star-full star-empty star-half balance money calendar file check star-full star-empty star-half balance money calendar file check

Ile kosztuje adwokat?

adwokat w gabinecie

Zapewne większość osób będzie kiedyś potrzebowało pomocy prawnika. W wielu sytuacjach jest ona bowiem niezbędna. Pomoc specjalisty jednak kosztuje. Dowiedz się, ile kosztuje adwokat i od czego zależy cena.

Wszyscy spotykamy się na co dzień z różnymi zagadnieniami prawnymi. Choć wiele z nich jest dla nas jasna, to jednak nie wszystkie. Zdarza się, że musimy skonsultować się z ekspertem. W wielu sytuacjach, pomoc doświadczonego adwokata lub radcy prawnego jest wręcz nieoceniona i choć bywa także kosztowna, to wbrew pozorom nie tak bardzo, jak się wydaje.

Od czego zależy koszt porady prawnej?

Na początek warto zaznaczyć, że nie ma jednego, uniwersalnego cennika porad prawnych. Każda kancelaria ma własną politykę cenową.

Wpływ na koszt porady prawnej może mieć kilka czynników:

   • trudność i stopień skomplikowania sprawy – im bardziej jest zawiła i im więcej wymaga pracy, tym większy będzie ostateczny koszt usługi.
   • dziedzina prawa, której porada dotyczy – np. w przypadku sprawy karnej stawki mogą być zupełnie inne, niż w sprawach cywilnych.

Na ogół profesjonalne kancelarie oferują konsultacje z każdej dziedziny, natomiast mniejsze specjalizują się w niektórych gałęziach prawa.

Cennik usług prawnych uzależniony jest również od lokalizacji kancelarii. Koszty porad prawnych w dużych miastach są bowiem znacznie wyższe niż w niewielkich miejscowościach. Bardzo duże znaczenie ma też renoma i doświadczenie prawnika. Jeśli więc zwracamy się o pomoc do profesjonalnego prawnika z wieloletnim stażem, to musimy przygotować się wyższe stawki niż u początkującego absolwenta prawa.

Ile kosztuje porada prawna?

Jak już wspomniano, cennik opłat za poszczególne usługi adwokata może być bardzo różny:

   • z reguły cena za poradę prawną oscyluje w granicach 100-600 zł – jak widać, przedział finansowy jest dość szeroki;
   • średni koszt porady to jednak 150-250 zł w mniejszych miejscowościach i 300-400 zł w miastach wojewódzkich.

Z pewnością część osób będzie się zastanawiała, czy warto tyle zapłacić za poradę prawną? Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub problemy prawne, to z całą pewnością taka porada jest wskazana, ewentualne konsekwencje mogą być bowiem bardziej dotkliwe.

Jeśli czeka nas rozprawa w sądzie, to także warto zasięgnąć porady prawnika. Pomoże m.in. w przygotowaniu się do rozprawy i sporządzi odpowiednie pisma.

   • W tym przypadku za poradę radcy prawnego z niewielkim doświadczeniem zapłacimy od ok. 80 zł za godzinę, a za pomoc doświadczonego mecenasa od 100 zł do 200 zł za godzinę.
   • W międzynarodowych, sieciowych kancelariach zapłacimy już znacznie więcej, od 100 euro za godzinę.

Prawnik będzie potrzebny w szczególności w sądzie. Na cenę ma tutaj wpływ wiele czynników, nie tylko wielkość miasta, doświadczenie prawnika czy poziom skomplikowania sprawy, ale także liczba rozpraw i wartość przedmiotu sprawy.

   • Poprowadzenie sprawy to co najmniej 1000 zł, a w przypadku sprawy rozwodowej od 1500 do nawet 5000 zł (jeśli sprawa będzie skomplikowana).
   • Z kolei za sprawę o podział majątku czy o odszkodowanie zapłacimy średnio 2000-4000 zł, podobnie zresztą jak za sprawę karną.

Skąd biorą się te stawki? Głównie wynikają one z godzin, jakie prawnik musi na poświęcić na daną sprawę.

Darmowe porady prawne – czy istnieją?

Od kilku lat istnieją w Polsce punkty darmowej pomocy i poradnictwa (na podstawie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości) – w całym kraju jest ich w sumie ponad 1500. Można w nich uzyskać bezpłatną pomoc prawną, jednak nie wszyscy są do niej uprawnieni. Kto jest?

   • osoby, które nie ukończyły 26 roku życia,
   • osoby, które ukończyły 65 rok życia,
   • kombatanci i weterani,
   • kobiety w ciąży,
   • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
   • osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową czy też awarią techniczną,
   • osoby, które korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej.

Niestety, pozostałe osoby nie mogą liczyć na darmowe porady prawne i muszą szukać pomocy w prywatnych kancelariach.

Jak sfinansować pomoc adwokata?

Podsumowując, zwrócenie się o pomoc do adwokata czy radcy prawnego może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Choć nie są to małe koszty, to jednak skorzystanie z pomocy specjalisty może naprawdę pomóc, w szczególności, jeśli mowa o sprawach rodzinnych, opiekuńczych i karnych.

Dla części osób będzie to niewielki wydatek, z kolei dla innych całkiem poważny. Nie każdy bowiem dysponuje odpowiednimi oszczędnościami. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kredyt w banku, jednak związane z nim formalności mogą zająć trochę czasu.

Jeśli sprawa jest pilna lub po prostu nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej, to dobrą alternatywą może być pożyczka pozabankowa. Dlaczego? Pożyczki na mniejsze sumy często są darmowe, a związane z nimi formalności ograniczone do minimum, dzięki pieniądze można więc otrzymać niemal natychmiast, często przez internet, co naprawdę wiele ułatwia. Oto kilka ofert pożyczek pozabankowych, dzięki którym można szybko zdobyć potrzebne środki finansowe:

100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%

Pożyczasz 500
od 500 zł do 5000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,50
RRSO: 310,16%

Ocena: 4.02 (602 głosy)
100% online
Pożyczasz 500
od 500 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 0
RRSO: 0%
Pożyczasz 500
od 100 zł do 3000 zł
Okres 30 dni
od 30 dni do 30 dni
Koszt 61,70
RRSO: 311,94%
avatar

Inne wpisy z tej kategorii

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments