star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje budowa domu?

dom w stanie surowym

Decydując się na dom jednorodzinny musimy zadać sobie pytanie: ile kosztuje jego budowa? Precyzyjne oszacowanie kosztów budowy domu nie jest jednak proste, zależy bowiem od wielu czynników – lokalizacji, powierzchni działki i domu, materiałów czy ekipy budowlanej. Jak najdokładniej oszacować całkowite koszty?

Według danych GUS, w porównaniu do poprzedniego roku koszt budowy domu wzrósł o ok. 8-9 proc. – jest to efekt przede wszystkim wzrostów cen materiałów budowlanych w branży budowlanej i niedoborów pracowników. Ile zatem kosztuje budowa domu w 2019 roku? Poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys budowy domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego o powierzchni 100 m2.

Ile kosztuje projekt domu?

Zakładając, że mamy już działkę budowlaną i podciągnięte media (przyłącze wodociągowe, kanalizacji i prądu), to pierwszym etapem będzie wybór projektu domu. Jego koszt będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego projektu czy zamówimy projekt indywidualny u architekta.

Ceny gotowych projektów zaczynają się od ok. 1500-2000 zł i dochodzą do 3000-4000 zł – warto mieć na uwadze, że niekiedy trzeba dopłacić dodatkowo 1000-2000 zł za adaptację projektu do lokalnych warunków. Koszt projektu na zamówienie jest już znacznie wyższy i oscyluje między 5 tys. zł a 10 tys. zł – jest jednak indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb.

Stan surowy otwarty – jaki koszt?

Prace budowlane rozpoczynamy od fundamentów.

 • Ich koszt zależy od powierzchni gruntu na którym będą stawiane, cen materiałów budowlanych oraz stawki ekipy budowlanej.
 • W przypadku budowy domu o powierzchni 100 m2 koszt fundamentów powinien wynieść ok. 30 tys. zł, z czego 20 tys. zł stanowią ceny materiałów, a 10 tys. zł wynagrodzenie firmy budowlanej.

Po postawieniu fundamentów można zabrać się za ściany nośne.

 • W domu o powierzchni 100 m2 powierzchnia ścian wyniesie ok. 150 m2. Całkowite koszty ich postawienia powinny wynieść 14-15 tys. zł, z czego 7-8 tys. zł to ceny materiałów budowlanych, a 7 tys. zł koszt wynajęcia murarza.
 • Do kosztów ścian nośnych trzeba doliczyć koszty postawienia ścian działowych – w naszym przypadku ich powierzchnia wyniesie ok. 70-80 m2. Kosz ich postawienia wyniesie natomiast ok. 5 tys. zł – 2 tys. zł to koszty materiałów, a 3 tys. zł to wynagrodzenie murarza.

Na tym etapie konieczne będzie także wykonanie kominów i wentylacji.

 • W domu o powierzchni 100 m2 stawianych jest na ogół kilka kominów wentylacyjnych oraz co najmniej jeden komin dymowy. W zależności od ilości kominów całkowity koszt wyniesie 5-7 tys. zł.

Po postawieniu wszystkich ścian można zabrać się za wykonanie stropu.

 • W domu parterowym najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie strop drewniany, którego koszt nie powinien przekroczyć 30 tys. zł – razem z materiałami i robocizną.

Kolejnym etapem budowy domu jest wykonanie dachu. Najprostszym rozwiązaniem będzie  dach dwuspadowy.

 • W domu o powierzchni 100 m2 jego powierzchnia wyniesie ok. 150 m2, a całkowity koszt ok. 35 tys. zł.
 • Konieczne będzie także jego wykończenie, czyli m.in. zamontowanie rynien (4 tys. zł za zakup i montaż) oraz docieplenie dachu po stropie (12 tys. zł za materiały i robociznę).
 • W sumie budowa dachu wraz z wykończeniem pochłonie co najmniej 50 tys. zł.

Na tym etapie dom jest w stanie surowym otwartym. Koszt jego budowy do tego etapu wyniósł ok. 130-140 tys. zł.

Stan surowy zamknięty – jaki koszt?

Kolejnym etapem jest wstawienie okien, drzwi i ewentualnie bramy garażowej.

