star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje karta motorowerowa?

mężczyzna i kobieta na skuterze

Młodzi miłośnicy jednośladów muszą nastawić się na sporo formalności i stosunkowo wysokie koszty, jeśli chcą zgodnie z przepisami prowadzić motorower.

Karta motorowerowa to aktualnie prawo jazdy kategorii AM. Zmiana filozofii co do bezpieczeństwa na drogach, zaowocowała w 2013 r. zrównaniem wymagań uczestników ruchu drogowego w zakresie konieczności posiadania prawa jazdy. A co za tym idzie, zaowocowała państwowym egzaminem również dla najmłodszych, bo już 14-latków.

Ideą wprowadzenia egzaminu było zwiększenie wiedzy na temat znaków i zasad ruchu  drogowego wśród motorowerzystów i sprawdzenie techniki jazdy. Wcześniej karta motorowerowa była bezpłatna, teraz aby uzyskać uprawnienie trzeba się liczyć ze sporymi kosztami: lekarza, kursu i egzaminu.

Jakie uprawnienia mają posiadacze prawa jazdy kategorii AM?

Osoby, które uzyskają nową kartę motorowerową mogą kierować:

   • motorowerem – pod tą nazwą kryje się pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45km/h
   • czterokołowcem lekkim – czyli takim, którego masa nie przekracza 350 kg i, podobnie jak w przypadku motoroweru, konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h.

Kto może zdobyć kartę motorowerową według nowych zasad?

Aby uzyskać nową kartę motorowerową konieczne jest spełnienie kilku warunków:

   • wiek: co najmniej 14 lat (do egzaminu mogą przystąpić osoby maksymalnie 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia),
   • uzyskanie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna,
   • brak przeciwwskazań zdrowotnych,
   • szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców,
   • zadanie egzaminu państwowego.

Prawo jazdy do kierowania motorowerem jest potrzebne tylko do 18 roku życia. Zgodnie z przepisami osobom pełnoletnim wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy innej kategorii.

Jak zdobyć kartę motorowerową i ile to kosztuje?

Osoba, która ukończyła co najmniej 14 lat i uzyskała pisemną zgodę rodzica na zrobienie prawa jazdy pozwalającego kierować motorowerem, ma do spełnienia jeszcze kilka formalności:

   • Lekarz – brak przeciwwskazań zdrowotnych to podstawa do dalszych działań – koszt badania to około 100-200 zł.
   • Zdjęcie – 35mm x 45mm (koszt około 15-30 zł).
   • Numer PKK – czyli tzw. Profil Kandydata na Kierowcę – to elektroniczny dokument wystawiany bezpłatnie i zazwyczaj “od ręki” w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego – aby uzyskać numer PKK trzeba przedstawić zaświadczenie lekarskie, zgodę rodzica, zdjęcie oraz dokument tożsamości, a osoba niepełnoletnia musi dodatkowo przyjść do urzędu z rodzicem,
   • Szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców – obejmuje zarówno kurs teoretyczny jak i praktyczny, który kończy się egzaminem wewnętrznym, aby sprawdzić czy kursant jest już gotowy do egzaminu państwowego i samodzielnego wyjechania na drogę. Koszty szkolenia wahają się od około 600 zł do nawet 1000 zł. Cały kurs nie powinien trwać dłużej niż 2 tygodnie.
   • Egzamin państwowy kosztuje 170 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 100,50 zł za wydanie prawa jazdy.

Łączne koszty to co najmniej 900 zł.  Czy warto? Dla młodych miłośników motorowerów zdobycie prawa jazdy kat. AM to obowiązek. Jazda bez uprawnień grozi mandatem, a dodatkowo w razie stłuczki, kierowca nie skorzysta z ochrony ubezpieczenia OC, czyli wszelkie koszty wyrządzonej szkody będzie musiał pokryć samodzielnie.

Jak sfinansować uzyskanie karty motorowerowej?

Najwyższym kosztem dla osób, które będą chciały zdobyć prawo jazdy na motorower jest wydatek na kurs. Ośrodki szkoleniowe zazwyczaj proponują rozłożenie płatności na raty. O finansowe wsparcie można też ubiegać się w firmie pożyczkowej. Pozabankowy rynek finansowy ma dla swoich klientów szeroki wachlarz ofert, który pozwoli dobrać pożyczkę idealnie dopasowaną do aktualnych potrzeb.

Oto przykładowe propozycje pożyczek, z pomocą których można sfinansować zdobycie karty motorowerowej:

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,90
RRSO: 313,73%

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,90
RRSO: 313,73%

Zastąpienie karty motorowerowej prawem jazdy kat. AM – to kosztowna zmiana. Jednak priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach. Młody człowiek powinien być uzbrojony w znajomość przepisów drogowych i umiejętności praktycznej jazdy, zanim włączy się do ruchu drogowego.

Ocena: 4.04 (78 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 62,53
RRSO: 319,41%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments