star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele?

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Organizacja przyjęcia to jednak duże wyzwanie organizacyjne, a przede wszystkim finansowe. Koszty związane z organizacją wesela to lwia część wydatków w każdym ślubnym budżecie. Dowiedz się, jak wyglądają koszty wesela w 2019 roku.

Niemal każdy przyszły małżonek pragnie, aby jego wesele było udane i długo wspominane zarówno przez niego samego, jak i przez wszystkich gości, dlatego wesele to na ogół wielkie przedsięwzięcie. Konieczne jest wynajęcie odpowiedniej sali, cateringu, fotografa, kamerzysty i muzyków, a także zadbanie o atrakcje dla gości. Przedstawiamy, ile wynoszą średnie ceny i jakie są szacunkowe koszty wesela na 80 osób.

Wynajem sali i weselne menu – ile kosztuje?

Wynajęcie odpowiedniego miejsca to chyba najważniejszy element przygotowań do wesela. Wynajem sali wiąże się też z największymi kosztami. Przede rozpoczęciem poszukiwań warto wiedzieć, że może to zająć wiele tygodni, a na wolny termin trzeba będzie czekać miesiącami, a w topowych lokalizacjach nawet latami – wesele dobrze więc zaplanować odpowiednio wcześniej.

Koszt wynajęcia sali na wesele zależy od kilku czynników, przede wszystkim od lokalizacji, ale i od wielkości, charakteru i rodzaju sali.

  • Najwyższe ceny są oczywiście w większych miastach i topowych lokalach, a najniższe na wsiach.
  • W miastach za wynajem sali na 80 osób zapłacimy średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Do tego należy doliczyć koszty cateringu oraz serwisu. Ceny w tym przypadku wahają się od ok. 100 zł, do 200 zł za osobę – dla 80-u osób koszt cateringu i obsługi wyniesie więc 8000-16000 zł.

Najpopularniejszym i chyba najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak wynajem sali, w której zapewniony jest też catering oraz obsługa. W zależności od wielkości miasta i standardu lokalu, oraz ilości dań i ich charakteru opłata „za talerzyk” wyniesie od ok. 150 zł do 300 zł.

  • Łączny koszt wynajęcia sali wraz z cateringiem i obsługą powinien wynieść od 12 tys. zł do 24 tys. zł – w przypadku wesela dla 80-osób.

Oczywiście można znaleźć tańsze oferty (w mniejszych, mniej efektownych salach i za skromniejsze posiłki), jak i bardziej ekskluzywne oferty, dochodzące nawet do 1000 zł „za talerzyk”.

Nie można zapomnieć o dekoracji sali weselnej, która podkreśli uroczysty charakter imprezy.

  • Najważniejszą częścią każdej dekoracji sali weselnej są kwiaty – ich koszt to 1000-3000 zł w zależności od wielkości kompozycji, rodzajów i ilości kwiatów. Przy większym budżecie warto tez pomyśleć o innych dekoracjach – ozdobach, tkaninach, lampionach czy świecach.

Ile za tort weselny i alkohol?

Do menu weselnego nie jest wliczony tort weselny, ani alkohol – na ogół należy o nie zadbać samodzielnie. Co do tortu, to jego cena zależy od jego wielkości i wagi oraz smaku i rodzaju dekoracji.

  • Ceny tortów zaczynają się od ok. 40 zł za kilogram – za przeciętny tort przyjdzie nam jednak zapłacić co najmniej 50-60 zł za kilogram. Zakładając, że 1 kg tortu to 10 porcji, to dla 80-u osób potrzebujemy 8 kg ciasta – całkowity koszt tortu wyniesie więc co najmniej 320-480 zł.

Jeśli chodzi o alkohol, to jego koszt zależy od tego, ile napojów alkoholowych planujemy kupić oraz jakiego rodzaju.

  • Podstawowym alkoholem na polskich weselach jest wódka. Według niepisanej zasady, na 1 osobę dorosłą powinno przypadać 0,5 litra wódki (jeśli to jedyny alkohol na weselu) lub 0,7 litra na dwie osoby, jeśli będą też serwowane inne trunki.
  • Koszt samej wódki dla 80-u osób wyniesie co najmniej 1100-1600 zł (zakładając cenę 20 zł za 0,5 l) – jeśli zdecydujemy się na alkohol lepszej jakości, to koszt może być nawet dwukrotnie wyższy.
  • Dodatkowo dla osób nie pijących wódki powinniśmy zapewnić wino lub inne alkohole (whisky, nalewki, cydr, burbon, gin, likiery itp.), co wiąże się z dodatkowym wydatkiem w wysokości co najmniej kilkuset złotych.

Ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele?

Ślub i wesele to jedne z tych wydarzeń, jakie wszyscy chcielibyśmy zapamiętać na całe życie i zachować dla przyszłych pokoleń. Pomogą nam w tym fotograf i kamerzysta, którzy będą nam towarzyszyli od ceremonii zaślubin, aż do końca wesela.

Ceny zależą od oferowanego pakietu, miejscowości oraz renomy wybranego specjalisty. Koszt wynajęcia fotografa na ślub i wesele to wydatek rzędu 1000-3000 zł – w cenę na ogół wliczony jest album i sesja plenerowa. Jeśli zdecydujemy się także na wynajęcie kamerzysty, to musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu 1500-4000 zł.

DJ czy orkiestra na weselu?

Nieodłącznym elementem każdego wesela jest muzyka. Tutaj możliwości mamy dwie – możemy wynająć DJ-a lub zespół muzyczny. Kogo wybrać? To zależy od wieku gości, ich gustu oraz od naszego budżetu.

Tańszą opcją jest DJ, którego wynajęcie nie powinno kosztować więcej, niż 1500-2000 zł – doświadczony artysta pomoże ustalić taki repertuar, który zaspokoi gusta muzyczne wszystkich gości. Decydując się na zespół trzeba liczyć się z większymi wydatkami, na poziomie 2500-4500 zł – jeśli zależy nam na muzyce granej na żywo oraz oryginalnym wykonaniu, to będzie to najlepszy wybór.

Ile kosztują dodatkowe atrakcje na weselu?

Organizacja wesela wiążę się także w wieloma innymi wydatkami, głównie związanymi z dodatkowymi atrakcjami dla gości. Najpopularniejsza jest fotobudka, w której goście mogą sobie zrobić zdjęcia i od razu je wywołać – koszt jej wynajmu to ok. 500-800 zł za 2 godziny.

Częstą atrakcją jest także pokaz fajerwerków, sztuczna mgła, bański mydlane czy animator zabaw, troszczący się o bezpieczeństwo dzieci w czasie wesela. Każda z tych atrakcji to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych.

Ocena: 4.00 (4 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Wesele kosztuje bardzo dużo, sama wiem o tym bardzo dobrze. niesttey nie było mnie i mojego męża na to stać, a bardzo cheieliśmy wziąć ślub razem z weselem. T. Moglismy wziąć pożyczkę na wesele i ślub.