 • W przypadku okien możliwości są dwie – okna drewniane lub plastikowe. Za okna drewniane do domu o powierzchni 100 m2 wraz z montażem zapłacimy nawet 15-16 tys. zł.
 • Znacznie tańsze są okna plastikowe, nawet o kilkadziesiąt proc. – w tym przypadku ich koszt powinien wynieść ok. 11 tys. zł.

Wybierając drzwi do domu warto rozważyć drzwi antywłamaniowe – wraz z montażem nie powinny kosztować więcej, niż 3 tys. zł.

 • Jeśli w domu planowany jest garaż (a niemal zawsze tak jest), to konieczna będzie także dobrej jakości uchylna brama garażowa – to koszt ok. 2 tys. zł.

Łącznie koszty doprowadzenia domu ze stanu surowego otwartego, do surowego zamkniętego wyniosły od 16 tys. zł do 21 tys. zł – w zależności od wybranych rozwiązań.

W sumie koszty budowy domu o powierzchni 100 m2, do stanu surowego zamkniętego wyniosły ok. 150-160 tys. zł.

Stan deweloperski – jaki koszt?

Kolejnym i ostatnim etapem budowy domu jest doprowadzenie go do stanu deweloperskiego. Konieczne będzie wykonanie ocieplenia i elewacji budynku, instalacji wewnętrznych (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania), posadzek, tynków, sufitów i parapetów.

 • Pierwszym etapem będzie wykonanie elewacji i ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Koszty będą zależały głównie od grubości oraz rodzaju i jakości materiałów. Wykonanie elewacji w domu o powierzchni 100 m2 będzie kosztowało ok. 28 tys. zł – przy wykorzystaniu wełny mineralnej i tynku silikatowego – lub 23 tys. zł jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie styropianu frezowanego i tynku akrylowego. Koszty obejmują materiały i robociznę.
 • Kolejnym etapem są prace we wnętrzu domu, które rozpoczynamy od położenia instalacji wewnętrznych, w tym instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej. Koszt poszczególnych instalacji uzależniony jest głównie od liczby punktów.

Za instalację elektryczną w domu o powierzchni 100 m2, czyli za ok. 80-85 punktów elektrycznych zapłacimy co najmniej 9 tys. zł (za materiały i montaż).

Natomiast za instalację wodno-kanalizacyjną, na którą składa się w takim domu 10 punktów zapłacimy w sumie ok. 4,5 tys. zł.

Konieczne będzie też wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, czyli montaż pieca w kotłowni oraz grzejników we wszystkich pomieszczeniach i rozprowadzenie rur po domu, ewentualnie także montaż ogrzewania podłogowego w niektórych pokojach. Decydując się na najbardziej optymalne rozwiązanie, czyli montaż zarówno grzejników, jak i ogrzewania podłogowego całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wyniesie od 24 tys. zł (przy wykorzystaniu kotła na paliwo stałe), do 29 tys. zł (przy wyborze dobrej jakości kotła gazowego).

 • Ostatnim etapem przy doprowadzaniu domu do stanu deweloperskiego jest wykończenie ścian i podłóg, czyli wykonanie posadzek, tynków, sufitów i parapetów. Koszt położenia posadzek w domu o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 6-7 tys. zł, tynkowania ścian 13-14 tys. zł (przy wykorzystaniu tynku gipsowego), a montażu parapetów wewnętrznych i zewnętrznych 3 tys. zł.

Łącznie koszty doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego wyniosły od 82 tys. zł do 95 tys. zł – w zależności od wybranych rozwiązań.

Dom w stanie deweloperskim – ile kosztuje?

Łącznie budowa domu o powierzchni 100 m2 (parterowego, bez poddasza użytkowego i piwnicy) do stanu deweloperskiego, to koszt rzędu 230-255 tys. zł, czyli ok. 2,3-2,5  tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej – bez kosztów zakupu działki budowlanej, podciągnięcia mediów oraz zgromadzenia niezbędnej dokumentacji budowlanej. Wraz z wykończeniem wszystkich pomieszczeń koszt domu rośnie do 3,5-4 tys. zł za 1 m2, czyli w naszym przypadku do ok. 350-400 tys. zł. Podany koszt budowy domu jest jednak uśredniony i w zależności od różnych czynników może być o kilkanaście proc. mniejszy lub większy.

Ocena: 4.09 (79 głosów)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments