star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Przygarniając zwierzaka, niezależnie jakiego trzeba pamiętać, że utrzymanie go to nie tylko zapewnienie mu pokarmu, ale i odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Zarówno podstawowe zabiegi higieniczne, jak i specjalistyczne badania kosztują i to niemało. Na jakie zabiegi weterynaryjne się przygotować? Ile będą kosztowały?

Koszt wizyty u weterynarza zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju badania czy zabiegu oraz wagi i wielkości zwierzęcia – inny będzie koszt wizyty u weterynarza z psem, a inny z kotem czy królikiem. Ceny zabiegów zależą też od lokalizacji, renomy i wyposażenia lecznicy, zatrudnionych specjalistów czy zaawansowania choroby. Poniżej przedstawiamy szacunkowy koszt podstawowych badań i zabiegów.

Wizyta w gabinecie – jaki koszt?

Pierwszym kosztem będzie sama wizyta u weterynarza, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze spotkanie czy wizyta kontrolna. W ramach takiej wizyty weterynarz sprawdzi m.in. uzębienie zwierzaka i stan jego sierści. Koszt takiej wizyty wyniesie co najmniej kilkadziesiąt zł, do ok. 100-150 zł – jeśli jednak konieczna będzie wizyta domowa, to koszt może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Ile kosztują podstawowe zabiegi higieniczne?

Zapewnienie odpowiedniej opieki to także dbanie o higienę zwierzaka. W przypadku małych zwierząt na ogół to nie problem, jednak z większymi warto udać się do weterynarza, w szczególności na zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych zabiegów jest obcinanie pazurów, popularny zwłaszcza wśród właścicieli psów – koszt takiego zabiegu to ok. 20-40 zł.

Innymi popularnymi zabiegami są usuwanie kleszczy (u psów, jak i kotów) oraz czyszczenie uszu, a także odrobaczenie i odpchlenie (szczególnie w przypadku kotów przebywających na dworze) – takie zabiegi kosztują na ogół kilkadziesiąt zł. Zabiegi stomatologiczne typu czyszczenie zębów czy usuwanie kamienia nazębnego kosztują już znacznie więcej, od 50 do nawet 200 zł – bywają jednak konieczne jeśli chcemy uchronić pupila przed przewlekłym zapaleniem dziąseł i obluzowaniem zębów.

Wizyta u weterynarza – ile za leczenie?

Leczenie zwierząt nie jest tanie, ale w razie choroby konieczne i często wymaga specjalistycznych zabiegów. Drobne operacje chirurgiczne kosztują od 200 do 300 zł, ale niektóre mogą kosztować nawet dwu- trzykrotnie więcej, np. dializy – ostateczny koszt zależy od zwierzaka, jego wagi i wieku.

Coraz więcej osób decyduje się na kastrację lub sterylizację swoich pupilów – taki zabieg to wydatek od 100 w przypadku kota do nawet 600 zł u psa. Często wykonywanym zabiegiem jest także czipowanie, na ogół u psa – nie powinno to kosztować więcej, niż kilkadziesiąt złotych.

W przypadku części chorób, szczególnie tych poważnych (jak nowotwór, choroby serca czy nerek), konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań, w tym USG jamy brzusznej, RTG i EKG – w zależności od wagi i rozmiarów zwierzaka to koszt rzędu 30-150 zł za jedno badanie. Potrzebne może być też badanie krwi (od 20-u zł za podstawowe, do nawet 100-u zł za rozszerzone) oraz analiza kału i moczu (ok. 30-40 zł). Część osób decyduje się również na dodatkowe badania, np. testy alergiczne – wiążą się z tym jednak spore koszty, dochodzące do 200-250 zł.

Koszty szczepienia zwierząt – ile wynoszą?

Jeśli chcemy uchronić swojego zwierzaka przed różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami, to poza badaniami powinniśmy zaprowadzić go także na szczepienia. Warto tu zwrócić uwagę, że są szczepienia obowiązkowe i zalecane. Obowiązkowe jest coroczne szczepienie psa na wściekliznę – jego koszt to jednak tylko 30 zł. Przeciwko wściekliźnie warto też zaszczepić kota, jednak wystarczy zrobić to raz na dwa lata – koszt szczepienia jest podobny, jak u psa.

Wiele innych szczepień, choć nieobowiązkowych są jednak niezbędne jeśli chcemy uchronić pupila przed chorobami zaraźliwymi – niektóre mogą doprowadzić nawet do jego śmierci. W przypadku psów do szczepień zalecanych zalicza się szczepienia na parwowirozę i nosówkę – kosztują ok. 20-50 zł. Natomiast w przypadku kotów wystarczą podstawowe szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym – wykonuje się je w trzech turach, z czego każda kosztuje 40-60 zł.

Poza szczepieniami podstawowymi warto też rozważyć szczepienia wieloskładnikowe u psów, a u kotów szczepienia przeciwko białaczce – pierwsze kosztują 60-100 zł, a drugie 15-30 zł.

Wizyta u weterynarza – jak ją sfinansować?

Zapewnienie odpowiedniej opieki swojemu pupilowi nie jest tanie, a biorąc pod uwagę, że z tego tytułu nie możemy liczyć na żadne dofinansowanie, to wszystkie koszty musimy pokryć z własnej kieszeni.

Jeśli nie mamy akurat gotówki, to leczenie możemy sfinansować dzięki szybkiej pożyczce. W przypadku takiej pożyczki pieniądze możemy uzyskać niemal od razu, a w niektórych przypadkach czas jest niezwykle ważny. Warto w tym celu skorzystać z porównywarki pożyczek, co pozwoli nie tylko znaleźć najtańszą ofertę, ale i uniknąć nieuczciwych firm pożyczkowych – w takich porównywarkach znajdują się bowiem jedynie zaufane instytucje pozabankowe.]

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Ocena: 3.91 (607 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments