star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje laweta?

kobieta dzwoniąca po lawetę

Jak mówi przysłowie, wypadki chodzą po ludziach. Drogowe zdarzają się nader często, podobnie jak kolizje i stłuczki. Wówczas należy wezwać lawetę. Ile to kosztuje i jak można zmniejszyć ten wydatek? Wyjaśniamy.

Przed zderzeniem z innym samochodem trudno się uchronić, nawet gdy jeździ się bezpiecznie. Niezwykle łatwo paść ofiarą zbyt brawurowej jazdy innego uczestnika ruchu. Jeśli przy nieostrożnym parkowaniu samochód niespodziewanie napotka na swej drodze słupek, wówczas nie ma potrzeby wzywania lawety. Jednak w momencie poważniejszego zdarzenia auto może odmówić posłuszeństwa i wezwanie pomocy jest niezbędne.

Co wpływa na wysokość kosztów naliczonych za wezwanie lawety?

Od czego zależy koszty wynajmu lawety?

Wiele zależy od gabarytów auta, jakie należy odholować do warsztatu samochodowego. Lawety dostosowane są do przewozu pojazdów różnych rozmiarów. Dzwoniąc po pomoc drogową należy zaznaczyć, jaki rodzaj auta uległ kolizji. Transport dużej i ciężkiej terenówki wymaga zamówienia innej lawety niż w przypadku np. miejskiego samochodu.

Innym czynnikiem warunkującym wysokość opłaty jest okres wypożyczenia lawety. Korzysta się z nich także podczas sprowadzania w bezpieczny sposób auta np. z zagranicy lub innego regionu kraju.

Wówczas odległość do pokonania jest znacznie większa niż w momencie transportu z miejsca kolizji do najbliższego warsztatu, serwisu czy firmy ubezpieczeniowej. Wynajem lawety jest wymagany, ponieważ rejestracja samochodu następuje dopiero po przekroczeniu granicy. Wcześniej poruszanie się autem bez pomocy dodatkowego transportu jest prawnie zabronione.

Orientacyjne opłaty za wezwanie lawety

Standardowa stawka za wezwanie lawety wynosi od 250 do 300 złotych za dobę. Są to jednak kwoty szacunkowe, a każda cena jest ustalana indywidualnie. Jeśli kolizja ma miejsce na terenie miasta, dowóz będzie kosztował znacznie mniej. Skraca się bowiem dystans, jaki laweta z uszkodzonym autem musi pokonać do najbliższego parkingu strzeżonego lub serwisu.

Koszt transportu wyznacza się na podstawie stawki za kilometr przyjętej przez firmę przewozową. Mieszczą się one w przedziale od 1 do 2 zł/km. Wiele zależy także od lokalizacji zdarzenia. Gdy konsultant telefoniczny przy weryfikacji zamówienia stwierdzi, że laweta musi dojechać w trudno dostępne miejsce, automatycznie cena wzrasta.

Warto zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed poniesieniem sporego wydatku. Jest szczególnie bolesny, gdy ktoś dysponuje nowym autem, który jest jeszcze objęty gwarancją. Wówczas najlepiej oddać niesprawne auto do autoryzowanego serwisu. Problem pojawia się, gdy do wypadku doszło na zagranicznych wakacjach. Dlatego najlepiej zainwestować w dobre ubezpieczenie.

Podsumowanie

W jaki sposób pokryć koszty ubezpieczenia i wynajmu lawety? Jednym ze sposobów jest oczywiście uszczuplenie oszczędności. Tych jednak stale brakuje, a stłuczka jest zdarzeniem, które trudno przewidzieć. W kryzysowej sytuacji finansowej, gdy trzeba natychmiast zareagować, rozwiązaniem jest pożyczka pozabankowa. Pieniądze na ten cel pożyczysz w następujących firmach:

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,50
RRSO: 319,14%
Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,50
RRSO: 319,14%
KARTA PŁATNICZA
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Ocena: 4.05 (62 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments