star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje odrobaczenie psa i kota?

pies i kot

Odrobaczenie zwierząt domowych to obowiązek każdego właściciela, któremu zależy na dobrym zdrowiu i kondycji swoich podopiecznych. Posiadacze psa lub kota mają do wyboru kilka metod likwidacji pasożytów. Sprawdzamy, na jakie koszty należy się przygotować wybierając każdą z nich.

Zarówno pies, jak i kot niezależnie od tego, czy są zwierzętami typowo domowymi, czy też wychodzącymi, mają duże szanse na złapanie pasożytów. Zwierzęta nie znają zasad higieny, dlatego do zarażanie się robakami może dojść w bardzo prosty sposób – wystarczy, że pies czy kot napije deszczówki bądź zje okruchy jedzenia z podłogi.

Niestety, takie zachowania są wpisane w naturę zwierząt i praktycznie żaden właściciel nie jest w stanie ich oduczyć, bądź dopilnować, aby nie miały one miejsca. Te spontaniczne odruchy u psów i kotów często prowadzą jednak do problemów z układem pokarmowym, za które odpowiadają rozwijające się w organizmie pasożyty.

Pasożyty wpływają destrukcyjnie nie tylko na organizm zwierzęcia. W wielu przypadkach mogą także stanowić zagrożenia dla właściciela oraz pozostałych domowników, szczególnie dzieci. Dlatego tak ważna jest regularna troska o odrobaczanie posiadanych zwierząt.

Odrobaczanie psa – zasady i koszty

Najczęstszymi pasożytami, jakie możemy spotkać u psów są glisty, tasiemce i pierwotniaki. U zdrowych psów zarobaczenie bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego właściciele zwykle nie zdają sobie sprawy, że w organizmie czworonoga rozwija się groźny pasożyt. W trosce o zdrowie psów, lekarze weterynarii zalecają więc, aby zachować profilaktykę i zwierzęta te odrobaczać regularnie, tzn. dorosłe psy raz na pół roku a szczeniaki co miesiąc.

Najpopularniejszym sposobem na odrobaczenie wciąż pozostają tabletki. Środki te muszą zostać dobrane m.in. pod kątem wagi psa. Z tego względu ich koszt waha się w granicach od 10 zł do 20 zł. W przypadku wielu zwierząt, tabletki mogą być jednak problematyczne w podaniu, dlatego preparaty na odrobaczenie występują także w formie pasty lub kropli, które łatwiej zaaplikować. Niestety, ich koszt jest już nieco wyższy – w zależności od producenta, za środki tego typu trzeba będzie zapłacić od 10 zł do nawet 40 zł.

Odrobaczanie kota – zasady i koszty

U kotów, najpopularniejszymi pasożytami układu pokarmowego bywają natomiast glisty, tasiemce oraz tęgoryjce. W wielu przypadkach zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Zwykle jednak rozwijające się pasożyty dają oznaki w postaci zmian w zachowaniu zwierzęcia – kot staje się osowiały lub niespokojny, zmienia się także jego apetyt. Ponadto, często pojawiają się także dolegliwości w postaci wymiotów i biegunki.

W trosce o dobro zwierzaka, weterynarze także i w tym przypadku zalecają regularne odrobaczanie. W przypadku kotów wychodzących powinno ono mieć miejsce co trzy-cztery miesiące. Koty domowe mogą natomiast być odrobaczane raz na sześć miesięcy.

 

Do odrobaczania kotów najczęściej stosuje się tabletki. Ich koszt to około 10 zł. W przypadku problemów z podaniem tabletki,odrobaczenie może zostać przeprowadzone z użyciem żeli, past lub specjalnych kropli, które aplikuje się na kark. Podobnie jak w przypadku psów, koszt takich preparatów jest już nieco większy i sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Odrobaczenie po konsultacji z lekarzem

Choć preparaty na odrobaczenie można kupić samodzielnie, warto w tym temacie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Na podstawie badań naszego czworonoga i jego aktualnego samopoczucia weterynarz dobierze odpowiedni preparat i ustawi bezpieczną dla zwierzęcia dawkę.

Udając się na wizytę do specjalisty, musimy być jednak świadomi, że oprócz kosztów preparatu na odrobaczenie, trzeba będzie także zapłacić za konsultacje. Ceny te nie są jednak wygórowane. Za odrobaczenie kota lub psa gabinety weterynaryjne biorą średnio ok. 20 zł.

Całkowity koszt tej usługi powinien zatem zamknąć się w kwocie niższej niż 100 zł. Z uwagi na potrzebę systematycznego odrobaczania, takie kwoty mogą jednak stanowić spory wydatek w domowym budżecie.

W przypadku braku środków na ten cel można wspomóc się pożyczką pozabankową. Z racji niskiej kwoty zobowiązania, jej zaciągnięcie nie powinno stanowić problemu. Oto przykładowe firmy, w których jako nowy klient pożyczysz 100 zł za darmo:

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%

KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 100
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Ocena: 4.20 (1169 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrea
Andrea
3 lat temu

Bez względu na koszty odrobaczania, o zwierzaka trzeba dbać. Ja przynajmniej tego bardzo przestrzegam, nie chcę, by mój psina był atakowany pasożytami, bo może się to dla niego i dla mnie źle skończyć. Wspieram się fajnym schematem odrobaczania psów. Gdybyś ktoś chciał z niego skorzystać to proszę https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/profilaktyka/odrobaczanie/