star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje przedszkole? Ceny w 2021 r.

dzieci w przedszkolu

Opłaty za przedszkole to często jedne z najdroższych pozycji w budżecie domowym. Koszty z tego tytułu ponoszą zarówno opiekunowie dzieci uczęszczających do placówek niepublicznych, jak i samorządowych. Sprawdzamy, jak obecnie kształtują się ceny przedszkoli i za co tak naprawdę muszą płacić rodzice.

Jeszcze kilka lat temu walka o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola była bardzo zacięta. Na miejsce w takiej placówce niekiedy trzeba było czekać wieki, przez co część rodziców zmuszona była skorzystać z oferty przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku prawo do miejsca w samorządowym przedszkolu przysługuje wszystkim dzieciom w wieku od trzech do pięciu lat, których rodzice chcą, aby dziecko uczęszczało do takiej placówki. Obowiązek przedszkolny mają natomiast wszystkie sześciolatki.

O miejsce w przedszkolu dla każdego chętnego dziecka musi zadbać gmina, na terenie której zamieszkuje kandydat do przedszkola. Jego rodzice nie muszą jednak korzystać z możliwości oferowanej przez państwo i mogą zapisać swoje dziecko do placówki prywatnej. Każde z tych rozwiązań wiąże się z mniejszymi bądź większymi opłatami.

Ile zapłacisz za pobyt dziecka w przedszkolu państwowym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pobyt dziecka do lat pięciu w przedszkolu publicznym w godzinach od 8.00 do 13.00 jest bezpłatny. Za każdą dodatkową godzinę rodzice muszą natomiast zapłacić złotówkę.

W przypadku rodziców pracujących, możemy założyć, że dzienny pobyt dziecka w przedszkolu wynosi zwykle dziewięć bądź dziesięć godzin.

  • Wydatki z tego tytułu będą zatem wynosić ok. 5 zł. na dzień, co w skali miesiąca oznacza kwoty rzędu 100 zł – 130 zł.
  • W przedszkolu publicznym wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne.

Oprócz wspomnianych opłat za dodatkowe godziny, posyłając dziecko do przedszkola samorządowego, rodzice ponoszą jeszcze koszty wyżywienia. Opłaty te zależne są m.in. od lokalizacji przedszkola oraz sposobu organizacji posiłków. W większych miastach za wyżywienie zwykle trzeba będzie zapłacić więcej.

  • Na wyższe stawki muszą także przygotować się opiekunowie maluchów, których przedszkola nie posiadają własnej kuchni i korzystają z usług cateringowych.
  • Zakładając, że dziecko spożywa w przedszkolu trzy posiłki, opłata za wyżywienie będzie wynosiła ok. 9 zł. dziennie, czyli ok. 200 zł – 225 zł miesięcznie.

Od 1 stycznia 2018 opłaty za przedszkole publiczne rodzic musi ponosić bez względu na to, czy dziecko chodziło na zajęcia, czy też nie. Nieco inaczej wyglądają natomiast koszty posiłków. Jeśli opiekun dziecka zgłosi jego nieobecność odpowiednio wcześniej, kwota przeznaczona na wyżywienie zostanie odliczona od ogólnego rachunku.

Ile zapłacisz za pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym?

Wybierając przedszkole niepubliczne, rodzice muszą się liczyć z nieco większymi kosztami niż w przypadku placówki państwowej. Opłata miesięczna za pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym zależy głównie od lokalizacji przedszkola i wynosi standardowo do 1 000 zł.

  • Przedszkola niepubliczne zlokalizowane na terenach wiejskich, zwykle są tańsze niż te położone w większych miastach. W dużych aglomeracjach za przedszkole niepubliczne trzeba niekiedy zapłacić nawet 2 000 zł.

Tak jak w przypadku przedszkola państwowego, w placówce niepublicznej rodzice muszą dodatkowo liczyć się z opłatami za wyżywienie. Stawki za posiłki bywają podobne, dlatego można przyjąć że koszt wyżywienia w takim przedszkolu również wynosi ok. 200 zł – 225 zł miesięcznie.

W ramach czesnego w przedszkolu niepublicznym, dzieci mogą uczęszczać na wybrane zajęcia nadprogramowe. Placówki tego typu oferują jednak dzieciom także zajęcia dodatkowe spoza oferty, za które rodzice muszą dodatkowo zapłacić.

  • Opłaty tego typu zwykle uiszcza się za cały rok z góry. W zależności od tematyki, dodatkowe zajęcia nieujęte w ramach czesnego mogą kosztować nawet 200 zł miesięcznie.

Jak sfinansować pobyt dziecka w przedszkolu?

W przypadku przedszkola publicznego rodzice muszą zatem liczyć się z opłatami w wysokości od 300 do 355 zł miesięcznie. Wybierając placówkę niepubliczną koszty te wzrosną do 1 000 zł, a jeśli dodatkowo dziecko będzie chciało uczęszczać na zajęcia nie ujęte w standardowej ofercie, mogą być nawet o kilkaset złotych wyższe. Różnica w kosztach sięga tutaj kilkuset złotych, dlatego wybierając określony rodzaj przedszkola, rodzice powinni mieć na uwadze nie tylko program zajęć, ale i cenę pobytu dziecka w danym miejscu.

Aby koszty były jak najmniejszym problemem, dla rodziców przedszkolaków przygotowano różnoraką pomoc finansową.

  • W przypadku placówek publicznych, osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć np. na zwolnienie z całości bądź części kosztów.
  • Przedszkola niepubliczne są natomiast coraz częściej otwarte na negocjację ceny w odniesieniu do możliwości finansowych konkretnej rodziny.
  • Dodatkowo, jeśli dziecko zamieszkuje obszar gminy, na której znajduje się przedszkole, rodzice mogą liczyć na dopłatę z budżetu gminnego.
  • W terminowym uregulowaniu opłat za przedszkole z pewnością pomogą też środki z programu 500+, a w podbramkowych sytuacjach rodzice mogą skorzystać z oferty poniższych pożyczkodawców pozabankowych:
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%

 

Czytaj także:

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Sprawdzamy aktualne ceny

Ile kosztuje porada prawna? Zaglądamy do cenników kancelarii adwokackich

Ile kosztuje aparat ortodontyczny? Sprawdzamy ceny

Ocena: 4.00 (2076 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
2 lat temu

W przedszkolu publicznym nie wszystkie zajęcia dodatkowe są bezpłatne. W tym do którego chodzi moja córka 90% zajęć dodatkowych jest płatnych. I są właściwie w samym środku dnia. Więc chciał, nie chciał musisz płacić 😐

Emilia
Emilia
3 lat temu

Owszem przysluguje od 3 lat, ale rodzice muszą pracować na cały etat, ewentualnie studia dzienne. Za wszystko jest punktacja i moj syn nie dostanie się w tym roku, bo na dzień składania wniosku jestem na wychowawczym.

Radosław
Radosław
3 lat temu

Cena za przedszkole publiczne to 550 zł?
Od 100 zł do 130 zł + od 200 zł do 225 zł +550 zł?
Ktoś tu celowo zniechęca do posiadania potomstwa czy tylko nie potrafi liczyć?
Mi wychodzi od 300 zł do 355 zł i to przy 100% frekwencji przedszkolaka.

Radosław
Radosław
3 lat temu
Reply to  Radosław

Oczywiście miało być
Od 100 zł do 130 zł + od 200 zł do 225 zł = 550 zł?

Magda Kajzer
Admin
3 lat temu
Reply to  Radosław

Dziękujemy za czujność. Poprawiliśmy artykuł we wskazanym zakresie.

Magdalena
Magdalena
3 lat temu
Reply to  Magda Kajzer

W moim niepublicznym przedszkolu za opiekę rodzice płacą miesięcznie 220 zł. Wyżywienie płacone jest tylko wtedy gdy dziecko autentyczne jest w przedszkolu i z niego korzysta. Razem to koszt góra 420 zł. Wliczone są już zajęcia dodatkowe takie jak angielski, sztuki walki, religia, tańce i indywidualne zajęcia z logopeda. Dodatkowo płatne to hiszpański i gra w szachy. . W przedszkolu publicznym rodzice płacą za tańce. I tyle zajęć dodatkowych.

Dominik
Dominik
3 lat temu
Reply to  Magdalena

Coś mi się tu matematyka nie bardzo klei… 420zł miesięcznie z wyżywieniem i całą serią zajęć dodatkowych (rozumiem że z religii można zrezygnować i wtedy dziecko siedzi w kącie, czy religia obowiązkowa, a cena niska bo dopłaca episkopat?) Mając na uwadze:
1. Podatki i zus.
2. Koszty utrzymania (sprzątanie, prąd, woda, ręczniki, papiery, kredki itp) – a zakładam, że to się we własnym domu odbywa, więc nie płacicie czynszu.
3. Prowadzi Pani to przedszkole sama i jest to Pani praca.

To zakładając, że nie bierze Pani więcej niż 15 dzieci na raz (bo sobie nie wyobrażam jak można upilnować samemu 15 przedszkolaków), a jeśli jest Was więcej to nie przekraczacie tych 10 -15 dzieci na opiekuna, to raczej bardziej się opłaci pójść do pracy – kasa podobna, ale nie trzeba się użerać z rodzicami, chorobami, ryzykiem zamknięcia przedszkola z powodu pandemii itp.

Dlatego ciężko mi w te 420zł uwierzyć. Chyba że to Pani robi na 3 zmiany po 4 godziny od 6 rano do 18…