star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje nabicie klimy?

środek samochodu

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że podróż samochodem staje się udręką, zwłaszcza w lecie. Nie powinno więc dziwić, że liczba kierowców decydujących się na nabicie klimatyzacji w samochodzie rośnie w rekordowym tempie. Wiąże się to jednak z koniecznością wizyty u mechanika. Sprawdzamy, ile kosztuje taka usługa.

W ostatnich latach nabicie klimatyzacji znacznie podrożało – tylko w ciągu roku niemal dwukrotnie. Z czego to wynika? W największej mierze jest to efekt nowej, unijnej dyrektywy, która wprowadziła wymóg korzystania w nowych autach z czynnika chłodniczego R1234yf, a nie jak dotychczas z R134a – nowy czynnik jest bardziej ekologiczny od poprzednika, ale niestety jest także droższy i to kilkukrotnie.

Posiadaczy starszych pojazdów, nadal korzystających z R134a także nie ominęła podwyżka – choć wzrost cen był jednak mniejszy, niż w przypadku nowszych samochodów. Zmiany uderzyły więc po kieszeni wszystkich kierowców.

Nabicie klimatyzacji – ile kosztuje?

Koszt nabicia klimatyzacji zależy od kilku czynników. Największy wpływ na ostateczny koszt ma rodzaj czynnika, nowszy R1234yf jest bowiem kilkukrotnie droższy od starszego R134a.

  • W przypadku starszego czynnika, czyli R134a koszt wzrósł z ok. 150-200 zł w 2017 roku (gdy wprowadzono nowe wymogi), do ok. 300-400 zł w 2019 roku. W mniejszych miastach koszty mogą być niższe o 50-100 zł.
  • W cenę na ogół wliczone jest także sprawdzenie szczelności, dopełnienie oleju i napełnienie czynnikiem.

Koszt nabicia klimatyzacji wzrósł więc w ostatnich dwóch latach niemal dwukrotnie. Gwałtowny wzrost cen sprawił, że na rynku pojawiły się tańsze butle starego czynnika, sprowadzane ze wschodu. Nabicie klimatyzacji niecertyfikowanym środkiem nie jest jednak najlepszym wyborem, może bowiem skutkować uszkodzeniem układu klimatyzacyjnego – jakość takich środków jest bowiem niska, a ich skład chemiczny nie do końca znany.

W przypadku nowszego czynnika (R1234yf), nabicie jest zdecydowanie droższe w porównaniu z czynnikiem R134a. Niestety, we wszystkich nowych autach jest on obowiązkowy. Ponadto, musi być wymieniany co dwa lata, nawet jeśli nie został w całości wykorzystany.

  • Koszt nabicia klimatyzacji nowszym czynnikiem może wynieść nawet ponad 1000 zł, choć wiele zależy od renomy warsztatu i jego lokalizacji.
  • W większych miastach koszt nabicia klimatyzacji jest zauważalnie wyższy, niż w mniejszych – różnica może wynieść nawet kilkaset złotych.

Zarówno w przypadku starszego, jak i nowszego czynnika spory wpływ na ostateczny koszt nabicia klimatyzacji ma standard i lokalizacja warsztatu.

  • W autoryzowanych warsztatach koszt jest oczywiście największy, ale i jakość usługi jest najwyższa.
  • Decydując się na nabicie klimatyzacji w autoryzowanym warsztacie mamy gwarancję, że otrzymany oryginalny, certyfikowany produkt (a nie np. zamiennik), a wszystko zostanie wykonane jak należy.
  • W przypadku mniejszego budżetu warto wybrać mniej znany warsztat poza miastem – można dzięki temu zaoszczędzić do kilkuset złotych.

Część osób decyduje się na nabicie klimatyzacji za wschodnią granicą, jest to jednak ryzykowane, wykorzystywane przez nie zamienniki są bowiem bardzo niskiej jakości, w związku z czym mogą spowodować więcej szkody niż pożytku.

Warto zwrócić uwagę, że wbrew powszechnej opinii koszt uzupełnienia czynnika chłodzącego będzie taki sam zarówno w przypadku klimatyzacji ręcznej, jak i elektronicznej – a przynajmniej w większości przypadków. Klimatyzacja manualna jest jednak znacznie tańsza w zakupie (różnica w cenie może wynieść 500-2000 zł w zależności od modelu auta), klimatyzacja elektroniczna (climatronic) zapewnia jednak większy komfort.

Czy nabicie klimatyzacji jest konieczne?

Gdy korzystamy z klimatyzacji w samochodzie, to wraz z biegiem czasu czynnik chłodzący przenika na zewnątrz i odparowuje. Niewielki ubytek nie ma większego wpływu na działanie klimatyzacji, jeśli jednak ubytek jest znaczący, to powoduje to odczuwalne pogorszenie wydajności układu.

  • Na ogół ubytek nie powinien przekroczyć 10-15 proc. w ciągu roku – jego ilość można sprawdzić w warsztacie. Taki ubytek jest normalny i nie powoduje pogorszenia działania klimatyzacji, w związku z czym nabicie klimatyzacji nie jest konieczne.
  • Nabicie klimatyzacji na ogół wystarczy wykonać raz na 2-3 lata. W wyjątkowych sytuacjach, gdy zauważymy znaczne pogorszenie działania klimatyzacji powinniśmy jednak uzupełnić ilość czynnika chłodzącego wcześniej.

Koszty eksploatacji samochodu już wcześniej nie należały do najmniejszych, więc jak sfinansować ten dodatkowy wydatek? Doraźnym wyjściem jest np. wzięcie pożyczki pozabankowej. Pieniądze na ten cel możesz pożyczyć w następujących firmach:

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,50
RRSO: 319,14%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,50
RRSO: 319,14%
KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji domowej?

Coraz popularniejsza staje się także klimatyzacja domowa. Aby jednak działała ona poprawnie musi być regularnie odgrzybiana oraz oczyszczana. Konieczne jest także systematyczne nabijanie jej czynnikiem chłodniczym – na ogół wykonywane podczas prac serwisowych. Koszt nabicia klimatyzacji domowej wynosi od 150 zł do  nawet 300 zł – 400 zł, a zależy głównie od rodzaju czynnika chłodniczego. To, jaki czynnik będzie potrzebny oraz jego ilość niezbędną do prawidłowego działania klimatyzatora określa producent.

Ocena: 4.05 (1540 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hghghghjgh
hghghghjgh
3 lat temu

klimatyzacji, a nie klimy