star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje prawo jazdy? Sprawdzamy wymagane opłaty

samochód na ulicy

Zdobycie uprawnień do kierowania samochodem zwykle poprzedzone jest kilkumiesięcznym przygotowaniem, a nauka ta ma niestety dosyć wysoką cenę. Sprawdzamy, ile kosztuje prawo jazdy od momentu rozpoczęcia kursu do odebrania dokumentu potwierdzającego nabyte kwalifikacje.

Osoby, które chcą zostać kierowcami kategori B, a więc posiadać uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, muszą przejść odpowiednie szkolenie pod okiem instruktora. Niezależnie od wybranej szkoły nauki jazdy, zajęcia dla przyszłych kierowców zwykle wyglądają podobnie.

Na początek kursanci muszą zaliczyć 30 godzin zajęć teoretycznych, gdzie poznają m.in. zasady ruchu drogowego. Następnie wsiadają za kierownicę samochodu, by nabyć, i przez kolejne 30 godzin doskonalić, praktyczną umiejętność obsługi pojazdu. Obowiązkowe godziny zajęć nie dla wszystkich okazują się jednak wystarczające. Jeśli kursanci nie opanują odpowiednio umiejętności kierowania samochodem w tym czasie, będą musieli wykupić dodatkowe lekcje.

Każdy kurs prawa jazdy kończy się egzaminem wewnętrznym. Dopiero pozytywny wynik tego sprawdzianu pozwala przyszłemu kierowcy zapisać się na egzamin państwowy, nadający uprawnienia do kierowania samochodem.

Za każdy element szkolenia kursant ponosi odpowiednią opłatę. Zobaczmy więc, jak koszty te wyglądają w praktyce.

Kurs przygotowawczy. Teoria, praktyka, badania

Ceny kursów oferowane przez szkoły nauki jazdy wynoszą około 1 300 zł. W koszty te wliczone są zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, a także materiały szkoleniowe oraz egzamin wewnętrzny. Dodatkowej opłaty wymagają natomiast badania lekarskie, niezbędne do zdobycia uprawnień kierowcy. Koszt takich badań wynosi zwykle od 100 zł do 150 zł.

Z dodatkowymi kosztami wiążą się także nadprogramowe godziny jazdy samochodem. Warto pamiętać, że z  takiego rozwiązania korzystają nie tylko osoby słabiej radzące sobie z obsługą auta. Często dodatkowe godziny wykupują także kursanci oczekujący na egzamin państwowy.

W zależności od wybranego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, czas oczekiwania na egzamin może wynieść nawet trzy miesiące. Aby nie wyjść z wprawy, warto w tym czasie pod okiem instruktora usiąść za kierownicą chociaż 3-4 razy. Każda dodatkowa godzina jazdy kosztuje od 50 zł do 60 zł. Na część przygotowawczą do egzaminu na prawo jazdy kursant wyda zatem około 1690 zł.

Egzamin państwowy

Pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego uprawnia do zapisania się na egzamin państwowy. Sprawdzenie umiejętności przyszłego kierowcy odbywa się na dwóch płaszczyznach:

  • teoretycznej, gdzie weryfikowana jest wiedza z zakresu zasad ruchu drogowego,
  • praktycznej, gdzie potwierdzane są umiejętności jazdy samochodem.

Każda z części ma swoją odrębną cenę. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł. Egzamin praktyczny jest już dużo droższy – jego koszt wynosi 140 zł. Na tym etapie kursant zapłaci więc łącznie 170 zł – oczywiście przy założeniu, że oba egzaminy już przy pierwszym podejściu zakończą się pozytywnym wynikiem.

Wydanie prawa jazdy

Zaliczony egzamin państwowy to koniec drogi do zdobycia prawa jazdy. Ale nie koniec kosztów. Za wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia, świeżo upieczony kierowca również będzie musiał zapłacić. Należną opłatę uiszcza się w Urzędzie Miasta bądź innej instytucji wydającej prawo jazdy. Aktualnie jej wysokość wynosi 100,50 zł.

Jak sfinansować prawo jazdy?

Biorąc pod uwagę wszystkie opłaty związane z prawem jazdy, osoby planujące zdobyć to uprawnienie muszą przygotować się na wydatek rzędu 2 000 zł. Kwota ta wystarczy jednak wyłącznie w przypadku, gdy kursant nie potrzebuje wielu godzin dodatkowych jazd, a egzamin zaliczy w pierwszym terminie. Osoby podchodzące do tej kwestii mniej optymistycznie, powinny zatem w swoim budżecie zabezpieczyć kwotę około 3 000 zł.

Co jednak zrobić, gdy nie dysponujemy środkami tej wielkości. Z pomocą przychodzą pożyczki pozabankowe. Kwotę 2 000 zł bądź 3 000 zł można szybko pożyczyć w takich firmach jak:

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,90
RRSO: 313,73%

Powyższe pożyczki należy oddać w terminie maksymalnie 30 dni. Osoby potrzebujące dłuższego okresu spłaty powinny wybrać pożyczki ratalne, dostępne poniżej:

Pożyczasz 5 000
od 1000 zł do 10000 zł
Okres 6 mies.
od 3 do 6 mies.
Rata 1 180 zł/mies.
Koszt 2 080
RRSO: 247,80%

Czy warto pożyczać na prawo jazdy?

Posiadanie prawa jazdy to obecnie jedna z najbardziej przydatnych umiejętności. Daje niezależność, pozwala zaoszczędzić czas, czyni człowieka bardziej mobilnym. Umiejętność prowadzenia samochodu  bardzo często doceniana jest także przez pracodawców – nawet jeśli na danym stanowisku nie wykorzystuje się jej w praktyce.

Posiadanie prawa jazdy świadczy jednak o zaradności i chęci podnoszenia kwalifikacji, a to cechy bardzo pożądane na rynku pracy. Warto więc zainwestować w kurs i posiąść odpowiednie umiejętności – tym bardziej, że brak środków finansowych nie musi być przeszkodą. Pożyczka na prawo jazdy na pewno się zatem opłaci.

Ocena: 5.00 (1 głos)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments