 to zostanie ona na koncie czy nie ?

Czy to jest miesieczny limit.?
Czy moge obracać ka koncie gotówka caky czas, ake nie przekraczając sumy 1387,50?

Magdalena Kajzer
7 lat temu
Reply to  Pioosz

W przypadku wynagrodzenia na pracę na konto wpłynie już wypłata pomniejszona o kwotę podlegającą zajęciu.