star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje porada prawna? Zaglądamy do cenników kancelarii adwokackich

ile kosztuje porada prawna

Jednorazowa konsultacja z prawnikiem to często konieczność – nie zawsze wszystko da się sprawdzić w internecie, np. na forach prawnych. Wiele osób zakłada, że spotkanie z adwokatem lub radcą prawnym jest bardzo drogie. Dlatego sprawdzamy, na jaki wydatek trzeba się przygotować i ile faktycznie kosztuje porada prawna.

Według wyników badania firmy D.A.S. ponad połowa (55,5%) małych i średnich firm deklaruje, że takie spotkanie konsultacyjne z prawnikiem przydałoby się im przynajmniej co miesiąc. Osoby, które nie są przedsiębiorcami taką potrzebę mają znacznie rzadziej. Niemniej jednak warto przygotować się na ewentualne koszty z wyprzedzeniem.

U kogo szukać pomocy?

Porad prawnych udzielają profesjonalne kancelarie prowadzone przez adwokatów oraz radców prawnych. Zazwyczaj oferują konsultacje z każdej dziedziny, choć czasem zdarza się, że niektórzy prawnicy specjalizują się w konkretnych gałęziach prawa – np. w prawie rodzinnym, prawie pracy, gospodarczym itp. Można więc znaleźć kancelarię, która odpowie na konkretną potrzebę i konkretny problem.

Podstawa prawna a cena porady

Minimalna stawka porady prawnej jest regulowana rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. Oznacza to, że jest pewien konkretny limit poniżej którego nie może zejść żadna kancelaria. Zgodnie z tym zarządzeniem (dla radców prawnych według Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1349, a dla adwokatów według Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1348) minimalna, podstawowa stawka porady prawnej zależy od konkretnej sprawy. Przykładowo:

 •        porada w związku z rozwodem – 360 zł,
 •        przygotowanie umowy – od 300 zł,
 •        porada dotycząca uchylenia wyroku sądu polubownego – 1 200 zł,
 •        sporządzenie pisma urzędowego – od 200 zł,
 •        porada w przypadku sprawy o naruszenie posiadania – 156 zł.

Ile kosztuje porada prawna? Cena zależy od kancelarii

Warto jednak pamiętać, że stawki określone w rozporządzeniu są kwotami minimalnymi – każda kancelaria ma więc prawo do ich podniesienia i dostosowania według własnej wyceny. Brane pod uwagę są takie czynniki, jak trudność sprawy, czas, jaki poświęci prawnik dla klienta, ewentualność kolejnych spotkań, a nawet lokalizacja kancelarii (w większych miastach ceny będą zdecydowanie wyższe niż na prowincji czy w małych miasteczkach).

Bardzo duże znaczenie ma także renoma oraz doświadczenie samego adwokata czy radcy prawnego. Inną (większą) stawkę policzy nam prawnik profesjonalny, z kilkunastoletnim stażem i polecany, a inną (zdecydowanie niższą) rozpoczynający swoją karierę absolwent prawa. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych cen porad prawnych:

 • odpowiedź na pytanie z zakresu prawa pracy w małym mieście – 50 zł,
 • 50 minutowe spotkanie konsultacyjne w profesjonalnej kancelarii, u doświadczonego prawnika w Warszawie – 300 zł,
 • napisanie pozwu rozwodowego – od 100 zł w mniejszych miejscowościach, od 150 zł w większych miejscowościach,
 • poprowadzenie sprawy rozwodowej – od 500 zł do 3 000 zł (cena uzależniona jest od liczby rozpraw),
 • wsparcie w sprawie o podział majątku – od 500 zł (przygotowanie dokumentów) do 4 000 zł (poprowadzenie całej sprawy, wraz z reprezentowaniem podczas rozpraw).

Na pomoc internet, czyli ile kosztuje porada prawna online?

Wielu prawników udziela się w sieci. Darmowe porady można znaleźć na blogach adwokatów i radców prawnych, jak również na różnych forach prawnych. Jeśli sprawa nie jest specjalnie skomplikowana – z pewnością tam się coś znajdzie. Można też samemu zadać pytanie, nie każdy jednak czuje się gotowy do zamieszczania i opisywania swoich prywatnych sytuacji na forum publicznym.

Wielu prawników na swoich stronach oferuje udzielanie porad prawnych mailowo, telefonicznie lub za pomocą czatu – te opcje są już jednak płatne. Koszt jest nieco niższy niż w przypadku porad stacjonarnych, ale zależy od tych samych czynników.

Darmowe porady prawne – czy warto?

Od sierpnia 2015 roku na terenie miast i gmin działają punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Niemniej jednak, mogą z niej skorzystać tylko osoby, które:

 •        otrzymują świadczenia w ramach pomocy społecznej,
 •        nie ukończyły 26 roku życia,
 •        ukończyły 65 rok życia,
 •        posiadają Kartę Dużej Rodziny,
 •        są posiadaczami legitymacji weteranów.

Pozostałe osoby nie mogą więc liczyć na darmowe konsultacje, to samo dotyczy przedsiębiorców.

Skąd wziąć pieniądze na poradę prawną?

Te kilkaset złotych – bo od takiej kwoty zaczynają się cenniki kancelarii prawnych – to dla jednych niewielki wydatek, a dla innych pozycja, która może poważnie zachwiać domowym budżetem, zwłaszcza gdy nie była planowana. Nie zawsze można pozwolić sobie na naruszenie oszczędności, niekiedy ich zwyczajnie nie ma. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być darmowa szybka pożyczka.

Wnioskujesz o kwotę od 100 zł wzwyż (maksymalnie do 6 000 zł) na okres od 5 do 30, 35 lub 60 dni (w zależności od danej firmy) i po tym terminie oddajesz dokładnie tyle samo, bez żadnych opłat, kosztów i prowizji. Gdzie można liczyć na takie wsparcie finansowe?


Pożyczasz 1 600
od 1600 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 257,28
RRSO: 513,59%

Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%


Firmy pożyczkowe mają mniejsze wymagania niż banki, jednakże zwracają uwagę na dochód (trzeba posiadać jakikolwiek, choćby umowę o dzieło, alimenty, stypendia itp.), zdolność do spłacenia zobowiązania oraz historię w bazach kredytowych.

Pożyczka ratalna na poradę prawną

Spłacenie około 500 zł w 30 czy 60 dni może być trudne. Dlatego te osoby, które nie poradzą sobie z takim zobowiązaniem, mogą wnioskować o pozabankowe pożyczki ratalne, również łatwiej dostępne niż kredyty w bankach. W ramach tej oferty dostępne są kwoty od 1 000 zł wzwyż na okres od 6 do 48 miesięcy. Cała pożyczka zostanie rozłożona na mniejsze w spłacie raty, nie będzie więc jednorazowym obciążeniem dla domowego budżetu. Gdzie można wnioskować o pożyczki ratalne?

Pożyczasz 5 000
od 2000 zł do 10000 zł
Okres 24 mies.
od 6 do 24 mies.
Rata 229,34 zł/mies.
Koszt 504,16
RRSO: 9,81%
Pożycz na poradę prawną

Sytuacje, w których potrzebna jest konsultacja z prawnikiem nie są jakimiś zachciankami czy czymś, co można odłożyć na później. Pożyczenie gotówki w takim przypadku bywa więc nieodzowne. Warto jednak wybrać najkorzystniejszą ofertę, dopasować ją do swoich możliwości finansowych – i koniecznie oddać zobowiązanie w terminie, by nie narazić się na jeszcze wyższe koszty.

Ocena: 4.15 (2130 głosów)
avatar
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 1500 zł
Okres 30 dni
od 7 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 200 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 10 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Inne wpisy z tej kategorii

0 0
Article Rating
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Karol
Karol
1 rok temu

„Jedynym uczciwym człowiekiem w miasteczku jest aptekarz, ale – prawdę mówiąc – to też świnia.”

Cytat z czego zaczerpnięty?

71 lat
71 lat
1 rok temu

Gogol :)

2
0
()
x