star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje rozwód?

rodzice się kłócą

Sprawdziliśmy jakie koszty muszą ponieść małżonkowie, jeśli zdecydują się na rozwód. Podpowiadamy też jak je ograniczyć.

Rozwiązanie małżeństwa następuje w drodze orzeczenia sądu na wniosek jednego z małżonków i jest dość kosztowne. Oprócz kosztów związanych z wynagrodzeniem profesjonalnego prawnika, należy się też przygotować na opłaty sądowe.

Wynagrodzenie prawnika

Ustawa reguluje minimalną wysokość wynagrodzenia jakiego może żądać adwokat lub radca prawny z tytułu prowadzenia sprawy rozwodowej. Obecnie jest to 720 zł.  Trzeba się jednak przygotować na wyższą stawkę. Kwestia wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika zależy od wielu czynników. Koszty będą kształtować się na różnym poziomie z uwagi na stopień skomplikowania sprawy czy zakres pozwu. Oczywiście o wynagrodzeniu prawnika decydować będzie też renoma kancelarii.

Opłaty sądowe

Opłata od pozwu o rozwód wynosi 600 zł.

  • Jeśli małżonkowie zgodnie wnioskują o rozwód bez orzekania o winie, połowa wpisu czyli 300 zł, zostanie po zakończeniu postępowania zwrócona.

Wniosek o podział majątku kosztuje 1000 zł.

  • W przypadku porozumienia małżonków i przedstawienia sądowi zgodnego projektu w tym zakresie, opłata spada do 300 zł.

Jeśli sąd skieruje sprawę na drogę postępowania mediacyjnego, wynagrodzenie mediatora może kosztować do 450 zł. Ponadto, jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii władzy rodzicielskiej czy w zakresie kontaktów z dziećmi, sąd może wystąpić o opinię OZSS (tzw. Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów).  Wydanie opinii wiąże się z opłatą w granicach 500 – 1000 zł. Ewentualny koszt kuratora rodzinnego to około 80 zł. Każda dodatkowa czynność do przeprowadzenia przed sądem generuje koszty.

Zwolnienie z kosztów sądowych – komu i kiedy przysługuje?

Małżonek, który występuje do sądu o rozwód, może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych już w momencie składania pozwu. Musi jednak udowodnić, że nie jest w stanie ich ponieść. W tym celu należy złożyć oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym wraz z dowodami na trudną sytuację finansową.

Kto otrzyma zwrot kosztów procesu?

Zasadą jest, że małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa jest zobowiązany do zwrotu kosztów procesu drugiej stronie. Obejmują one koszty pełnomocnika (nie wyższe niż określone przepisami), koszty sądowe czy koszty związane z osobistym stawiennictwem w sądzie. Jeśli na zgodny wniosek stron orzeczono rozwód bez winy, powód otrzyma zwrot 300 zł opłaty od pozwu. Pozostałe koszty zostaną wzajemnie zniesione lub podzielone po połowie między byłymi małżonkami.

W jaki sposób sfinansować koszty rozwodu?

Na początek warto zacząć od zminimalizowania opłat.

  • Pozew o rozwód bez orzekania o winie to oszczędność 300 zł. Takie postępowanie jest znacznie prostsze, dlatego wynagrodzenie prawnika także nie powinno być wygórowane. Brak orzekania o winie i zgodne wnioski stron co do opieki nad dziećmi, pozwolą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również sporo stresu.

Fundusze na prowadzenie rozwodu można pożyczyć od rodziny lub skorzystać z szybkiej pożyczki pozabankowej. W szczególności atrakcyjne są oferty pożyczek za darmo czyli bez konieczności płacenia odsetek. Warunkiem jest terminowa spłata zobowiązania.

Rozwód to trudna sytuacja dla całej rodziny. Najlepiej, jeśli małżonkowie sami potrafią omówić większość spornych kwestii i wypracować kompromis. Pozwoli to na skrócenie czasu procesu i znaczne ograniczenie kosztów.

Nie ma jeszcze głosów
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments